Pracownicy sądów mają dość: niskie pensje, coraz więcej zadań [ZDJĘCIA]

2018-12-10 08:52:36(ost. akt: 2018-12-10 16:46:43)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Kilkudziesięciu pracowników sądu wzięło dzisiaj (10 grudnia) udział w akcji, która ma zwrócić uwagę na trudne warunki pracy. Byli to pracownicy wydziałów, ale i sędziowie.
— Pracuję niemal trzydzieści lat i w ciągu tych lat nie miałam żadnej podwyżki. Był to jedynie wyrównanie w wysokości 30 złotych — mówi jedna z pracownic sądu.
— Obchodziłam niedawno 35-lecie mojej pracy. Gdyby nie dodatek stażowy po tylu latach nie miałabym nawet na rękę 2 tysięcy złotych — wtrąca kolejna z pracownic. — Ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie mamy zarobki.


O godz. 12 protokolanci wyszli z sal rozpraw, żeby skorzystać z przysługującej im 15-minutowej przerwy. W tym samym czasie na przerwę wyszli inni sądowi urzędnicy, ale towarzyszyli im również sędziowie. Wszyscy spotkali się na schodach przed budynkiem na ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Po kwadransie wrócili do pracy. Pracownicy sądu w ten sposób manifestowali swoje niezadowolenie z wysokości zarobków, dużego obciążenia pracą i zbyt małej liczby pracowników w sądzie. Domagają się podwyżek.

— Są tutaj z nami praktycznie pracownicy wszystkich wydziałów — zapewniał w poniedziałek Kamil Szumowski, asystent sędziego, pracujący w olszyńskim sądzie rejonowym od 9 lat. — To osoby z sekretariatu, biura obsługi interesanta, asystenci i pracownicy innych wydziałów. Dołączamy w ten sposób do naszych kolegów i koleżanek z całego kraju. Akcja ma zwrócić uwagę na tragiczną sytuację finansową naszej grupy zawodowej. Mało kto zdaje sobie sprawę, że większość osób tutaj pracuje za najniższe wynagrodzenie czy też po wielu latach dostaje pieniądze, które są kompletnie nieadekwatne do zakresu obowiązków.

Pracownicy, którzy wzięli udział w poniedziałkowej pikiecie, podkreślają, że są przeciążeni pracą, a od lat nie mieli podwyżek.


— Jesteśmy w coraz trudniejszej sytuacji — dodaje Kamil Szumowski. — Wynagrodzenia motywują nas raczej do poszukiwania innej pracy. Tak dzieje się w całej Polsce. Szczególnie w dużych sądach powstaje niebezpieczeństwo, że w pewnym momencie zabraknie doświadczonych pracowników do obsługi zwykłych spraw ludzi w sądzie — podkreśla Szumowski. — Jeżeli zabraknie na przykład obsługi sekretaryjnej, sąd nie będzie mógł działać. Sąd to nie tylko sędziowie, a przede wszystkim pracownicy, którzy zapewniają zabezpieczają możliwość prowadzenia spraw.

Żaden z pracowników sądu oficjalnie nie przyznaje, że weźmie udział w akcji przechodzenia na L 4. Tymczasem nieoficjalnie mówi się, że w całej Polsce pracownicy administracji sądowej mają w najbliższym czasie masowo korzystać z chorobowego.

Kajot


Komentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rc #2642928 | 37.47.*.* 13 gru 2018 14:23

  Jak mniemam mądrzy pracownicy tym żałosnym protestem nie uzyskacie społecznej aprobaty5. Radziłbym skoncentrować się na solidnej pracy u podstaw wręcz dawać przykład wy młodzi tym starym wyzeraczom, nie poddawać się ich manipulacji. Tak Wam życzę rozsądku i mądrości.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. prezydent #2641882 | 83.144.*.* 12 gru 2018 10:21

  nasza najniższa krajowa jest po prostu za niska nie idzie za nią przeżyć mając dziecko na utrzymaniu , nie mówię już o życiu na poziomie, chociaż osoba pracująca nawet za najniższą powinna godnie przeżyć do następnej wypłaty a nie wegetować od 1 do 1 bo to gwarantuje nam konstytucja

  odpowiedz na ten komentarz

 3. pracownik budżetówki #2641187 | 5.172.*.* 11 gru 2018 13:12

  Tak jest wszędzie w budżetówce. Ja również pracuję ponad 35 lat, praca zmianowa i z wysługą i dodatkiem za pracę w godzinach nocnych na rękę mam 1800 zł. Jakie my będziemy mieli emerytury? To skandal, człowiek uczciwie ciężko pracuje a na emeryturze będzie głodował. Może ktoś z naszego szanownego rządu się tym zainteresuje bo to nie jest uczciwe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mateusz #2641162 | 46.170.*.* 11 gru 2018 12:52

  apalował bym wrecz o zniesienie go ze stanowiska

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ed #2640991 | 213.184.*.* 11 gru 2018 08:05

  ludzie zamiast stanąc wszyscy obok siebie i zmienić wszystko to hejtujecie się nawzajem. ani płace urzędasów, ani w firmach prywatnych nie są pensją tylko zasilkiem. francuzi przynajmniej robią coś, a nasz naród łyka wszystko jak pelikan i jeszcze gryzie się nawzajem

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (45)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5