Prohibicja uderza w lokale. Olsztyński pub zostanie zamknięty?

2018-09-17 15:40:50(ost. akt: 2018-09-19 11:31:27)
Pub Qźnia

Pub Qźnia

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Od 4 września w Olsztynie wprowadzono prohibicję. Do tego postanowienia dołączono projekt zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych znajdujących się niedaleko szkół i kościołów. W związku z tym olsztyński pub Quźnia ma zostać zamknięty.
Od wtorku 4 września w Olsztynie nie można kupić alkoholu po godz. 22. 
Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych obowiązuje nie tylko w sklepach, bo także na stacjach benzynowych. To projekt Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Zdaniem jego dyrektora Błażeja Gawrońskiego, była to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Warto jednak przypomnieć, że na postawie ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie Wizja Lokalna oraz z ustaleń Urzędu Miasta, wynika, że zdecydowana większość Olsztynian opowiadała się przeciwko zakazowi.

I jak często w tego przypadkach bywa, niewiele później przedsiębiorcy znaleźli sposób na to, by ten zakaz obejść. I tak w jednym ze sklepów można znaleźć regulamin imprezy zamkniętej, która organizowanej na jego terenie. Sklepowe imprezy odbywają się tam cyklicznie od 4 września co wieczór w godzinach 21:00 - 5:00.

Uchwała Rady Miasta wstępnie miała nie dotyczyć pubów i restauracji i teoretycznie tak jest. Z założenia lokale tego typu mogą sprzedawać alkohol bez ograniczeń czasowych. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy lokale znajdują się w odległości mniejszej niż 50 metrów od szkoły, czy kościoła. Wtedy zakaz dotyka również ich. Nie mogą sprzedawać alkoholu w ogóle. Wszystko przez dołączony do uchwały o prohibicji punkt, mówiący o zakazie sprzedaży alkoholu w tych punktach usługowych, które nie spełniają tego wymogu.

Niestety w bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się pub Qźnia Muzycznych Klimatów. To jeden z najatrakcyjniejszych pubów w Olsztynie.

Jej właściciel Witold Młynarczyk od samego początku obawiał się skutków uchwały.


Ostatecznie pub ma zostać zostać zamknięty.

Przypomnijmy, że — zdaniem Błażeja Gawrońskiego, szefa Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, który referował uchwałę podczas sesji Rady Miasta — Qźnia jest jedynym lokalem na Starym Mieście znajdujący się w odległości mniejszej niż 50 metrów od kościoła. Pewien czas temu w rozmowie z nami Gawroński poradził właścicielowi Qźni budowę nowego wejścia od ulicy Okopowej, co wiązałoby się koniecznością przebudowy pubu. I dodatkowymi kosztami.


Na Facebooku trwa akcja mająca na celu uratowanie pubu przed zamknięciem. Polega na wpisaniu w komentarzu słowa POPIERAM i udostępnienie postu na swoim profilu.W ciągu doby post ma ponad 300 udostępnień. Jednak po porażce ankiety przeprowadzanej przed wprowadzeniem nowych przepisów niektórzy zwolennicy pubu nie wierzą w sukces akcji. W komentarzach pod postem czytamy:

- (...) zamiast pisać śmieszne "popieram" , które nic nie pomoże... pisze internauta.

Inny z kolei pisze:

- (...) W takiej sytuacji znajduje się tylko qznia, istnieje możliwość obejścia tego zakazu, więc sformułowanie "ratujmy starówkę" jest zbyt wyniośle użyte.

Komentarze (117) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. $B $B #2612783 | 37.47.*.* 29 paź 2018 18:07

  Chlać i płacić $ PIWKO po 15 zł :) Płacić i dorabiać niszczyć zdrowie i tracic kasę $$$$$$$$$$$$$$

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Lars #2602117 | 88.156.*.* 15 paź 2018 07:17

  W wyborach trzeba wykluczyć tych dobroczyńców narodu którzy uchwalili taką uchwałę A ten który bierze pieniądze zeby trzymac naród daleko od alkoholu niech przestanie pić.!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. docho #2601750 | 83.6.*.* 14 paź 2018 14:05

  "Gawroński poradził właścicielowi Qźni budowę nowego wejścia od ulicy Okopowej" A ja poradze by przed takimi poradami walnął wczesniej baranka w mur przy Katedrze

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja #2600339 | 83.15.*.* 12 paź 2018 13:47

  Wszystkich postulujących zamknięcie kościoła koło pubu informuję, że jest to jedyny w Olsztynie kościół ewangelicki.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. docho #2590785 | 83.6.*.* 28 wrz 2018 20:34

  Zamknąć wszystkie meliny zwane klubami na Starówce. Olsztyn miastem bez alkoholu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (117)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5