Karczma Warmińska zaprasza!

2018-03-21 10:51:00(ost. akt: 2018-10-19 11:58:08)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Gietrzwałd jest ważnym punktem na mapie Świętej Warmii. Pielgrzymi i turyści doskonale znają to miejsce jako ośrodek kultu maryjnego. Jest tu źródełko z cudowną wodą, a każda uliczka naznaczona jest historią. Prężnie działający ośrodek kultury dba i pielęgnuje kilkusetletnie tradycje. Odpocząć i posilić się można w Karczmie Warmińskiej usytuowanej w sercu wsi, nad rzeką Giłwą.
Warmińskiej kuchni nie trzeba zachwalać – żur, dzyndzałki, golce — warto sprawdzić co kryje się pod regionalnymi nazwami. Szef kuchni serwuje także kapustę ze śliwką lub z grochem i miodem, świeżynkę, żeberka, drób. Jeśli mamy ochotę spróbować każdej potrawy – zadaniu sprosta słynna na cały region — Micha Mnicha, czyli zestaw potraw mącznych lub mięsnych (do wyboru). Zaręczam, że najemy się do syta.

Karczma leży w centrum wsi, nad urokliwą Giłwą. I to dosłownie – gdyż zewnętrzne tarasy położone są w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.

150 lat tradycji

w XIX wieku była tu gospoda Waleschkowskiego. Jednak kiedy w 1877 roku wiejskim dziewczynkom Barbarze i Justynie, objawiła się Matka Boska, do Gietrzwałdu zaczęli przybywać pielgrzymi. Napływ gości zmusił właścicieli gospody do jej powiększenia, a także przebudowy z drewnianej na murowaną.

W szczycie świetności Gietrzwałd miał aż cztery gospody. Można tu było nie tylko dobrze zjeść i przenocować. Już wtedy było to miejsce spotkań miejscowych gospodarzy i włodarzy. Tu skupiało się życie towarzyskie, rozmawiano o polskości, ale także bawiono się na weselach, chrztach.

Obecny wygląd karczma otrzymała w 1921 roku. Wtedy też stała się zajazdem. Zmiana statusu pozwoliła dostosować obiekt do potrzeb kulturalno-rozrywkowych. Miejscowi mieszkańcy zaczęli zajazd nazywać „domem ludowym”. Do budynku “wprowadził” się Wiejski Dom Kultury, stając się miejscem spotkań młodzieży, organizacji oraz stowarzyszeń. W późniejszych latach mieściły się tu: przedszkole, biblioteka, a nawet punkt skupu mleka oraz sklep żelazny. Pod koniec lat 80. budynek znowu przebudowano, a pomieszczenia na parterze zaadoptowano na restaurację. Po kolejnej dekadzie, w 1998 roku — powstała Karczma Warmińska, która swoim wystrojem nawiązuje do dawnej wsi warmińskiej.

Biesiady, rękodzieło i kapela

Dzisiaj Karczma Warmińska kusi gości oryginalnym wystrojem, smaczną kuchnią regionalną oraz szeregiem imprez artystyczno-kulturalnych. Można więc tu smacznie zjeść, ale także świetnie spędzić czas przy ognisku, muzyce na żywo, przyglądając się pracy garncarza, rzeźbiarza, kowala.

W ostatnich miesiącach Karczma Warmińska przeszła remont. W odnowionych wnętrzach znowu można organizować imprezy firmowe, szkolenia, przyjęcia weselne, chrzty, komunie. Kontynuowane będą także słynne na cały region Biesiady Warmińskie.

Miłośnicy muzyki ludowej z pewnością ucieszy kolejna edycja Międzynarodowych Dni Folkloru. Festiwal odbędzie się w lipcu, a organizowany jest wspólnie z zespołem ludowym Pieśni i Tańca Warmia z Olsztyna.

Warto więc tu bywać, by przy miodzie pitnym i pełnej jadła Misie Mnicha delektować się tutejszym folklorem, występami zespołów ludowych z odległych stron świata np. Brazylii, Argentyny, USA, Grecji, Włoch, Gruzji i wielu innych. Zapraszamy!


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5