Ratusz czeka na fajne pomysły. Trwa składanie wniosków do V edycji OBO

2017-05-02 06:00:00 (ost. akt: 2017-05-02 08:47:08)
park jakubowo, olsztyn

park jakubowo, olsztyn

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Od blisko miesiąca trwa piąta edycja olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Do tej pory nie wpłynęły jeszcze żadne propozycje mieszkańców. W tym roku do wykorzystania jest ponad 3,7 mln zł. Wnioski można składać jeszcze ponad miesiąc.
Propozycje do budżetu obywatelskiego — przypomnijmy — może zgłosić każdy mieszkaniec Olsztyna, który skończył 13 lat. Radny Robert Szewczyk poszedł krok dalej i jeszcze przed startem tegorocznej edycji zaproponował dodatkowo budżet obywatelski dla dzieci. Powołał się przy tym m.in. na Zgierz czy Siemianowice Śląskie, gdzie taki projekt już istnieje.
Jak mówi radny, w puli dziecięcego OBO mogłoby się znaleźć 100 tys. zł, po 5 tys. zł na jeden projekt. Robert Szewczyk złożył wniosek, ale...
— ...przyznaję, że w tym roku trochę się z nim spóźniłem. Chciałem jednak już teraz zasygnalizować taką ideę. W kolejnej edycji na pewno będę wnioskował o środki dla dziecięcego budżetu obywatelskiego — mówi nam radny.
I wyjaśnia: — Nie każda siłownia pod chmurką jest odpowiednia dla dzieci, a tu chodzi o projekty, które będą służyły tylko najmłodszym, np. pokój gier, zakup infrastruktury do szkoły czy na plac zabaw. Formuła jest otwarta.

Co ważne, tego pomysłu miasto nie neguje. — Warto z
 dziećmi rozmawiać o pieniądzach i zarządzaniu, bo może być to 
wspaniała lekcja dorosłości. Dzieci mają wiele potrzeb, które potrafią artykułować, dlatego jest to temat do rozmów w przyszłości — mówi Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza.
W tegorocznej edycji OBO do wykorzystania jest 3 mln 730 tys. zł: 1,2 mln zł na cztery projekty zintegrowane (po 300 tys. zł na każde) i 2 mln 530 tys. zł na projekty osiedlowe (po 110 tys. zł na każde). Radny Tomasz Głażewski żałuje, że pula nie jest większa.
— Spodziewałem się, że prezydent, doceniając zaangażowanie mieszkańców w poprzednich edycjach, zwiększy kwotę na OBO w tym roku — mówi radny. — Wówczas na osiedlach można byłoby zrealizować nie jeden projekt, a na przykład dwa.

Co na to ratusz? Odpowiada, że w budżecie obywatelskim nie pieniądze są najważniejsze.
— Najważniejsze są międzyludzkie relacje, rozmowy o 
rzeczach ważnych dla wspólnego otoczenia i myślenie potrzebami różnych
 środowisk — stwierdza Patryk Pulikowski.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku mieszkańcy zgłosili 172 propozycje, na które oddano ponad 25 tys. głosów. Do końca tego roku zrealizowanych zostanie 27 inwestycji osiedlowych i 4 zintegrowane, wśród nich kolejny etap rewitalizacji zabytkowego Parku Jakubowo.
Ale OBO to nie tylko projekty inwestycyjne. Jednym z pomysłów mieszkańców było zorganizowanie Rap Festiwal (w tym roku będzie druga edycja imprezy). Koncert gwiazd polskiej sceny hiphopowej w olsztyńskim amfiteatrze odbył się we wrześniu 2016 roku.

A jakie projekty zwyciężą w tej edycji? Wnioski można składać od 1 kwietnia, jednak do tej pory do ratusza nie wpłynęła żadna propozycja. W sobotę z kolei odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne. Urzędnicy będą czekali na mieszkańców w ratuszowym Biurze Obsługi Klienta w godz. 10-13.
Na propozycje olsztyniaków ratusz czeka do 4 czerwca, od tego roku również na stronie internetowej glosujobo.olsztyn.eu. Głosowanie odbędzie się na przełomie września i października. Zwycięskie projekty poznamy 24 października.
Mateusz Przyborowski

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan z Olsztyna #2247632 | 46.170.*.* 18 maj 2017 09:51

  Proponuję cały BO przeznaczyć na naprawę ładu komunikacyjnego w Olsztynie. Poczynając od zatrudnienia prawdziwych specjalistów od tego tematu, do wdrożenia mądrych rozwiązań nie blokujących systemu komunikacyjnego, a udrażniającego, rozwiązującego komunikacyjny kibel, który od rewolucji tramwajowej tylko się nasila. Należało by to zrobić póki jeszcze do końca aktualni "filozofowie" nie zniszczyli infrastruktury komunikacyjnej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Cykor #2243945 | 37.8.*.* 12 maj 2017 19:31

  Proponuję referendum w sprawie odwołania naszego prezydenta miasta, pana "Grzybowicza". Ciekawe czy przejdzie? :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. SKI #2237098 | 46.170.*.* 4 maj 2017 08:19

  Budżet Obywatelski to pieniądze. W 2015 roku wygrała Łynostrada na którą była konkretna kasa. Pytam się gdzie ona jest? Proszę o przekazanie do wiadomości publicznej co się stało z pieniędzmi na ten projekt. Rozumiem że do 2 lata czekają aż się je wyda ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Łynostrada #2236165 | 79.184.*.* 2 maj 2017 19:19

  Popieram głos przedmówców w sprawie Łynostrady. Mój potencjał obywatelski został zmarnotrawiony. Dopóki nie będzie Łynostrady nie będę się udzielał w żadnych akcjach obywatelskich, ankietach i głosowaniach. Zostałem oszukany. Chciałby jeszcze pozdrowić projektanta ul Tuwima, osobę odpowiedzialną za akceptację projektu i inżyniera kontraktu za brak bezkolizyjnego przejścia wzdłuż Łyny. Osoby te powinny być publicznie wychłostane na olsztyńskiej starówce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szkoła podstawowa mi wystarczy #2236113 | 78.88.*.* 2 maj 2017 17:28

   1. Zerwać asfalt tam gdzie jest Stary bruk 2. Na osiedlach zrobić wiary całoroczne dla rowerów, Skuterów, motocykli (rozwiazanie na ograniczony ruch w centrum Olsztyna)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5