Rusza przetarg na budowę ciepłowni w Olsztynie. Jeszcze tylko dwa lata Michelin będzie dostarczał ciepło

2018-02-28 07:01:00(ost. akt: 2018-02-27 15:53:14)
Konferencja na temat budowy ciepłowni w Olsztynie

Konferencja na temat budowy ciepłowni w Olsztynie

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

W 2020 r. Michelin przestanie dostarczać ciepło mieszkańcom Olsztyna. Fabryka opon zaopatruje w nie niemal połowę miasta. Stąd konieczność wybudowania nowego źródła energii. Wczoraj poznaliśmy więcej szczegółów na temat inwestycji.
Planowana inwestycja ma w zasadzie jeden główny cel. Zapewnienie dostaw ciepła mieszkańcom Olsztyna na co najmniej kolejne 30 lat. Wiemy już jednak, że...

Nie będzie wspólnej spółki przy okazji partnerstwa publiczno-prywatnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym — zapowiedział we wtorek Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Ciepłownia Kortowo pozostanie dalej w całości w zasobach komunalnych.
— Ze względu na rezygnację z powołania wspólnej spółki PPP MPEC z partnerem prywatnym zrezygnowaliśmy również z wydzielenia ciepłowni Kortowo i wcielenia jej do nowej spółki — dodał Konrad Nowak, prezes MPEC. — Jednocześnie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu projektu w formie dotacji. A dotacja na budowę kotła biomasowego pozwoli zmniejszyć nakłady na modernizację kotłów węglowych w ciepłowni Kortowo.


Stworzenie takiego modelu pozwala przenieść całe ryzyko budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC wciąż będzie jednak uprawniony do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji czy warunków sprzedaży energii elektrycznej.
— W 2015 roku mieszkańcy Olsztyna pozytywnie wypowiedzieli się na temat nowego źródła energii. Wcześniej przeprowadziliśmy konsultacje — przypomniał Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, że niemal 58 procent pytanych stwierdziło wówczas, że budowa ekologicznych elektrociepłowni wytwarzających energię z odpadów to dobry pomysł.

— W 2015 roku wypracowaliśmy również model finansowy. Musimy zadbać o środowisko, a wszelkie próby ograniczania emisji pyłów i gazów są przez nas pożądane. Na pewno sprzyja temu ciepło systemowe. Takie inwestycje powinny mieć zatem zielone światło — uważa prezydent.
A na jakim etapie jest teraz ta inwestycja?


A zatem już wiadomo, że elektrociepłownia przy ul. Lubelskiej powstanie.
— Będzie to w zakresie działań partnera prywatnego, ale dzięki dotacji na budowę kotłowni biomasowej MPEC zrealizuje inwestycję w Kortowie już we własnym zakresie. W przetargu na budowę ciepłowni spodziewamy się sporej i zdrowej konkurencji — uważa Konrad Nowak.
W nowej ekociepłowni nośnikiem energii będzie paliwo alternatywne wytworzone w pobliskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
pj

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. biba #2451742 | 88.156.*.* 1 mar 2018 23:41

  A dlaczego nie ma partnerstwa publiczno-prywatnego z Michelinem? Pewnie nie dało się przytulić co nieco.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. oj tam #2451345 | 88.156.*.* 1 mar 2018 14:28

  Szybciej zbudują gazociąg na morzu niż nasi tę ciepłownię. Więc tylko podłączyć się do rury i gaz zapewniony. a jak gaz w kuchni to w całym mieszkaniu ciepło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2450986 | 31.0.*.* 1 mar 2018 09:28

  Szanowna redakcjo czy tego typu teksty mogły by obyć się bez zdjęcia - bardzo bym prosił o to, po co ludziom psuć dzień tą twarzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Asd #2450682 | 37.47.*.* 28 lut 2018 21:17

  W Biskupcu jakaś firma z Austrii też stawia kominy...W Olsztynie postawią...zaraz w olsztynku dobrym mieście i mamy Śląsk jak nic

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Obcy w mieście #2450638 | 5.172.*.* 28 lut 2018 20:45

   A kto to jest ten Osioł czy Arbuz ? Dzisiaj taksówkarz powiedział mi że w Olsztynie zamiast czerwonych świateł mają stawiać szlabany. Czy Wyście poszaleli w tym Olsztynie. I dlaczego macie takie dziurawe ulice ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5