Tak zmienił się Olsztyn na przestrzeni lat. Film z map Google cię zaskoczy
2016-12-07 19:27:48(ost. akt: 2016-12-07 15:27:43)
Olsztyn w pętli czasu stworzonej prze Google zmienia się i rozbudowuje na naszych oczach. W szybkim tempie rozrastają się osiedla. Co jeszcze uda wam się zaobserwować w Timelapse – Google Earth Engine z Olsztynem w roli głównej?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Timelapse stworzony przez Google jest globalnym, interaktywnym filmem, który pozwala z daleka i bardzo bliska przyjrzeć się, jak zmieniała się Ziemia (i poszczególne miasta globu) na przestrzeni ostatnich 32 lat. Film składa się z 33 zdjęć, wykonanych po jednym w każdym dniu roku (od 1984 do 2016). Linia tramwajowa zmieniła Olsztyn. Poznajesz te ulice? [QUIZ]
Udostępnianie zapętlonych zdjęć jest możliwe dzięki technologii CREATE Lab's Time Machine opracowanej na Carnegie Mellon University, która pozwala na tworzenie interaktywnych panoram z możliwością przybliżania poszczególnych obiektów.
W filmie do stworzenia pętli czasu wykorzystano ponad pięć milionów zdjęć satelitarnych, wykonanych przez pięć różnych satelitów. Większość pochodzi z Landsat - satelitów, które obserwują Ziemię od 1970 roku, realizując wspólny program NASA i United States Geological Survey.
Do rzeczy. Jak zmieniał się Olsztyn na przestrzeni lat? Zobacz Timelapse – Google Earth Engine z Olsztynem w roli głównej!
Olsztyńskie osiedla. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Ile ich jest, jaką mają powierzchnię, ile ludności? Dlaczego jedne rozwijają się szybciej, inne zastygły... Choć to artykuł archiwalny, wciąż jest bardzo prawdziwy.
Kliknij po więcej szczegółów >>> Osiedla Olsztyna.
A poniżej znajdziesz pełną historię naszego miasta!
Właśnie w Olsztynie Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, szukając odpowiedzi na dręczące go pytanie o miejsce Ziemi we wszechświecie, Napoleon Bonaparte maszerował na czele swych wojsk podczas zwycięskiej kampanii w 1807 roku, a Feliks Nowowiejski szukał natchnienia dla swoich kompozycji.
Zabytki Olsztyna są świadkami wielkich wydarzeń, a także symbolem historycznej złożoności i wielokulturowości tej ziemi. Tu tradycja katolicka splata się z protestancką i prawosławną, polska z niemiecką, tradycja średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych z wytworami XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej.
Podziwianie olsztyńskich zabytków to wędrówka po różnych okresach rozwoju miasta. Warto przy tym pamiętać, że zakręty historii, która odcisnęła piętno na życiu Olsztyna, spowodowały, że duża część dorobku pokoleń zamieszkujących miasto nie dotrwała do naszych czasów.
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Alna w zapomnianym języku Prusów oznaczała „łanię”. Tak też rdzenni mieszkańcy tych ziem nazwali największą rzekę przepływającą przez Olsztyn. Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 r. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.
Liczne wojny pomiędzy zakonem krzyżackim i Polską toczone w XV w. wielokrotnie niszczyły młode jeszcze miasto. W 1414 r. Olsztyn ucierpiał od wojsk króla Władysława Jagiełły. W 1454 r. mieszczanie wzięli udział w powstaniu przeciwko zakonowi krzyżackiemu i zajęli zamek, uznając zwierzchnictwo króla polskiego, jednak rok później miasto ponownie wróciło pod kontrolę Krzyżaków.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Dopiero na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.), Olsztyn wraz z całą Warmią znalazł się w granicach Polski. Kolejna wojna z zakonem toczona w latach 1519–1521 spustoszyła Warmię. Ówczesnym administratorem dóbr kapituły warmińskiej był kanonik fromborski Mikołaj Kopernik. W 1521 r. przygotował on skutecznie olsztyński zamek do obrony przed spodziewanym atakiem Krzyżaków. Kopernik w tym czasie był też inicjatorem i realizatorem akcji osiedlania na Warmii osadników z Mazowsza. Te inwestycje czekają na realizację. Tak zmieni się Olsztyn!
Kolejne stulecie to czas prosperity miasta, korzystnie położonego na ruchliwym szlaku Królewiec–Warszawa. Rozwój został powstrzymany przez wojny toczone w XVII i XVIII w.,a wielka zaraza lat 1709–1712 zdziesiątkowała ludność miasta. Wskutek I rozbioru Polski (1772 r.) Warmię wraz z Olsztynem wcielono do Prus.
