Wystawa Dalii w ogrodach UWM

2018-09-07 12:00:00(ost. akt: 2018-09-10 09:05:32)
Wystawa Dalii już 8 i 9 września

Wystawa Dalii już 8 i 9 września

Autor zdjęcia: KJM

Pasjonaci kwiatów czekają na to wydarzenie cały rok. Od 8 do 9 września odbędzie się VI Olsztyńska Wystawa Dalii. O atrakcjach wystawy mówi Teresa Jagielska z wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

— To już szósta edycja Olsztyńskiej Wystawy Dalii. Jakie atrakcje czekają na nas w tym roku?


— Zaplanowaliśmy, że tym razem wystawa będzie mniej oficjalna, bardziej piknikowo - plenerowa, z lemoniadą i innymi atrakcjami. Zachęcamy, by przyjść na wystawę w strojach z epoki, kiedy pierwsze dalie pojawiły się w Europie. Oczywiście nie jest to przymus, ale nasza propozycja, z której nasi goście mogą skorzystać. Można zabrać ze sobą kocyk, parasolkę. Jeśli pogoda nie dopisze, staną też dwa namioty. Oczywiście, jak co roku, będzie można podziwiać dalie w gruncie z oznaczonymi odmianami, ale mamy też inne propozycje. W programie znajdzie się plener malarski dla artystów w każdym wieku. Będą też warsztaty z układania kwiatów w dyniach. Kwiaty będą układane przez Beatę Płoszaj-Witkowską oraz Iwonę Pauk i Magdę Piturę. Profesor Czachorowski opowie o motylach i nie tylko. Będzie można zobaczyć egzotyczne rośliny w szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii. W tym roku najpiękniejsza dalia zostanie wybrana tylko przez publiczność.


— Z jakiego powodu dalie są tak wyjątkowe?


— Kwitną długo i pięknie, jak przystało na królowe lata. Jedyną niedogodnością jest to, że trzeba je wykopywać jesienią, przechowywać w odpowiednich warunkach zimą, a potem ponownie wysadzić do gruntu. Kiedy jednak już dokonamy tego wysiłku, to zaczynają kwitnąć od czerwca do pierwszych mrozów. Gościem wystawy będzie po raz kolejny Stanisław Lipień z Ptaszkowa koło Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. To on dwa lata temu wyhodował i podarował dalię, która ma duży różowy kwiat zakończony złotymi strzałkami. Otrzymała ona nazwę "Olsztyn". Obecnie Stanisław Lipień ma w swoim ogrodzie ok. 800 odmian dalii i jest posiadaczem jednej z największych kolekcji w Polsce.


Obrazek w tresci

— Ile odmian mamy w ogrodzie uniwersyteckim?


— W tej chwili w naszym ogrodzie znajduje się od 250 do 300 odmian. Obserwuję ogromne zainteresowanie daliami. Co roku odwiedzają nas właściciele ogrodów, działkowcy,ogrodnicy i rolnicy. Zapisują sobie ich nazwy, fotografują, dowiadują się, jak zdobyć karpy. Nie dziwi mnie to, bo dalie to kwiaty bardzo różnorodne, obecnie mamy już tysiące odmian. Czekamy, aż nasza dalia "Olsztyn" zakwitnie, jeszcze jest kilka dni. Liczymy, że dopisze nam pogoda.
Kajot


Program VI Olsztyńskiej Wystawy Dalii
Ogród Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego UWM w Olsztynie, ul. Heweliusza 22

7 września (piątek)
- godz. 8:00 –20:00 — przyjmowanie kwiatów dalii do ekspozycji, zgłaszanie warsztatów oraz przygotowanie wystawy

8 września (sobota)
- godz. 10 — oficjalne otwarcie wystawy
- godz. 11:00–17:00 — piknik daliowy; w programie zwiedzanie Uniwersyteckiej Kolekcji Dalii, ogrodu i szklarni, zapoznanie się z ekspozycją wystawców i wyróżnienie najlepszej przez publiczność, układanie kwiatów, plener malarski;

9 września (niedziela)
- godz. 10:00–16:00 - piknik daliowy;
- godz. 16:00 - ogłoszenie wyróżnionej ekspozycji.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mader #2576714 | 37.47.*.* 9 wrz 2018 22:36

    Impreza porażka. Byłam szkoda czasu. Zero organizacji. Rośliny przesuszone. Po prostu jedno wielkie nieporozumienie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5