Kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy

2018-10-31 13:00:24(ost. akt: 2018-10-31 13:07:39)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/BC

1 listopada w godz. 8-15 odbędzie się kwesta na rzecz zabytkowych cmentarzy Warmii i Mazur. Kwestujących spotkamy na nekropoliach przy ulicy Poprzecznej oraz na cmentarzu w Dywitach
Harcerze z Hufca „Rodło”, artyści, politycy, społecznicy. Od szesnastu lat zbierają pieniądze, by odrestaurować zabytkowe nekropolie.

— Kwesta organizowana jest od 2003 roku na rzecz zabytkowych olsztyńskich nekropolii, św. Jakuba, Józefa i św. Jana Nepomucena, dawnych cmentarzy parafialnych — informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, który, podobnie jak w poprzednich latach, będzie kwestował. — Dużo udało się już zrobić, ale potrzeby są ogromne. Chciałbym podziękować naszym mieszkańcom, którzy co roku uczestniczą w naszej kweście i mam nadzieję, że będą z nami również w tym roku. Od samego początku historii kwesty zebraliśmy ponad 270 tysięcy złotych.

Kwestę organizuje Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. oraz Urząd Miasta w Olsztynie i Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. Zbiórkę wspiera olsztyński Hufiec ZHP Rodło. Kwesta tradycyjnie odbędzie się na cmentarzach przy ul. Poprzecznej oraz w Dywitach. Wolontariuszy z puszkami można będzie spotkać od 8.00 do 15.00.

W Olsztynie mamy trzy najbardziej znane historyczne cmentarze — św. Józefa, św. Jakuba i św. Jana Nepomucena.

— Dawne cmentarze są symbolami pamięci o tych, którzy żyli na Warmii i Mazurach przed nami. Z nimi łączą nas więzy kulturowe, chrześcijańskie, narodowe, szerzej historyczne. Przez to wymagają ochrony nas jako gospodarzy tych ziem i dbałości o zachowanie w postaci, w jakiej przed laty zostały założone. Dochodzi do tego jeszcze motyw wychowawczy” „nie można — jak pisał Adam Asnyk — deptać przeszłości ołtarzy” — mówi dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. — Nie zawsze w ten sposób spoglądano na zabytkowe nekropolie. Wiele cmentarzy w miastach z nagrobkami dawnych mieszkańców, przeważnie wyznania ewangelickiego, zamieniono na parki. Na szczęście mamy ten czas za sobą. Szacunek do spuścizny historycznej potwierdza przecież stopień naszego zakorzenienia się w tej ziemi. I wylicza: — Potrzeby wciąż jednak rosną, bo w przypadku nekropolii św. Jakuba czy św. Józefa znajdują się tam groby dawnych mieszkańców Olsztyna, także tych, którzy odegrali ważną rolę w historii miasta.

W sumie, dzięki kwestom organizowanym przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy, od 2003 roku udało się zebrać prawie 270 tys. zł. To pozwoliło odrestaurować m.in. 51 nagrobków i osiem kutych ogrodzeń na nekropolii św. Jakuba, 83 nagrobki na cmentarzu w Dajtkach czy wyremontować dach tamtejszej kaplicy. Tutaj trzeba też dodać o wsparciu miasta, które od 2006 roku dodatkowo przeznaczyło 427 tys. zł, co pozwoliło uratować ponad 200 zabytkowych obiektów.

Kajot

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5