Olsztyńscy grekokatolicy spotkali się na święcie parafialnym

2017-10-07 18:36:44(ost. akt: 2017-10-07 20:05:36)

Autor zdjęcia: Jerzy Derewecki

Olsztyńscy grekokatolicy obchodzili swoje święto parafialne. Z tej okazji poświęcono nową ikony wzorowanej na cudownym obrazie z Jarosławia. Uroczystościom przewodniczył ksiądz Eugeniusz Popowicz, biskup diecezji przemysko-warszawskiej Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.
W sobotę (07.10.2017) olsztyńscy grekokatolicy spotkali się w swojej cerkwi pod wezwaniem Opieki Matki Bożej na święcie parafialnym. W czasie Mszy Świętej ks. biskup Eugeniusz Popowicz poświęcił nową ikonę wzorowanej na cudownym obrazie z cerkwi greckokatolickiej w Jarosławia "Brama Miłosierdzia". Przypomnijmy, że papież Franciszek otwierając w 2016 roku "Rok Miłosierdzia" w Kościele katolickim modlił się właśnie przed tą ikoną.

W homilii biskup powiedział między innymi, że Matka Boża jest nie tylko królową Polski, ale też całego Świata. Olsztyńska cerkiew dla biskupa Popowicza ma szczególne znaczenie, bo 31 lat temu przyjmował tu święcenia kapłańskie. W uroczystościach wzięli udział między innymi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, duchowni oraz dyrektorzy olsztyńskich szkół, gdzie odbywają się lekcje religii i języka ukraińskiego. Po mszy wystąpił chór dziecięcy "Suziriaczko”.

W 2018 roku olsztyńska parafia będzie obchodzić 40-lecie swojego istnienia. Zobacz relację z obchodów 30-lecia istnienia parafii: kliknij tutaj.

Jerzy Derewecki

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5