Inwestycje w Olsztynie. Na jakim są etapie i kiedy się zakończą?

2018-06-16 20:01:09 (ost. akt: 2018-06-16 17:32:30)

Autor zdjęcia: kuch

Olsztyn jest w nieustannej budowie. Wykonawca zapewnia, że do końca września gotowa będzie ulica Partyzantów, natomiast ulica Towarowa jest gotowa w 60 procentach. Sprawdzamy również, jak idą pozostałe inwestycje w mieście.
Węzeł przesiadkowy przy dworcu kolejowym wchodzi w decydującą fazę. Niestety... — ...nie jesteśmy w terminie, bo zostaliśmy wstrzymani. Czekamy na wakacje, gdy będziemy mogli zamknąć ruch — mówi Grzegorz Orłowski z firmy Skanska, która jest wykonawcą inwestycji. — Chodzi o drugą część ul. Lubelskiej i wlot w ul. Dworcową. Żeby zacząć ostatni etap budowy, musimy zaczekać. Jedna część Lubelskiej jest już zrobiona, podobnie Partyzantów przy dworcu — podsumowuje Orłowski. — Teraz została nam druga część Lubelskiej i wlot w Dworcową. To właśnie trzeci etap. Mówię tu oczywiście o największych robotach nawierzchniowych. Co do węzła przesiadkowego, mamy już pierwszą warstwę ścieżek. Będą dwuwarstwowe, więc zostaje jeszcze jedna. Nie chcę szacować, ile będą jeszcze trwały roboty, ale trzeba uczciwie przyznać, że pogoda sprzyja. Dużo będzie zależeć od czerwca. Oby nie padało.

A co z ul. Towarową? — Jest gotowa w ponad 60 proc. — informuje Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta. — W znacznej części przebudowane zostały już podziemne sieci, skrzyżowanie Leonharda — Towarowa, a w ciągu kilkunastu dni zaczną być układane masy bitumiczne na drogach serwisowych i między ulicami Sprzętową a Budowlaną.

Gotowy jest też już jeden z wiaduktów nad linią kolejową do Szczytna, a w przypadku drugiego trwają prace przy fundamentach. — Najbardziej zaawansowane prace dotyczą odcinka wiodącego wprost do obwodnicy. Robimy wszystko, aby prace zostały zrealizowane w terminie — zapewnia Pulikowski.

W związku z kolejnym etapem prac na Towarowej w czwartek rano zmieniono organizację ruchu. Jezdnia w obrębie skrzyżowania została zawężona do dwóch pasów, po jednym dla każdej ze stron. Natomiast na odcinku przed zjazdem do stacji Bliska po ul. Sprzętowej do zjazdu do firmy OPISIE ruch odbywa się jednym pasem. Wprowadzono tymczasową sygnalizację świetlną, a w godzinach szczytu komunikacyjnego pojawi się dodatkowe wsparcie w postaci ręcznego sterowania ruchem.

Zmiany nie ominą również węzła przesiadkowego. W nocy z 22 na 23 czerwca zamknięty dla ruchu zostanie odcinek ul. Dworcowej oraz południowa część pl. Konstytucji 3 Maja. W związku z tym zmienione zostaną trasy oraz lokalizacje autobusów komunikacji miejskiej.

Trwają też prace na pierwszym odcinku Partyzantów. Wykonawca pracuje na całej długości ulicy, w wielu miejscach jednocześnie. — Na odcinku od Kajki do 1 Maja w śladzie drogi roboty ziemne praktycznie się zakończyły — mówi Patryk Pulikowski. — Te realizowane dotyczą głównie przebudowy sieci oraz budowy kanalizacji deszczowej, która będzie przebiegała na zapleczu ulicy, przy torach kolejowych.

Zgodnie z kontraktem termin zakończenia prac upływa w lipcu. Jednak, zgodnie z deklaracjami wykonawcy, ulica będzie gotowa do końca września.

Nie możemy też zapomnieć o inwestycji tramwajowej. Budowa linii jest w fazie przetargu na wybór wykonawcy. Prace mają rozpocząć się najwcześniej w 2019 roku i potrwać do 30 września 2020. Planowana inwestycja obejmuje nie tylko budowę sieci tramwajowej, ale także — podobnie jak w pierwszym projekcie — przebudowę sieci podziemnych, odwodnienie ulic, nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

A u zbiegu ul. Tuwima z al. Sikorskiego powstaje Leroy Merlin. Prace ruszyły w kwietniu 2017. W lipcu na plac wkroczyli robotnicy. Dziś stoją tam już wysokie, betonowe filary. Leroy Merlin w Olsztynie ma zacząć działać jesienią tego roku. Przypomnijmy, że to pierwszy obiekt tej sieci na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy liczą na to, że inwestycja wpłynie na poprawę konkurencyjności w tej branży. W nowym obiekcie ma być 160 stanowisk pracy do obsadzenia. Sam market zajmie powierzchnię 14 tys. metrów.

Przy Zatorzance rozbudowuje się natomiast budynek handlowo-usługowy, pozostałość po dawnym salonie meblowym. Prace potrwają do końca czerwca. Znajdzie się w nim m.in. Rossman.

PJ

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2521154 | 31.2.*.* 18 cze 2018 14:07

  w sobotę ul Towarowa, samotna koparka w niej pracownik czytający książkę. . Piękna pogoda sprzyja czytaniu,co innego słota i mróz. Wtedy robota wre, no i czytelnictwo w Polsce rośnie. Brawo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2521084 | 213.76.*.* 18 cze 2018 12:34

  "Planowana inwestycja obejmuje nie tylko budowę sieci tramwajowej, ale także [...] przebudowę sieci podziemnych, odwodnienie ulic, nowe chodniki i ścieżki rowerowe." Wypadałoby dodać: I WYCIĘCIE KILKUSET DRZEW NA KRASICKIEGO. Już mi się niedobrze robi jak widzę na Nagórkach oczami wyobraźni ten beton i pustkę jak obecnie wzdłuż Auchan-a.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wrxx #2521076 | 79.188.*.* 18 cze 2018 12:21

  Za Wypija żadnych ulic nie będzie się w Olsztynie remontować ani budować. Będzie pięknie, głosujcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jeżdzę Towarową codziennie #2520986 | 18 cze 2018 10:13

  I żadnej zmiany organizacji ani ruchu wahadłowego nie zauważyłem. Skąd te informacje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. ... a świstak zawija je w te sreberka #2520935 | 79.190.*.* 18 cze 2018 08:53

  Skąd takie wieści o ul. Partyzantów ? Jeszcze w marcu Wykonawca otwarcie mówił że w tym roku budowa nie zostanie zakończona. Może nie na tej budowie pytaliście ? Zresztą postęp prac to potwierdza ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5