Zapalenie płuc może być chorobą śmiertelną

2018-02-13 12:00:00 (ost. akt: 2018-02-13 14:20:38)

Autor zdjęcia: arch. GO

Coraz więcej osób zapada na zapalenie płuc. To choroba, która może zakończyć się poważnymi powikłaniami, więc musimy być uważni. O leczeniu i profilaktyce mówi prof. Anna Doboszyńska, pulmonolog.

— Coraz więcej osób choruje na zapalenie płuc. Czy zachorowaniom sprzyja niestabilna pogoda?


— To choroba sezonowa, więc najczęściej pacjenci chorują na zapalenie płuc jesienią i wiosną. Nie jest to niezwykłe zjawisko, choć rzeczywiście zachorowań jest obecnie więcej. Być może sprzyja temu obecna pogoda, która jest bardzo zmienna.

— To jednak poważna choroba. Zapalenia płuc nie możemy bagatelizować.


— Oczywiście, że może to być groźna choroba. W niektórych przypadkach są wskazania, kiedy pacjent z rozpoznaniem czy podejrzeniem zapalenia płuc bezwzględnie musi trafić do szpitala. Są też jednak sytuacje, kiedy pacjent może zostać w domu, ale o tym musi zadecydować lekarz. Zwykle do leczenia szpitalnego kierowane są dzieci, osoby w podeszłym wieku, z powikłaniami i pacjenci z innymi współistniejącymi schorzeniami. Podobnie postępuje się w przypadku osób z wysoką gorączką i tachykardią (przyspieszone bicie serca — red.) i innymi objawami, które wskazują na ciężki przebieg choroby. Poza tym zdrowe, młode osoby mogą być leczone w domu.

— A czy nie jest tak, że w niektórych przypadkach mamy zapalenie płuc, ale chodzimy do pracy, naszym zdaniem funkcjonujemy normalnie. Czym może się to skończyć?


— Oczywiście, nie powinno się tak postępować. Ważne jest właściwe rozpoznanie. Należy pamiętać jednak, że lekarz przy badaniu pacjenta może podejrzewać, że zachorował na zapalenie płuc. Jednak by mieć pewność, konieczne jest zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej. Wtedy diagnoza jest stuprocentowa. Każdy chory, który kierowany jest na leczenie do szpitala, takie zdjęcie ma wykonane.

— Czy zapalenie płuc zawsze leczy się antybiotykami?


— Tak. W takim przypadku stosowana jest antybiotykoterapia, ponieważ najczęstszą przyczyną zapalenia płuc są bakterie. Czasem jest to powikłanie infekcji grypowej.

— Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego zapalenia płuc?


— Powikłania mogą być ciężkie. Może to być ropień płuca, ropniak opłucnej, konieczność wykonania drenażu w przypadku gromadzenia się płynu w opłucnej, niewydolność oddechowa. Nieleczone zapalanie płuc może doprowadzić do utrwalonych zmian w miąższu płucnym. Zdarza się też, że niewydolność oddychania w przebiegu zapalenia płuc może doprowadzić do śmierci. Takie ryzyko istnieje, jeśli ktoś długo chodzi z gorączką, nie bierze leków. Pamiętam przypadek sprzed paru lat, kiedy u pacjenta, który nie leczył zapalenia płuc, doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej i nie było dla niego ratunku. Niestety ten pan nie zadbał o siebie, nie zgłosił się do lekarza. Do szpitala przywiozła go karetka pogotowia, kiedy jego stan był już krytyczny.

— A o jakiej profilaktyce możemy mówić w tym przypadku?


— Są specjalne szczepionki przeciwko najczęstszej infekcji układu oddechowego powodującej zapalenia płuc. Są one wskazane osobom chorujących przewlekle, m.in. na cukrzycę czy niewydolność krążeniową. Oczywiście wspomagająca jest szczepionka przeciwko grypie. Zapobiega w wielu przypadkach infekcji grypowej, ale również jej powikłaniom, z których jednym jest zapalenie płuc. Zaszczepić się powinny dzieci, osoby z chorobami przewlekłymi czy w podeszłym wieku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jak oszukuje się Polaków. Grypa! #2439597 | 88.156.*.* 13 lut 2018 19:14

    Prymitywna reklama szczepionek, która łykają niedouczone wykształciuchy. Dr Jaśkowski pisze: ... Jak oszukuje się Polaków. Grypa! "Na Ukrainie zainstalowano 11 laboratoriów biologicznych. Amerykańscy naukowcy, pracujący w tych laboratoriach, są objęci ochroną dyplomatyczną w myśl zawartej umowy. Czyli nic im zrobić nie można. Przykładem jest laboratorium w Charkowie, gdzie z powodu objawów grypopodobnych zmarło w okresie 2 dni 20 żołnierzy. Na świńską grypę zmarło 364 Ukraińców, kiedy to w USA, kraju 7 razy większym, zmarło tylko 18 osób. Nie podano, ile spośród nich było szczepionych. Ale powszechnie wiadomo specjalistom, że firmy masowo wykorzystują wojsko do testowania szczepionek.... Poniżej podaję mapę ośrodków broni biologicznej, jakie armia amerykańska umieściła na świecie i dokładniejszą na Ukrainie, za Raportem Specjalnym, Dilyana Gaytandzhieva, z dnia 22 stycznia 2018 roku......... http://www.polishclub.org /2018/02/11/oszukuje-sie-polakow-grypa/. .....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5