W czasie wojen napoleońskich miasto zostało po raz kolejny zniszczone. 3 lutego 1807 r. podczas prowadzonej kampanii w Prusach Wschodnich w Olsztynie zatrzymał się sam cesarz Francuzów.
Po 1818 r. zabudowa miejska wyszła poza mury Starego Miasta. Druga połowa XIX w. to czas dynamicznego rozwoju. Liczba mieszkańców w tym okresie wzrosła z 4 tys. w 1846 do 25 tys. w 1895 r. W 1867 r. w mieście powstał nowoczesny jak na owe czasy szpital, w 1872 r. przeprowadzono przez Olsztyn pierwszą linię kolejową będącą częścią trasy łączącej Toruń z Insterburgiem (Wystrucią).
W roku 1890 rozbłysły pierwsze gazowe latarnie uliczne, w 1892 r. zadzwonił pierwszy telefon, sześć lat później wybudowano nowoczesny wodociągi kanalizację, a w 1907 r. Olsztyn został zelektryfikowany. Na ulicach miasta pojawiły się tramwaje. W 1910 r. w Dajtkach wylądował pierwszy samolot.
Po I wojnie światowej – w 1920 r. – o przyszłej przynależności państwowej południowej części Prus Wschodnich zadecydował plebiscyt. Olsztyn wraz z Warmią pozostał przy Niemczech. W roku 1939 mieszkało w nim już ponad 50 tys. osób. 22 stycznia 1945 r. Olsztyn został zajęty przez Armię Czerwoną. Po kilku dniach stacjonowania czerwonoarmiści podpalili miasto. Zniszczeniu uległa prawie połowa zabudowy, w tym Stare Miasto.
Po 1945 r. Olsztyn został stolicą województwa. Tu też przeniesiona została z Fromborka siedziba kurii biskupiej (diecezjalnej, a od 1992 r. archidiecezjalnej).
Dziś Olsztyn jest też ważnym ośrodkiem turystycznym, głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, Szlaku Św. Jakuba.
Źródło: UM Olsztyna
Mroczna historia osiedla Mazurskiego
68 lat temu na tych terenach mieścił się NKWD–owski obóz izolacyjny. Od stycznia 1945 roku, kiedy miasto zdobyła Armia Czerwona, aż do czerwca tego samego roku dzisiejsza Kolonia Mazurska była wydzieloną dzielnicą dla koncentracji ludności miejscowej. Głównie Niemców, Mazurów, Warmiaków. Takie, jak określają to historycy, obozy infiltracyjne, Sowieci tworzyli we wszystkich miastach Prus Wschodnich.
Więcej informacji w artykule >>>> Mroczna historia osiedla Mazurskiego
Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
arti #2178832 | 37.47.*.* 10 lut 2017 14:57
hahaaa prowincja dziurawa olsztyn żallll
odpowiedz na ten komentarz
mieszkaniec #2174877 | 81.190.*.* 4 lut 2017 21:37
W ostatnim czasie pytam znajomych odwiedzających nasze miasto o spostrzeżenia ( jakie wrażenia robi na nich Olsztyn ) Okazuje się, że najczęściej wskazują dziurawe drogi. Należymy do najbardziej dziurawego miasta.
odpowiedz na ten komentarz
sebix #2130769 | 89.228.*.* 8 gru 2016 20:28
MIE SIE NIE PODOBA U NES NA KUPIECH I W KETRZYNIE TO WOLIEMY TRAWE I POT CHMURKO POPIC, PO CO NAM MIESTO TE, JA SIE TU WPROWADZILEM TO POWIENNO BYC JAK JA CHCE!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
EWA #2130405 | 83.31.*.* 8 gru 2016 16:41
Moja okolica też się zmienia, ale na gorsze. Bo celowo i świadomie dewastowane są uliczki na moim osiedlu (Oficerska i Fałata) przez przejazd ciężarówek PWiK. PWIK nie było łaskawe wybudować sobie drogi dojazdowej do siedziby, tylko od kilkudziesięciu lat dewastuje uliczki osiedlowe. A UM od lat odmawia rozwiązania problemu. Od lat "nie ma pieniędzy" na niezbędną inwestycję. Deklaruje też, że nigdy pieniędzy na ten cel nie będzie !!! Moje uliczki nie mają nawet kanalizacji deszczowej, bo miasto NIE chce inwestować. Moje uliczki są w coraz gorszym stanie. Dlatego składam władzom miasta życzenia pod choinkę: "Wszystkiego najgorszego!"
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Warszawiak #2130372 | 217.153.*.* 8 gru 2016 16:14
Ok, teraz przejdźcie sobie na Gdańsk i zobaczcie jak to miasto się rozbudowało.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz