Tak będą wyglądały okolice Wysokiej Bramy i Starego Miasta w Olsztynie

2017-07-21 16:09:00 (ost. akt: 2017-07-21 16:24:02)

Autor zdjęcia: pracownia Dżus GK Architekci

W piątek w ratuszu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie zabytków wokół starówki w Olsztynie. Wpłynęło sześć prac, główną nagrodę zdobyła olsztyńska pracownia Dżus GK Architekci.
Komisja konkursowa zaprosiła dwanaście pracowni do złożenia prac konkursowych. Do Urzędu Miasta w Olsztynie wpłynęło sześć, ale jedną odrzucono ze względów formalnych.

W piątek w ratuszu wręczono trzy pierwsze nagrody i dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 50 tys. zł zdobyła olsztyńska pracownia Dżus GK Architekci. — Pracownia wykazała się profesjonalizmem i spójnością koncepcji. Ta praca ma charakter otwarty, ujmuje całokształt problemu, ciekawie ukazuje ekspozycje i rondelę przed Wysoką Bramą — mówił prof. Jan Salm z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący komisji.

— Nasz projekt zakłada m.in. ciągłość plant miejskich, parking wielopoziomowy przykryty zielonym dachem, który będzie częścią parku, a także podniesienie rondeli sprzed Wysokiej Bramy od 1,5 do 2 metrów nad ziemią, by była widoczna w krajobrazie miasta — powiedział nam Grzegorz Dżus ze zwycięskiej pracowni.

Drugie miejsce zajęło olsztyńskie konsorcjum GT Architekci i Studio Format (30 tys. zł), trzecie konsorcjum reprezentowane przez Paulinę Kraszewską z Poznania i Halinę Krzyżanowską z Olsztynka (12,5 tys. zł). Wyróżnienia i 2500 zł otrzymały pracownie: Limba Eko z Krakowa oraz konsorcjum Foris Architekci z Warszawy i Autorskie Studio Projektowe z Kieźlin.

— Bardzo dziękuję wszystkim pracowniom, które wykonały bardzo dobrą pracę — mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Chcemy przede wszystkim wyeksponować relikty, które zostały już odkryte i te, które jeszcze są pod ziemią.

Konkurs ma zmienić duży fragment przylegający do Starego Miasta, a więc tereny od przedszkola u zbiegu pl. Jedności Słowiańskiej z ul. Pieniężnego aż po Łynę w miejscu przecięcia ul. Nowowiejskiego. Do zadań projektantów należało m.in. pokazanie w atrakcyjny sposób bramy Młyńskiej i narożnej baszty, które znajdują się przy Łynie.

Miasto zakłada ponadto połączenie ich z parkiem Podzamcze, ponieważ w tym miejscu ma powstać ścieżka turystyczna. Dodatkowo ten fragment ma się łączyć z postacią Mikołaja Kopernika, który — według legend — kierował obroną zamku podczas walk z Krzyżakami.

Zniknie także wykopana kilka lat temu dziura przed Wysoką Bramą. To zadanie dla architektów również nie było łatwe, ponieważ rondelę trzeba przedstawić w atrakcyjny sposób. Ponadto mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać fortyfikacje również od środka.

Oprócz nagrody pieniężnej zwycięska pracownia została zaproszona do przygotowania projektu budowlanego. — Jesteśmy na to gotowi — stwierdził Grzegorz Dżus.

Mateusz Przyborowski


Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z daleka #2304128 | 178.42.*.* 9 sie 2017 10:43

  Jedni budują, a inni rujnują, Olsztynianie macie niezly duet JEDEN ROZWALA DOMY POMOCY TOMASZ KACZMAREK, A DRUGI POSLANKA IWONA ARENT ZAWIADAMIA PROKURATURĘ---nie wiem czy mogę doradzać ale winniście zainteresować się to parą, ktora niezle sobie poczyna za WASZE PIENIĄDZE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. ira #2299017 | 80.55.*.* 1 sie 2017 10:41

  To już nie będzie stare miasto

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Sylwester #2299007 | 213.184.*.* 1 sie 2017 10:20

  Przepraszam, ale wygrała chyba koncepcja mająca gdzieś potrzeby mieszkańców! Na tych zdjęciach nie ma parkingów przy ul. Konopnickiej. Już teraz jest problem z zaparkowaniem a zamiast przygotowywać nowe miejsca postojowe to likwiduje się stare bardzo przydatne parkingi. Rozumiem, że olsztyńskie centrum robi się tylko dla pieszych, co prowadzi do wyludnienia go i zmniejszenia klienteli lokalnych sklepów. Centrum stanie się totalną czarną dziurą na planie miasta. Już teraz trzeba je omijać z daleka ze względu na nieprzemyślane inwestycje komunikacyjne. Dobrze że już niedługo się wynoszę z tego miasta, bo powoli życie w nim staje się coraz trudniejsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Warto spojrzeć szerzej #2298400 | 81.190.*.* 31 lip 2017 12:12

   Proszę nie zasłaniać bramy, wykopaliska mogą być widoczne z góry przez płaską szklaną taflę. a jeżeli jesteśmy już przy widokach to proszę zwróćcie Państwo uwagę, jak zeszpecono podstawowy widok na Stare Miasto od strony ul. Warszawskiej w okolicy skrzyżowania z Obrońców Tobruku/ AK. A mianowicie - hotel Kopernik jest czarny i prawdopodobnie podwyższony w porównaniu do pierwotnego obiektu; a z daleka to wygląda jakby ktoś zamazał budynek katedry grubym flamastrem. Okropnie zeszpecony widok. Warto spojrzeć szerzej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Cichy #2296683 | 83.9.*.* 28 lip 2017 05:34

   ...no i poleje się kolejny beton.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (44)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5