Wraca problem parkowania na Starym Mieście w Olsztynie

2017-11-04 15:30:00 (ost. akt: 2017-11-04 15:28:47)
Andrzej Goździewski

Andrzej Goździewski

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Powraca dyskusja o parkowaniu na olsztyńskiej starówce. Obecne przepisy znacznie je ograniczają, a to nie pomaga przedsiębiorcom, którzy liczą straty i przekonują, że tracą również mieszkańcy. Ci z kolei są podzieleni.
Organizacja ruchu na olsztyńskiej starówce nie podoba się przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą tam swój biznes. Czują się oszukani, bo obiecano im kiedyś, że nikt nie zabroni postoju na Starym Mieście dopóki wokół niej nie zostaną wybudowane parkingi.

Przypomnijmy, że teraz obowiązuje letnia organizacja ruchu, a to oznacza brak możliwości parkowania wokół Starego Ratusza. — Bez problemu byśmy się tu pomieścili — uważa Andrzej Goździewski, prezes stowarzyszenia Starówka Razem. — To tylko przykład, ale pod Starym Ratuszem jest około 30 miejsc parkingowych. Są one rotacyjne i przyniosłyby korzyść i przedsiębiorcom, i samym mieszkańcom. Teraz starówka jest otoczona placami budowy, więc i tak ciężko tu cokolwiek załatwić, a na dodatek nie można parkować.

Goździewski podkreśla, że Olsztyn nie ma potencjału ekonomicznego większych miast. — Dlatego musimy szukać rozwiązań, które nie doprowadzą do zamykania interesów — przekonuje prezes Starówki Razem. — Jest u nas wielu młodych ludzi, którzy przyjechali tu z całej Polski, i pozakładali firmy. Dziwią się, że są u nas takie ograniczenia. W sezonie letnim samochody są zbędne, bo wszędzie jest pełno ogródków, ale teraz? To jest dla nas wielki problem.

Poprzednie zmiany przedsiębiorcy ze starówki odbierali jako eksperyment. — Przyznaję, że trzeba wycofywać ruch z centrum. Ale założeniem planu było to, że piesi przyjdą na starówkę, a to się nie udało — przekonuje Andrzej Goździewski.
— Firmy borykają się z problemami finansowymi, piętnaście zostało już zamkniętych.

Mieszkańcy Olsztyna do parkowania na starówce podchodzą niekiedy z dystansem. — Rozumiem problem przedsiębiorców, ale gdy idę na spacer na starówkę wolałbym się relaksować, a nie ciągle uważać na samochody — mówi pan Piotr. — Tu trzeba odpowiednio wypracowanego kompromisu.

Mimo to, Andrzej Goździewski przekonuje, że... — ...rada osiedla śródmieście, czyli reprezentant mieszkańców, popiera nasze starania. Uważam, że nasz głos powinien być decydujący. Obiecano nam, że organizacja ruchu nie będzie zmieniona dopóki wokół starówki będzie brakowało parkingów. Poprzedni system się sprawdzał i nie ma logicznego wyjaśnienia tych ograniczeń.

Starania Starówki Razem popierają też inne organizacje. Do prezydenta Olsztyna spłynęły pisma od Międzynarodowego Forum Kobiet, Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych czy olsztyńskiego klubu piłki ręcznej Warmia Traveland. Ci ostatni przekonują, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza firm ze starówki ma wpływ na finanse klubu, bo jeden ze sponsorów już się wycofał. Niepełnosprawni twierdzą z kolei, że brak dojazdu na Stare Miasto to dla nich kolejna bariera. — Miasto nie zachęca przedsiębiorców do inwestowania na Starym Mieście, a ta powinna być wizytówką Olsztyna — mówi Andrzej Goździewski. — Nie powinniśmy się również bać tego, że ktoś tu przyjedzie i zostawi samochód na cały dzień. W dzisiejszym świecie chcemy wszystko szybko załatwić i jechać dalej. Zróbmy godzinę za darmo, a potem opłatę dodatkową.
PJ

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czy ktoś w ratuszu myśli? #2368877 | 83.12.*.* 7 lis 2017 09:59

  Litości, jak można 10 lat dyskutować i nic w tej kwestii nie zmieniać ..... Mamy obecnie 2 parkingi wokół Starego Miasta. Zrobić jeszcze 2 na kształt tego przy ul. Starej Warszawskiej i zamknąć Stare Miasto dla pojazdów. Oto cała dyskusja! Miejsce na jeden duży jednopoziomowy, bez kilkudziesięciomilionowych inwestycji, przykryty dachem porośniętym trawą, jest przy Wysokiej Bramie. Drugi przy Dworcu Zachodnim przy torach do obsługi zarazem ruchu kolejowego i po dyskusji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. sympatyk #2368735 | 37.248.*.* 7 lis 2017 01:27

  Jeśli padła obietnica to trzeba ją wypełnić. Zakaz ruchu zaś na starówce, powinien zostać wprowadzony z wyjątkiem osób niepełnosprawnych, oczywiście!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zga. #2367779 | 83.6.*.* 5 lis 2017 17:46

  Powyższy problem dotyczy również kościół Parafi Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, znajdującej się przy ul. Kromera 2A Likwidacja przez Urząd Miasta miejsc parkingowych i zaniechanie rozwiązania tego problemu jest dyskryminacją kościoła katolickiego i jego misji charytatywno – opiekuńczej, która wyznawcom wiary odebrała możliwość korzystania z praktyki religijnej (sic!). Wg. naszego odczucia decyzje Ratusza wynikają (prawdopodobnie…) z karygodnego postępowania postkomunistycznej elity ratuszowej tłumiącej poczucie wiary katolickiej i ograniczające dostęp ludzi do Kościoła (sic!). W powyższej sprawie odwołujemy się do USTAWY z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.89.29.154 z dnia 23 maja 1989 r.)

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rogata żaba #2367778 | 83.9.*.* 5 lis 2017 17:46

   Jak tam koniczynka i platfusy z wufosia - będzie więcej miejsca na starówce? Chyba tak. Hi, hi, hi....

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomq #2367650 | 37.47.*.* 5 lis 2017 15:04

   Przejść starówkę od bramy do mostu na Łynie baaaaaaaardzo powolnym tempem to jakieś 10 minut...zaparkowac można na Mochnackiego albo w Aurze...a jak komuś ciężko to niech zaatwi sobie pozwolenie dla inwalidy wtedy może znajdzie miejsce.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (48)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5