Zdrowie przyszłych mam pod ścisłą kontrolą

2015-09-25 12:00:00(ost. akt: 2015-10-12 11:31:34)   Artykuł sponsorowany
Narodziny dziecka są dla każdego z nas najważniejszym momentem w życiu. W tym, by były to najpiękniejsze chwile w życiu, pomaga program realizowany przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. Dzięki niemu mama może skorzystać bezpłatnie i bez skierowania z badań i porad wielu specjalistów.
Dzięki projektowi „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” kobiety w ciąży oraz dzieci mają możliwość skorzystania ze specjalistycznych badań. To nie tylko badania laboratoryjne, ale również m.in. USG płodu z morfologią i elastografią szyjki macicy. To także zajęcia szkoły rodzenia, które poleca się przyszłym mamom w 30-34 tygodniu ciąży. Czas, który wówczas zostaje do porodu, wystarcza, by przygotować się do niego nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Przyszłe mamy mogą przełamać strach i właściwie przygotować się do przyjścia na świat dziecka. Otrzymują wiedzę nie tylko o porodzie, połogu, ale również o pielęgnacji noworodka. Doświadczona położna uczy, jak się zrelaksować, jak uelastycznić mięśnie dna miednicy, jak radzić sobie z bólem porodowym za pomocą prostych ćwiczeń opartych na jodze lub technikach oddechowych. W ostatnim tygodniu zajęć mają możliwość zwiedzania traktu porodowego oraz oddziału położniczego.

— To naprawdę cenne informacje, które pozwalają oswoić nieco temat nie tylko porodu, ale i połogu czy samej opieki nad dzieckiem. Do tego nas, mamy bardzo cieszy fakt, że zajęcia prowadzi położna z niemal 30-letnim doświadczeniem. To naprawdę bardzo ważne — ocenia 26-letnia pani Joanna. — Dzięki zajęciom mam mocne podstawy, na razie teoretyczne. Mam wyobrażenie, jak może to wyglądać, a to bardzo uspokaja. Pozwala też uporządkować wiedzę. Owszem, można znaleźć informacje w internecie. Nie zawsze ma się jednak pewność, że są one wiarygodne, nie można im do końca ufać. Szkoła rodzenia obaliła wiele mitów na temat np. samego porodu. I takie zajęcia mają ogromną wartość.
Pani Joanna podkreśla również wagę badań, z których mogła skorzystać w czasie ciąży. Każdej kobiecie od początku ciąży towarzyszy myśl, czy dziecko urodzi się zdrowe. A dzięki programowi ciężarne pacjentki są pod stałą kontrolą od początku ciąży. Wśród badań jest m.in. PTA, czyli pośredni test antyglobulinowy, który wykonuje się w celu wykrywania przeciwciał, które mogłyby przejść przez łożysko i zaatakować krwinki czerwone dziecka. Jeśli przeciwciała odpornościowe nie zostaną wykryte, badanie powtarza się w 24-26 tygodniu ciąży.

— Badań, z których mogłam skorzystać, jest naprawdę sporo. Na szczęście wszystko jest w porządku i teraz już spokojnie oczekujemy dnia porodu, który wyznaczono na 3 października. Pokój jest już gotowy, mąż ostatnio skręcił nawet łóże-czko. Śmieję się, że dzięki temu jest trochę spokojniejszy — dodaje pani Joanna. — Mamy już też imię dla synka — Mieszko. A kiedy już przyjdzie na świat, chętnie skorzysta z pomocy poradni laktacyjnej. Świadomość, że w każdej chwili można liczyć na specjalistów, jest bardzo ważna. Dzięki temu można cieszyć się przyjściem na świat dzie-cka. Obawy zawsze są, ale dzięki temu są mniejsze.
— Tak, korzystałam z badań USG, laboratoryjnych. To pier-wsze dziecko, więc wszystko jest dla mnie nowe, ale cieszę się, że jestem pod profesjonalną opieką — dodaje 24-letnia Alona. — Przygotowywałam się również do porodu w czasie zajęć ze szkoły rodzenia, co było dla mnie bardzo ważne. Dobrze, że jest taka możliwość.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.









Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. logo #1833943 | 89.228.*.* 12 paź 2015 15:16

    Nigdy więcej porodu w tym szpitalu!!! To wszystko się tak ładnie nazywa, ale fakty są inne. Spędziłam w tym szpitalu 5 dni, bo z powodu braku postępu porodu konieczne było cesarskie cięcie. Nie wiem, czy to była kwestia pecha, co do zmian pielęgniarek, czy tam większość personelu to wredne pi..y, ale to był koszmar! Naprawdę na te 5 dni trafiły się dwie miłe pielęgniarki, reszta to zakompleksione stare babska, które czerpią przyjemność, z tego, że ktoś jest na ich łasce. 6h po znieczuleniu nie mogłam się ruszać, nawet skręcać głową (nakaz lekarza), moje dziecko darło się obok w łóżeczku z głodu i przez 2h żadna nie przyszła, żeby choć zapytać co się dzieje!!! Jeżeli ktoś kojarzy taką wielką opasłą pielęgniarke, która ledwo mieściła się w drzwi to wie o czym mówię. Taka osoba powinna być zwolniona z pracy, bo przez takie osoby można skończyć z depresją. Mogę śmiało powiedziec, że się znęcała nade mna i innymi biednymi, obolałymi kobietami... Być może już tam nie pracuje, ale pare lat temu przezyłam przez tę kobietę piekło i nie tylko ja.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ciezarna #1833844 | 88.156.*.* 12 paź 2015 12:57

    czemu piszecie o badanich usg skoro temat juz jest nieaktualny... w ogole bilbordy pojawily sie w momencie kiedy na czesc badan nie ma juz pieniedzy,,, nonsen

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B