Olsztyński ratusz szykuje się na wprowadzenie zmian w handlu alkoholem

2018-05-13 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-12 21:25:15)
Park Centralny, Olsztyn

Park Centralny, Olsztyn

Być może nocą nie kupimy wina. I może znikną sklepy z piwem w okolicach szkół i przedszkoli. Ale być może legalnie wypijemy też drinka nad jeziorem. Olsztyński ratusz szykuje się na wprowadzenie zmian w handlu alkoholem.
Zdania na temat ograniczenia handlu alkoholem są podzielone. Przypomnijmy, samorządy mogą zakazać jego sprzedaży pomiędzy godz. 22 a 6.
Jak informowaliśmy przed tygodniem, część olsztyńskich rad osiedli nie widzi potrzeby wprowadzania zmian. Na przykład w stanowisku rady osiedla Nagórki czytamy, że „zaproponowana godzina zakazu handlu alkoholem (...) jest zbyt restrykcyjna”, a sklepy nocne działające w tym rejonie miasta nie stanowią problemu. Rada z Nagórek wnioskuje „o liberalne podejście” i proponuje nie wprowadzać ograniczeń, pozostając przy dotychczasowym podejściu do nocnego handlu alkoholem.

Na podobnym stanowisku stoi rada osiedla Gutkowo. Jej członkowie również nie zauważyli, by sprzedaż alkoholu nocą stanowiła na ich osiedlu kłopot. Co więcej, nie obraziliby się, gdyby w okolicy powstał jakiś dodatkowy lokal gastronomiczny.
— Problem z nocnym zakupem alkoholu i jego spożywaniem w miejscach publicznych jest skutecznie monitorowany przez odpowiednie służby, takie jak policja czy straż miejska. Na razie nie widzimy konieczności podejmowania uchwały w tej kwestii — stwierdza z kolei Bogdan Gęsicki, szef rady osiedla Pojezierze.

Mimo takich głosów olsztyńscy urzędnicy przystąpili do opracowania nowego prawa miejscowego, które regulowałoby kwestie sprzedaży alkoholu.
— Zakończyliśmy już konsultacje w tej sprawie — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza. — O opinie pytaliśmy m.in. gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych i rady osiedli. Zebraliśmy opinie różnych grup społecznych w zakresie liczby punktów i godzin sprzedaży alkoholu.

Wspomniana komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, a także Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie są za ograniczeniem dostępu do napojów z procentami. Nie tylko nocą. Członkowie komisji postulują, aby sklepy sprzedające piwo czy wódkę, znajdowały się co najmniej w odległości 50 metrów od szkół, internatów czy placówek, które zajmują się pomocą osobom uzależnionym.

W tej dyskusji pojawia się jeszcze jeden wątek. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Wizja Lokalna Olsztyna przygotowuje wniosek do prezydenta i radnych. Chodzi o pozwolenie na wypicie piwa — legalnie i bez mandatu — w miejscach do tego wyznaczonych, na przykład nad brzegiem jeziora.
— Naszym celem jest wypracowanie kompromisu, umożliwiającego mieszkańcom legalne i kulturalne zrobienie grilla oraz wypicie piwa czy wina w miejscach, w których i tak od lat się spotykają. Skoro prawo w końcu daje nam taką możliwość, to najwyższy czas skończyć z fikcją na rzecz wyznaczenia jasnych i uczciwych zasad — zaznacza Paweł Klonowski z Wizji Lokalnej Olsztyna.
Jednocześnie zaznacza, że elementem takiego kompromisu powinno być konsekwentne egzekwowanie przepisów w zakresie porządku, kultury czy bezpieczeństwa.

Jak ostatecznie będzie wyglądała możliwość zakupu czy też picia alkoholu w Olsztynie, tego jeszcze nie wiadomo. — Mając te dane, przygotowujemy propozycję w postaci projektu uchwały Rady Miasta — stwierdza Marta Bartoszewicz. — Najprawdopodobniej będzie ona wprowadzona na majową sesję.
Bartoszewicz nie podaje jednak szczegółów nowych przepisów. — Propozycje są, ale nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone — ucina.
Do tematu będziemy wracali.
łr

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. No nie ... #2501249 | 88.156.*.* 14 maj 2018 12:58

  Jak już olsztyński ratusz za coś się bierze to z GÓRY można założyć , że sprawa tak czy siak ale będzie prze****na . Tak jak z handlem dopalaczami na Jagiellońskiej !

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ZMIANY ??? #2501239 | 88.156.*.* 14 maj 2018 12:51

  A pal to sześć jak mówi przysłowie. Ja mam ZAWSZE stosowny zapasik tego produktu w barku i zmiany w handlu nim to mi dosłownie wiszą . W razie wyższej konieczności to i w(ó,o)dę święconą tez mam

  odpowiedz na ten komentarz

 3. zorz #2501115 | 109.241.*.* 14 maj 2018 10:19

  Skoro jeszcze nic nie wiadomo, to po co o tym pisać? "Wierszówka"?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. złośnik #2501061 | 83.9.*.* 14 maj 2018 09:14

  I tak kolejny krok do wygranej PiS... Faktycznie w PO są sami idioci...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. :-( #2501056 | 83.6.*.* 14 maj 2018 09:12

  Galeria Warmińska zaprasza na regionalny finał konkursu Miss Polonia 2018.... Już niedługo będą tam również odbywać się posiedzenia rady Miasta i msze niedzelne ... :-(

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5