Wszystko o przemocy domowej

2018-11-29 13:31:45(ost. akt: 2018-11-30 09:54:58)
Kampania Biała Wstążka

Kampania Biała Wstążka

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rośnie liczba zgłaszanych przypadków przemocy domowej. Wiedzę na jej temat ma propagować kampania Białej Wstążki. Już 1 grudnia w Olsztynie i powiecie olsztyńskim na zainteresowanych tym ważnym problemem będą czekali eksperci.
Przemoc jest bardzo złożonym zjawiskiem, ale zawsze wiąże się z cierpieniem i krzywdą. Przemocy doznają właścicielki firm, żony lekarzy, robotników i urzędników. Co roku mówi się o tym w czasie wydarzeń międzynarodowej kampanii „Białej Wstążki”, którą zapoczątkowali przed laty mężczyźni. Jej celem jest walka z przemocą wobec kobiet. Inauguracja tegorocznej kampanii społecznej „Biała wstążka” odbyła się w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie między innymi eksperci wzięli udział w konferencji „Współczesne oblicza przemocy”. Z roku na rok wiedza na ten temat jest coraz większa.

— Na pewno zwiększa się liczba interwencji w sprawie przemocy domowej, gdzie uruchamiana jest procedura Niebieskiej Karty — mówi Joanna Rećko, zastępca kierownika Działu Pomocy Środowiskowej MOPS w Olsztynie, członek interdyscyplinarnego zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. — Myślę, że świadomość na temat przemocy domowej jest coraz większa, niż to było powiedzmy z 10-15 lat temu.

Wychodzenie z przemocy to skomplikowany proces. W Olsztynie osoby doświadczające przemocy mogą skorzystać z pomocy m.in. Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bałtyckiej. Ofiary przemocy szukają pomocy i mają coraz większą wiedzę na ten temat.

— Dziś mówimy nie tylko o przemocy fizycznej. Coraz częściej pojawia się temat przemocy ekonomicznej czy psychicznej — dodaje Joanna Rećko. — Wiele osób uświadamia sobie, że pewne zachowania również są przemocowe, choć ich tak nie postrzegały. Osoby doświadczające pomocy mogą skorzystać z pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej. Również z terapii indywidualnej i grupowej, mamy też grupy wsparcia.

Pomoc czeka już w najbliższy weekend. W sobotę 1 grudnia w godz. 10-14 w Olsztynie będą otwarte placówki zajmujące się pomocą osobom doświadczającym przeomocy. W Ośrodku Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, przy ul. Jagiełły 5 będzie można porozmawiać z wychowawcą pracującym w ośrodku. Z porad zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie będzie można skorzystać w jednostce MOPS w Olsztynie przy ul. 1 Maja 3. Tutaj czekają konsultacje m.in. z radcą prawnym, funkcjonariuszem policji i członkami zespołu interdyscyplinarnego. W rewirze dzielnicowych I Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przy ul. Kapitańskiej 23 dyżur będzie pełnił dzielnicowy. Funkcjonariusz będzie również czekał na posterunku policji KMP przy ulicy Barcza 13.

Katarzyna Janków-MazurkiewiczKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stereotypy z czasów PRLu #2634652 | 213.184.*.* 30 lis 2018 14:03

  Gdyby facet był wzrostu 145 cm i wadze 45kg a zona 180 cm wzrostu i 100 kg wagi to i tak by temu facetowi przemoc przybili. Nikt z tych wspaniałych kobiet z komisji jak Rećko nota bene z-ca kierownika A Szmit w MOPS Olsztyn nie zagłębia się w to, że KOBIETY ów stereotyp wykorzystują by dopiec karnie mężowi partnerowi etc. By pozbyć się faceta z domu. By udowodnić nie równość a wyższość… Zatem lepiej być homoseksualista w tym świecie Polski neo PiS gdzie kk ma swój art.207 na świeczniku jak celebryta na czerwonym dywanie. Statystyki mówia o tym, że to kobiety doświadczają owej przemocy ale czy aby na pewno owe statystyki są wiarygodne? Jaki facet pójdzie żalić się ze go baba bije czy jeść nie daje… Sa i tacy ale to promil… Zatem nadal tkwimy w noPRLu PiS kultywując nagonką facetów a po wtóre takie panie doradczynie same ukierunkowują panie do tego JAK POZBYĆ SIĘ FACETA NA ZAWSZE Z DOMU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kobiety nie są święte... #2634641 | 83.9.*.* 30 lis 2018 13:43

   Nic nie jest wyłącznie "białe lub czarne" - popularna jest również przemoc domowa kobiet w stosunku do mężczyzn, tylko o tym się nie mówi i oni to ze wstydem ukrywają. Przemoc ta nie musi być fizyczna, często bywa mentalna i bardzo często ona to prowokuje - prowadzi - do odwetu, który wtedy jest zauważany. Kobiety nie są święte... pamiętaj jak chłop jest "puszczalski" to nie robi tego z kozą, tylko z identycznie "puszczalską" babą... 1:1

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Wszystko o przemocy domowej #2634289 | 188.146.*.* 29 lis 2018 23:21

   https://natemat.pl/76931,jak-nekaja-nas- kobiety-20-proc-mezczyzn-pada-ofiara-prz emocy-psychicznej

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. Wszystko o przemocy domowej #2634288 | 188.146.*.* 29 lis 2018 23:20

   http://mediumpubliczne.pl/2017/04/femini zm-a-prawda-o-przemocy-domowej-wobec-mez czyzn/

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  4. ja31 #2633906 | 80.55.*.* 29 lis 2018 14:34

   Szkoda ze szanowna GO nie pofatygowała się w Dniu Białej Wstążkidnia 23.11.2018r. do Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Umieszczacie Państwo zdjęcia z przed prawie 10 lat...wstyd

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5