Specjaliści z Pogotowia Językowego ruszają na ostry dyżur

2018-02-11 10:00:00(ost. akt: 2018-02-11 12:09:02)

Autor zdjęcia: Pixabay

Olsztyńscy językoznawcy wiedzą, że zawiłości polszczyzny mogą powodować bóle głowy. Jeśli więc jakaś zagadka językowa spędza wam sen z powiek, pamiętajcie, że 21 lutego poradę dostaniecie od ręki. Pogotowie Językowe pełnić będzie wtedy ostry dyżur.
Trzy miesiące temu informowaliśmy, że na olsztyńskim uniwersytecie ruszyło Pogotowie Językowe. Jest to pierwsza tego typu poradnia językowa w regionie. Pomysł okazał się nie tylko nowatorski, ale i trafiony. Na skrzynkę mailową językoznawców z Wydziału Humanistycznego UWM prośby o poradę trafiają regularnie.

O co najczęściej pytają internauci? Najwięcej kłopotów mamy z odmianą wyrazów, składnią oraz ortografią. – Sporo osób pyta nas o to, jak powinny brzmieć określone formy nazwisk czy nazw miejscowych, nie brakuje też próśb o rozwianie wątpliwości dotyczących np. tego, czy powinno się pisać »Rada Pedagogiczna« czy »rada pedagogiczna«, czy »iż« oraz »że« to spójniki, których możemy używać wymiennie. Kłopoty sprawia też pisownia łączna i rozdzielna – wylicza dr hab. Mariola Wołk, koordynatorka pogotowia.

Pytaniem, które zwróciło uwagę specjalistów, była prośba o poradę w sprawie pisowni... wołowiny. Chodziło bowiem o to, czy owa wołowina jest „wolnogotowana” czy „wolno gotowana”. I choć językoznawcy są z polszczyzną za pan brat, to i oni potrzebowali czasu do namysłu. Jak zauważa Katarzyna Witkowska, która odpowiada za promocję projektu, załoga pogotowia za cel stawia sobie bowiem nie tylko szybkość odpowiedzi, ale i jej rzetelność. Specjaliści sięgnęli więc do słowników i po burzliwych naradach zdecydowali, że co jak co, ale wołowina jest jednak „wolno gotowana”. A dom „wolnostojący”. I już.

Uzasadnienie decyzji znajdziemy na stronie pogotowia. Tej samej, na której można zadać pytanie i zgłosić swoje wątpliwości.

A jeśli już o wątpliwościach mowa, to Pogotowie Językowe z przyjemnością rozwieje je 21 lutego. – W czasie Dnia Języka Ojczystego będziemy pełnić ostry dyżur na Wydziale Humanistycznym. Poradę będzie można uzyskać od ręki – obiecuje Katarzyna Witkowska. I dodaje, że wtedy też odbędzie się finał konkursu „Mów poprawnie – to jest modne”, w którym zostanie wybrany najlepszy film promujący poprawną polszczyznę. Na zgłoszenia konkursowe językoznawcy czekają do 17 lutego, a więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Polonistyki i Logopedii.

dbp

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jestem Gienek #2438199 | 88.156.*.* 11 lut 2018 16:50

  No to wzywać do szkoły w Bartągu, na kubku prezencie z okazji otwarcia placówki oświatowej zrobili byka ;-)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Taki sobie #2438132 | 37.8.*.* 11 lut 2018 14:07

  To dobra okazja dla dziennikarzy gazety olsztyńskiej aby wyeliminować kardynalne błędy i nie drażnić tych co jeszcze was czytają

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Katon #2438098 | 83.6.*.* 11 lut 2018 12:30

  Super , już rezerwuje sobie dzień wolny . Poproszę o przetłumaczenie z polskiego na nasze ,umowy z bankiem o kredyt tzw. frankowy . Jestem ciekaw rzeczywistości jaką ukrył bank , manipulując językiem i prawem polskim. ps. panowie proszę włączyć do zespołu prawników obeznanych z prawem bankowym, kodeksem cywilnym , prawem konsumenckim, prawem dewizowym , kodeksem karnym, dyrektywą 93/13 EWG ...trochę tego jest , bo aby te umowy rozkodować pakiet tych ( i nie tylko) aktów prawnych ,wydaje się niezbędny. Tu dodam że dotyczy to stanu prawnego obowiązującego do 23 stycznia 2009 r. i ani kroku później , bo to już inny kod da Vinci , inna rzeczywistość zakodowana. Jeżeli tak do tego podejdziecie to uczynicie wielu ludziom wielka przysługę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5