Polsko-ukraińska wymiana młodzieży

2017-09-29 13:50:21(ost. akt: 2017-09-29 21:31:26)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mat. organizatora

W dniach 17-26 września 2017 r. młodzież z Zespołu Szkół w Barczewie oraz ze szkoły na Ukrainie brała udział w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży w Poroninie koło Zakopanego. Cała inicjatywa odbyła się dzięki państwu Katarzynie i Tomaszowi Michałowskim ze Stowarzyszenia Inicjatyw Regionalnych LEX w Ruszajnach. Koordynatorem projektu była pani Katarzyna Liberda. Wrześniowy projekt został w całości sfinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Młodzieży, wchodzącą w skład FRSE i współfinansowaną przez Ministerstwo Edukacji. W województwie warmińsko-mazurskim, tylko dwie organizacje otrzymały wsparcie finansowe.
Głównym celem Polsko-Ukraińskiej Rady Młodzieży jest przekazywanie środków finansowych na realizację spotkań młodzieży, wymian, seminariów itp. między Polską a Ukrainą. Młodzież otrzymuje możliwość poznania kultury sąsiada, jego tradycji i obyczajów oraz historii i przełamania funkcjonujących stereotypów. Jest to także okazja do przełamania barier językowych oraz kreowania w młodzieży poczucia zarówno samodzielnego działania jak i w grupie. Odkrywanie potencjału, który pozytywnie wpływa na rozwój i odkrywanie samego siebie. Wszelkie podejmowane inicjatywy wynikały tylko i wyłącznie z pomysłów młodzieży, ale zgodnie z obowiązującym harmonogramem, który został opracowany przez młodzież podczas spotkań przygotowujących w swoich rodzinnych miastach i kraju.

Uczestnicy wymiany spędzili wspólnie 10 dni w malowniczo położonym Poroninie, w ośrodku wypoczynkowym "Baca". Projekt nosił nazwę "Odkrywamy wspólne korzenie poprzez teatr formy" i obejmował swoim działaniem warsztaty teatralne połączone z nauką języka sąsiada. Podsumowaniem wymiany było wspólne przygotowanie dwujęzycznego przedstawienia pt. "Noc Kupały". Młodzież poznała techniki gry aktorskiej, techniki koncentracji, dykcji i pamięci. Wszystkie dekoracje oraz stroje do przedstawienia wykonane zostały przez uczestników projektu.

Przez dwa dni grupa polska oraz ukraińska miała za zadanie przygotować swój wieczór, podczas którego prezentowała historię kraju oraz regionu w którym zamieszkuje. Był to jeden z bardziej wzruszających momentów wymiany.
Z ciężkim sercem i ogromnym smutkiem, młodzież żegnała swoich nowych znajomych i przyjaciół. Serdecznie dziękujemy Polsko-Ukraińskiej Radzie Młodzieży za umożliwienie nam przeżycia tak wspaniałej przygody. Zapraszamy wszystkich do udziału w tego rodzaju projektach.

Katarzyna Liberda


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5