Biegły obejrzy obrazy

2018-12-03 13:26:45 (ost. akt: 2018-12-03 15:11:23)

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Jeden z dwóch obrazów aresztowanych przez prokuratora może wrócić wkrótce w ręce prywatnego właściciela. Zamierza on zgłosić się z takim żądaniem i wystawić obraz na licytacji WOŚP.
Aresztowane kilka dni temu obrazy wciąż wiszą w Galerii Dobro na Starym Mieście w Olsztynie. Jednak niektóre ze szczegółów zostały wcześniej zakryte. To fallusy, które sprawiły, że o tej lokalnej wystawie dowiedziała się cała Polska, a teraz i świat. Przyrodzenie narysowano między innymi orłowi i kobiecie schodzącej z krzyża.

Oburzyło to posłów Prawa i Sprawiedliwości Iwonę Arent i Jerzego Małeckiego oraz troje olsztyńskich radnych tej partii. Napisali do prokuratury doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wyliczając trzy artykuły Kodeksu karnego, które — ich zdaniem — zostały złamane. Donoszą o znieważeniu godła, obrazie uczuć religijnych i niedopełnieniu obowiązków przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, do którego należy Galeria Dobro.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe przez miesiąc zastanawiała się, co zrobić z tymi zgłoszeniami. I postanowiła wszcząć śledztwo. Nakazała także policji „zabezpieczyć” obrazy. Wywołało to mnóstwo śmiechu w Olsztynie. Śmieją się też internauci, komentujący tę sprawę.

— Musieliśmy to zrobić, bo tak nakazuje nam prawo. Wszystkie trzy wywołane w zgłoszeniach artykuły ścigane są z urzędu. To sprawia, że jesteśmy zmuszeni wyjaśnić tę sprawę drobiazgowo i zbadać wszystkie okoliczności tej sprawy — tłumaczy Daniel Brodowski, szef prokuratury.
Malowane penisy zbada więc teraz biegły, który będzie miał za zadanie wypowiedzieć się w ich sprawie. Czy obrażają uczucia religijne? Czy znieważają godło? Jeszcze nie wiadomo, w czyje ręce trafią obrazy do oceny. Biegły nie został na razie powołany.

Oba obrazy zostały aresztowane, mimo że jeden z nich należy do prywatnego właściciela. Jest nim Jerzy Dramowicz, Kanadyjczyk pochodzący z Olsztyna. To on kupił jedno z dzieł. Obraz miał być przekazany właścicielowi w dniu 25 listopada. Ale wcześniej po obraz przyszli policjanci z nakazem. Tym sposobem Dramowicz nie może tak po prostu zabrać swojej własności.

— Wystąpię z wnioskiem o zwrot obrazu. Jest mi on potrzebny, bo chcę nim swobodnie dysponować. Wiem, że dyrektor MOK nie może mi go tak po prostu wydać, bo obraz został zatrzymany. Dlatego zamierzam złożyć zażalenie na tę decyzję — mówi w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” Jerzy Dramowicz.
Dodaje, że wkrótce wyjeżdża z Polski do Kanady i planuje zabrać ze sobą ten obraz i przedstawić w lokalnych galeriach w Calgary, Toronto i Vancouver. Chciałby tę sprawę wyjaśnić jeszcze przed wyjazdem. Po powrocie do Polski obraz przyjedzie znów do Galerii. Będzie zlicytowany, a pieniądze mają trafić na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Jak mówi Dramowicz, historią z Olsztyna zainteresowani są także dziennikarze spoza Polski. A dokładnie między innymi korespondent z Holandii i dziennikarka pracująca w „The Guardian” w Anglii.

Prokurator Daniel Brodowski mówi, że obrazy musiały zostać zabezpieczone w związku z wszczęciem śledztwa. Zostały więc potraktowane jako dowód. Wciąż wiszą w Galerii Dobro z powodu tego, że są duże i delikatne, a w czasie transportu mogłyby się zniszczyć. Pozostaną tam do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

— Jeśli biegły oceni, że faktycznie mogą one obrażać uczucia religijne albo znieważać godło, sprawa zakończy się aktem oskarżenia. Jeśli opinia będzie przeciwna, umorzymy śledztwo — dodaje Brodowski.


Małgorzata Kundzicz

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2636891 | 83.6.*.* 4 gru 2018 12:44

  A kim będzie biegły od fallusów? Seksuolog czy żigolak..? Kto się najlepiej na tym zna...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Pisiewicz #2636785 | 88.156.*.* 4 gru 2018 10:56

  Skoro aresztuje się koszulki to aresztowanie obrazów nie powinno nikogo dziwić towarzysze i towarzyszki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. ni #2636764 | 185.13.*.* 4 gru 2018 10:06

  Jeżeli narządy płciowe (które wszyscy mamy i niektórzy nawet z nich korzystają) obrażają czyjeś uczucia religijne to należy tylko współczuć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. AA #2636574 | 213.76.*.* 3 gru 2018 20:01

  Jerzy Dramowicz Ubywatel RP

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. PiS to zło #2636470 | 213.76.*.* 3 gru 2018 16:59

   A posłanka Arent fiutami się zajmuje, zamiast Polską.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5