W nocy alkoholu już nie kupisz

2018-09-03 07:18:00 (ost. akt: 2018-09-04 19:49:42)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Zbigniew Woźniak

Od wtorku (4.09) w Olsztynie, nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22. Zdaniem niektórych nowe prawo uderzy przede wszystkim w małe sklepy, którym handel nie będzie się już opłacał.

Całodobowy sklep spożywczy przy ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynie. Niedzielne południe. Para z dzieckiem przychodzi po małe zakupy. Ona kupuje bułki, on butelkę piwa. To ten sklep był tematem burzliwej dyskusji podczas lipcowej sesji Rady Miasta w Olsztynie. 
Na późnych i hałaśliwych klientów całodobowego mieli skarżyć się mieszkańcy dzielnicy.

— To przesada, że ciągle przyjeżdżała tu policja — mówi jeden ze sprzedawców, ale podkreśla, że wypowiada się w imieniu wszystkich tu zatrudnionych. — Awantury się zdarzały, ale nie częściej niż gdzie indziej. To jednak specyficzna ulica. W sąsiedztwie jest salon gier, no i bardzo blisko stąd do starówki, gdzie toczy się nocne życie miasta. 


Tak czy owak sklep będzie czynny tylko w godzinach od 6 do 22. — Klienci żałują — twierdzi nasz rozmówca. — I nie chodzi wcale o sprzedaż alkoholu. Wiele osób dojeżdżających do Olsztyna do pracy na bardzo wczesne godziny, na przykład z Morąga, zachodziło do nas po drodze z Dworca Zachodniego. Już o godzinie trzeciej mieliśmy świeże bułki i godzinę później świeże kanapki. Mamy stałych takich klientów.

Z kolei franczyzobiorczyni sieciowego sklepu w centrum, czynnego do godziny 23, obawia się czego innego. Nie ukrywa, że o późnej porze zdarza się klient, który wpadnie po chleb, ale większość kupuje alkohol i papierosy.
— To widać najlepiej, gdy przejrzy się paragony — tłumaczy. — W sierpniu w godzinach od 22 do 23 sprzedaliśmy wódkę, piwo i papierosy 861 klientom. Z czasem ludzie się przyzwyczają do zakazu, ale nim to się stanie, obawiam się spóźnionych namolnych klientów. Już teraz zdarzają się tacy, którzy — gdy zamykamy sklep — błagają na klęczkach, by im sprzedać alkohol, bo przecież możemy nabić na kasę następnego dnia. A co będzie w otwartym sklepie? U nas półki z alkoholem są dostępne i nie przewiduje się zasłonięcia ich roletami. Obawiam się desperatów, którzy będą po prostu kradli z półek butelki. Dlatego wolałabym, żebyśmy mogli zamykać sklep o godzinie 22.


Zakaz sprzedaży alkoholu po 22 będzie obowiązywał też na stacjach benzynowych. Odwiedziliśmy jedną z nich. Tutaj półki z napojami alkoholowymi będą zasłonięte roletami. — Po godzinie 22 alkohol nie będzie „wchodził na kasę” — tłumaczy jeden z pracowników.

I przyznaje, że klientów kupujących piwo i wino było po godzinie 22 całkiem sporo. Czy przez zakaz nie spadną obroty sklepu? — dopytujemy. — To się okaże — odpowiada pracownik. — Może klienci będą zaopatrywać się w alkohol wcześniej? 


Przypomnijmy, że uchwała Rady Miasta nie dotyczy pubów i restauracji. Te mogą sprzedawać alkohol bez ograniczeń czasowych, chyba że znajdują się w odległości mniejszej niż 50 metrów od szkoły czy kościoła. Wtedy nie mogą go sprzedawać wcale. 
W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się Qźnia Muzycznych Klimatów. To pub muzyczny na starówce. Jej właściciel Witold Młynarczyk obawia się skutków uchwały, choć gdy rozmawialiśmy w piątek, nie otrzymał na razie żadnych informacji na temat przyszłości swego lokalu. Nikt nie wymierzył też oficjalnie odległości dzielących drzwi kościoła ewangelickiego od wejścia do Qźni.
— Czekamy z adwokatami na rozwój wydarzeń — powiedział nam Witold Młynarczyk. — Jesteśmy gotowi walczyć o swoje przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.


Przypomnijmy, że — zdaniem Błażeja Gawrońskiego, szefa Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, który referował uchwałę podczas sesji Rady Miasta — Qźnia to jedyny lokal na Starym Mieście znajdujący się w odległości mniejszej niż 50 metrów od kościoła. Reszta, jak mówił, jest „bezpieczna”. Niedawno w rozmowie z nami Gawroński poradził właścicielowi Qźni budowę nowego wejścia od ulicy Okopowej, co wiązałoby się koniecznością przebudowy pubu.


Przypomnijmy również, że za przyjęciem zakazu sprzedaży alkoholu po godzinie 22 głosowało 14 radnych, 6 było przeciw. Natomiast z ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie Wizja Lokalna oraz z badań Urzędu Miasta wykonanych za pośrednictwem internetowego Panelu Obywatelskiego wynika, że większość mieszkańców Olsztyna jest przeciwko nowym przepisom. 


MZG

Komentarze (102) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2602097 | 31.0.*.* 15 paź 2018 03:27

  Przez ten zakaz wszystkie sklepy są zaminięte, a co jeśli ktoś dojeżdża do Olsztyna do pracy i niema gdzie kupić chociażby jedzenia bąć wody.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #2590917 | 83.9.*.* 29 wrz 2018 00:50

  Czy ktoś wie czy proces lustracyjny byłego posła PSL Krzyśkowa to się skończył czy nie. Bo gość kandyduje, a ja nie wiem czy on zlustrowany, MAM PRAWO WIEDZIEĆ

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Expajler #2575454 | 37.47.*.* 8 wrz 2018 00:38

  Witam. Alkohol można kupić w Żabce na tęczowym lesie ( na legalu) ) to już gmina Stawiguda. Godziny otwarcia 6.00 - 23.00 pn-sob. Sprawdzone źródło , pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. dobrze poinformowany #2575176 | 79.188.*.* 7 wrz 2018 18:13

  W Grosiku przy ul. Mochnackiego można kupować po 22! Gość robi"imprezę zamkniętą" na którą każdy może przyjść i sobie piwko i wódeczkę kupić :) Czyżby okiwał system?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Olsz #2573876 | 188.147.*.* 6 wrz 2018 11:57

  Qznia,ma robic remont bo znajduje sie obok kosciola? ,to moze zburzyc kosciol? Szkodliwosc spoleczna wieksza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (102)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5