Wolisz pracować czy przejdziesz na wcześniejszą emeryturę? [SONDA]

2017-07-04 08:13:59(ost. akt: 2017-07-04 08:24:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Blisko 50 osób skorzystało wczoraj z usług doradcy emerytalnego w olsztyńskim ZUS. Z jego pomocą można wybrać najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę. Od 1 października zostanie obniżony wiek emerytalny.
Pani Urszula z Olsztyna uprawia wolny zawód. Przyszła wczoraj do ZUS, by u doradcy dowiedzieć się o swoje uprawnienia emerytalne. — Skorzystam z prawa do emerytury już teraz, bo nie wierzę naszemu państwu — tłumaczyła. — Za rok, dwa przepisy mogą się zmienić i prawo będzie działało wstecz. Będę pracowała dalej, ale chcę być zabezpieczona.

Poniedziałek był pierwszym dniem, kiedy blisko 600 doradców we wszystkich oddziała ZUS w Polsce udzielało takich porad. Na Warmii i Mazurach można skorzystać z pomocy 27 doradców emerytalnych. Trzy osoby doradzają w oddziale ZUS w Olsztynie, po dwie w Szczytnie Kętrzynie, Ełku, Bartoszycach i Giżycku, po jednej w Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim Piszu, Gołdapi, Nidzicy oraz Węgorzewie. W Elblągu doradców będzie trzech, po dwóch w Iławie i Ostródzie, w Braniewie jeden.

Ich zadaniem jest wyjaśnienie potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość ich przyszłej emerytury. — Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego zakończenia pracy — mówi Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS. — Ale decyzję podejmie już sam klient.


Przypomnijmy, że 1 października wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny, dla kobiet będzie to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Oznacza to, że, jak poinformowała nas Monika Górecka, w ostatnim kwartale 2017 roku w Polsce przybędzie około 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W naszym województwie takich osób może być około 10,5 tysiąca.


Jak powiedział Gazecie Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS, w poprzednich latach na emeryturę przechodziło ponad 80 proc. uprawnionych. Teraz, jego zdaniem, dzięki dyskusji i uświadamianiu ludziom związku między wysokością emerytury a momentem przejścia na nią, 10 proc. osób zdecyduje się pracować dłużej.

Nie należy do nich pani Małgorzata, którą spotkaliśmy wczoraj w hali ZUS. Wiosną tego roku skończyła 60 lat. — Przyszłam zapytać o najbardziej korzystny moment przejścia na emeryturę — powiedziała nam. — I na nią przejdę. Nie będę dodatkowo pracować. Emerytura to marzenie mojego życia.


Nie będzie pracował również pan Józef. Ma 66 lat i dwa miesiące. W budownictwie był zatrudniony 35 lat. — Dla tej branży nawet 65 lat to za dużo — powiedział nam. — Ludzie pracują w śniegu, w deszczu i w upale. Potem cierpią na różne zwyrodnienia. To strasznie ciężka robota.


Wczoraj w olsztyńskim oddziale ZUS z pomocy doradców, jak powiedziała nam Monika Górecka, skorzystało blisko 50 osób. Nie wszyscy jednak dotrwali. Pani Małgorzata po 40 min oczekiwania w kolejce zrezygnowała.

Ale na taką wizytę można się umówić prze internet. — Z tej usługi mogą skorzystać osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych — tłumaczy Górecka i dodaje, że przyszli emeryci muszą mieć wyliczony kapitał początkowy, czyli zgromadzone zaświadczenia o zatrudnieniu ze wszystkich miejsc, w których pracowali.


Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 1 września.


Ewa Mazgal
e.mazgal@gazetaolsztynska.pl

Wcześniejsze przejście na emeryturę, czy praca prawie do siedemdziesiątki?
Przejdę na wcześniejszą emeryturę. Skoro państwo daje mi taką możliwość, to czemu nie.
69.29%
Będę pracować dłużej. Nie wyżyję ze swojej emerytury.
23.23%
Jeszcze nie zdecydowałem.
7.48%


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stara baba #2278812 | 88.156.*.* 4 lip 2017 18:10

  Tworzący przepisy nie mają pojęcia o ludziach, którzy fizycznie zapikulają przez całe swoje dorosłe życie. Oni uważają,ze skoro ktoś nie ukończył studiów, to jego strata i niech zapie...a. Tylko debile nie wiedzą,że fizyczną robotę też ktoś musi wykonać, a jest ona bardziej wyniszczająca organizm niż obibokom przy złodziejskich korytach.Z tym powinni coś zrobić. Ilość lat pracy powinna się liczyć, a nie wiek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. stara baba #2278802 | 88.156.*.* 4 lip 2017 18:03

  Jaka WCZEŚNIEJSZA emerytura? Dla kogo wcześniejsza?Mój mąż ma 64 lata, w tym staż pracy 47lat. Za rok dopiero może przejść na emeryturę, jeśli nie zmienią przepisów. Czy mając 48 lat harówy ktoś nazwie wcześniejszą emerytury? To jest normalna, zadna wcześniejsza. Wcześniejsza mogłaby być, gdyby miał mozliwość odejść na emeryturę po przepracowaniu 40lat lub w wieku 60 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. tak z ciekawości #2278723 | 31.42.*.* 4 lip 2017 16:33

  CZY TA SONDA DOTYCZY TEŻ UPRZYWILEJOWANYCH?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary #2278652 | 88.156.*.* 4 lip 2017 15:40

   Jeremi Mordasewicz nic nie robi niech ,,pracuje" do 100 lat

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. git #2278601 | 81.190.*.* 4 lip 2017 15:04

   ci rządzący to wam wszystki zrobili....chcą iść na wcześniejszą nih idą ale guzik dostaną a myślą że to będą kokosy...taaaa PiSlamiści zapomnieli dodać że idąc na wcześniejszą nic nie dostaniech..ot wybów mieć nic lub jak popracujesz 2 lata dłużej mieć trochę więcej niż nic..kupa bandytów politycznych tacy sami jak tuski nawet lepsi...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5