Żywiołak w Nowym Andergrancie

2018-02-05 11:44:55(ost. akt: 2018-02-05 11:45:55)

Autor zdjęcia: mat. organizatora

10 lutego 2018 r. o godz. 20 w Nowym Andergrancie zagra grupa Żywiołak. Bilety w przedsprzedaży kosztują 20 zł, a w dniu koncertu ich cena będzie wynosić 30 zł.
Żywiołak to zespół założony w 2005 r. Wykonuje muzykę folkową i ukazuje nowe spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. Założyciele od początku inspirują się czasami przedchrześcijańskimi w Europie. Dzięki temu słuchaczom zostaje przybliżony temat słowiańskiej mitologii. Zespół jako pierwszy przyczynił się do wzrostu zainteresowania rodzimą kulturą i stał się inspiracją dla innych twórców. Dlatego od pewnego czasu możemy coraz częściej oglądać koncerty zespołów folkowych.

Założycielami zespołu są Robert Jaworski i Robert Wasilewski. Po niedługim czasie od założenia grupy, Jaworski do współpracy zaprosił dwie wokalistki: Annę Piotrowską oraz Izabelę Byrę, a także perkusistę Macieja Łabudzkiego. W tym składzie wydali swoją debiutancką EP-kę pod nazwą "Muzyka psychodelicznej świtezianki" i niedługo potem pierwszy album "Nowa ex-tradycja". W 2011 r. do zespołu zaproszono dwie nowe wokalistki: Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek. Doszło także do zmiany perkusisty. Nowym bębniarzem został Maciej Dymek. W tym składzie zespół wydał płytę "Globalna Wiocha", która była nominowana do Fryderyków. W 2016 r. zespół wydał kolejną EP-kę pt. "Muzyka psychoaktywnego Stolema". Inspiracją do jej powstania były dzieje i wierzenia dawnego Pomorza. Zespół zapowiada kolejne kolejne albumy związane z tą tematyką.

Aktualnie "Żywiołak" tworzą:
Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowa
Michał Stawarz - perkusja
Kamil Strzyżewski - lutnia romantyczna, bas akustyczny
Zuza Ciszewska - wokal
Wiktoria Kwiatkowska - wokal, przeszkadzajki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5