Obywatele pomogli czytelnikom, teraz czas na kolejne projekty. Ruszył Olsztyński Budżet Obywatelski

2018-09-10 17:30:58(ost. akt: 2018-09-10 16:40:13)
Biblioteka przy ul. Świtezianki wyremontowana dzięki pieniądzom z OBO bardzo podoba się czytelnikom

Biblioteka przy ul. Świtezianki wyremontowana dzięki pieniądzom z OBO bardzo podoba się czytelnikom

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Jak tu pięknie! — mówili pierwsi czytelnicy, którzy odwiedzili filię Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Świtezianki po remoncie. Remont był możliwy dzięki Olsztyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Właśnie ruszyła kolejna edycja.

Remont biblioteki kosztowała ponad 100 tys. zł. — Z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego otrzymaliśmy 110 tys. — mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor MBP w Olsztynie. — Kilka tysięcy dołożyliśmy ze swoich środków. Dzięki temu mogliśmy wymienić instalację elektryczną, umożliwić dostęp do półek i wygospodarować pomieszczenie do pracy z komputerem. Są nowe lady i nowe regały na książki.

Wczoraj w bibliotece przy ul. Świtezianki dziennikarze i inni zaproszeni goście mogli obejrzeć rezultaty remontu. Do wypożyczalni przyszli też czytelnicy. Jest ich ponad 2 tys., choć, jak tłumaczył dyrektor Dąbkowski, z jednej karty czasem korzysta cała kilkuosobowa rodzina. W ubiegłym roku czytelnicy wypożyczyli ponad 40 tys. książek.

Jaka literatura cieszy się największym zainteresowaniem? — Kryminały — odpowiada Anna Łaszcz, kierowniczka filii nr 2 przy ul. Świtezianki. — Kolejki są po tytuły takich autorów jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda i Katarzyna Puzyńska. Ale lubianą pisarka jest też pochodząca z Mazur Katarzyna Enerlich.

Imponująco prezentuje się dział książek dla dzieci. Są tam dziecięce przeboje, takie jak przygody Pucia czy Kici Koci. 
Ale współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek.

— To także miejsce spotkań — dodaje Krzysztof Dąbkowski. — W naszej filii przy Świtezianki wzięło w nich udział ponad 3 tys. osób. Każde osiedle to mała społeczność i biblioteki służą integracji mieszkańców.


W bibliotece, tak jak w każdej filii MBP oraz innych miejskich instytucjach kultury czy rekreacji, jest skrzynka do głosowania na projekty zgłoszone do kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można również w siedzibach rad osiedli.

Z tej specjalnej puli miejskich pieniędzy mieszkańcy skorzystają już po raz szósty.

— W ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział 40 tys. olsztynian — powiedział obecny na wczorajszej uroczystości prezydent Piotr Grzymowicz. — I muszę podkreślić, że z roku na rok zainteresowanie OBO rośnie. 
Na projekty szóstej edycji przeznaczono 3,73 mln zł.

Do konkursu zakwalifikowano 111 projektów — zintegrowanych, czyli ogólnomiejskich, oraz osiedlowych. Wśród osiedlowych przeważają budowy lub naprawy chodników i schodów. Są też siłownie pod chmurką oraz miejsca społecznej integracji takie jak podwórka czekające na zagospodarowanie czy Biblioteka Astronomiczno-Artystyczna.Lista projektów z obszernymi opisami, regulamin OBO i zwycięzcy z poprzednich lat znajdują się na stronie obo.olsztyn.eu. Na stronie można oddać głos na projekt osiedlowy oraz zintegrowany. 
Termin mija 23 września. Ogłoszenie wyników głosowania zaplanowano na 22 października. Termin realizacji projektów wybranych w głosowaniu kończy się 31 grudnia 2019 roku, a w uzasadnionych przypadkach (np. skomplikowaniem projektu) 30 czerwca 2020.


Przypomnijmy, że zrealizowane projekty z poprzednich lat to m.in. plaża nad jeziorem Skanda, festiwal Burning Girl, Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych, budowa remizy OSP oraz Łynostrada. 


mzg

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marcin Techniczny #2578410 | 213.76.*.* 12 wrz 2018 07:29

  To chyba cos nie tak że remont biblioteki jest robiony z Obo, pomijając że kalkulacja z początku artykułu nie trzyma się kupy...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Oszusxi #2578169 | 81.190.*.* 11 wrz 2018 19:25

  A gdzie nowe chodniki i parking na osiedlu generałów?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama #2578057 | 178.36.*.* 11 wrz 2018 16:54

  Wiele projektow ktore wygraly w poprzednich latach jeszcze nie zostalo zrealizowanych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ferdek #2577906 | 188.146.*.* 11 wrz 2018 13:56

  Mam pomysła! Zlikwidować OBO. Szkoda kasy na samą organizację i propagandę tego niby referendum. Szkoda czasu aktywu na tę zabawę. Wystarczyć powinny jako podpowiedzi wioski mieszkańców do rad osiedli, do rady miasta lub bezpośrednio do ratusza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. JKM #2577772 | 83.9.*.* 11 wrz 2018 10:54

  Nie jest to żadne głosowanie a WYDANIE POLECENIA przez społeczeństwo dla ICH pracowników (sic!) co Ratusz ma naprawić w pierwszej kolejności w tym zrujnowanym Mieście!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5