Wojewódzka mapa zagrożeń bezpieczeństwa - ruszają konsultacje

2016-01-29 07:00:00(ost. akt: 2016-01-28 17:52:56)

Autor zdjęcia: Policja

W piątek (29.01) o godzinie 11 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbędą się konsultacje społeczne dotyczące mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapa pozwoli lepiej dopasować ilość funkcjonariuszy do poszczególnych jednostek policji.
W piątkowych konsultacjach kierownictwa warmińsko-mazurskiej Policji wezmą udział – Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zaproszenia trafiły również do starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów woj. warmińsko-mazurskiego, komendantów straży gminnych/miejskich, przedstawicieli PCK, straży granicznej, WSPR, zespolonej administracji rządowej woj. warmińsko-mazurskiego, państwowej straży rybackiej i innych jednostek uprawnionych do wykonywania zadań ratownictwa wodnego.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa pozwoli kierownictwu policji na skuteczniejsze doposażanie w sprzęt i funkcjonariuszy lokalnych jednostek policji.

O utworzenie map bezpieczeństwa do komendanta głównego policji zwrócił się wiceminister Jarosław Zieliński. Mapa określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju. Pozwoli również na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa.

Mapa będzie powstała na podstawie danych policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami. Opierać się więc będzie m.in. o debaty i konsultacje społeczne, zaangażowanie organizacji pozarządowych, wojewodów, samorządów, lokalnych mediów oraz innych zainteresowanych osób, które posiadają wiedzę nt. zagrożeń na danym terenie.

Mapa ma zawierać informacje m.in. o przestępstwach pospolitych i kryminalnych (m.in. bójki, pobicia, gwałty, zabójstwa, kradzieże) oraz drogowych. Ponadto uwzględnione zostaną wybrane kategorie przestępstw gospodarczych i narkotykowych.

Takie zestawienie pozwoli na określenie rodzajów zagrożeń w terenie oraz poczucia bezpieczeństwa Polaków, zarówno tych zamieszkujących duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Na jej podstawie łatwiej będzie zidentyfikować niebezpieczeństwa, a następnie zaplanować racjonalne działania w miejscach, gdzie jest to uzasadnione. Chodzi tu m.in. o rozlokowanie środków, liczbę funkcjonariuszy i ich odpowiednie przeszkolenie, a nawet podjęcie decyzji o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów czy posterunków.

Koncepcja przygotowywania mapy oraz sposoby prowadzenia konsultacji społecznych mają być przygotowane do 21 stycznia 2016 roku. Jak podkreśla wiceminister Jarosław Zieliński, prace nad mapami powinny zostać zakończone w pierwszym kwartale tego roku. Ostateczna weryfikacja kategorii przestępstw umieszczanych na mapie będzie należała do KGP i MSWiA.



Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obywatel JG #1920577 | 88.156.*.* 30 sty 2016 11:10

    w tej sz...... gazecie cenzura działa jak za najlepszych czasów PRL u .Usuwają wpisy ! A gdzie wolność słowa.Już raz się o tym portalu wyraziłem bardzo dosadnie,to mnie zablokowali.Dziś mogę napisać że moja ocena jest nie uległa zmianie i czekam kiedy ukarze się portal pod takim samym tytułem ale nie w niemieckich łapach!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zgredek #1919763 | 85.193.*.* 29 sty 2016 13:07

    jakie konsultacje spoleczne? Z kim? Z tymi, ktorzy na co dzien nie sa zmuszeni ruszyc czterech liter zza biurka? Zapytajcie o bezpieczenstwo pracownice marketow, ktore wracaja do domu po pracy ostatnim autobusem. Zapytajcie o bezpieczenstwo mieszkancow lokali w poblizu calodobowych sklepow monopolowych. Czy porozbijane przystanki i porozrzucane pojemniki ze smieciami to jeszcze za male wskazniki bezpieczenstwa albo niebezpieczenstwa? za trudne? A podobno myslenie nie boli!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. police #1919570 | 81.15.*.* 29 sty 2016 09:33

    Barczewo ,Gwałty i rozboje

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Kronos #1919567 | 81.190.*.* 29 sty 2016 09:32

    Jaka mapa zagrożeń??? Policja w zasadzie suszy z krzaków w miejscach, gdzie może zarobić. Tam, gdzie Policja jest potrzebna, to jej nie ma, np. awaria świateł na ważnych skrzyżowaniach, obserwacja drogowych szaleńców na głównych ulicach miasta, itd. Patrole NIE reagują na grupki chuliganów. Boi się ich. Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opiniuje ustawianie znaków drogowych nieadekwatnie do potrzeb i sytuacji, np. Sielska ( ul. dwupasmowa, przedzielona pasem zieleni) - 50 km/h zamiast osłonić barierkami miejsca niebezpieczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  5. Olin #1919550 | 89.231.*.* 29 sty 2016 09:16

    Piotr G to wielkie zagrożenie dla tego miasta oraz cała Miejska rada bezpieczeństwa drogowego która wprowadza odcinki specjalne ( 50 km/h) w mieście na drogach dwujezdniowych wprowadza uprzywilejowanie dla grzymowozów itp.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5