Rowerowa obwodnica Olsztyna (6): Olsztyn (CEiK) - Brąswałd - Redykajny - Olsztyn (jezioro Długie)

2015-09-25 12:35:20(ost. akt: 2018-08-29 11:34:12)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Lekka i przyjemna trasa, wiodąca w 3/4 szutrowymi drogami. W sumie nieco ponad 20 kilometrów, które można przejechać w 2-4 godziny.

Trasa
0-4 km CEiK (Olsztyn)-Dywity
4-9 km Dywity - Brąswałd
9-12 km Brąswałd - tama na Łynie
12-16,5 km Tama na Łynie - Redykajny (Osada Kozacka Ataman)
16,5-20,5 km Osada Ataman - jezioro Długie (Olsztyn)
Zobacz szlak na mapie0-4 km CEiK (Olsztyn) - Dywity

Startujemy przy olsztyńskim CeiKu czyli dawnym WDKu. Jedziemy ścieżką wzdłuż lewej strony drogi. Już na początku możemy na chwilę zsiąść z roweru i zajrzeć na cmentarz wojenny z czasu I wojny światowej.

Jedziemy dalej. Po drodze mamy jeden ostry zjazd. Mój licznik wskazał tam 34 kilometry na godzinę.

Ścieżka kończy się przed mostem na Wadągu w Dywitach. Możemy pójść prosto w stronę mostu lub przejść na drugą stronę ulicy. I potem zejść po 55 schodkach w dół. (zejście jest z obu stron mostu). Ten most ma swój udział w rozwoju polskiej kinematografii . W odcinku „Podwójny nelson” przygód Klossa z tego mostu spadło auto nadradcy Gebhardta. Scena ta znalazła się też w czołówce serialu (Stawka większa niż życie).

Odcinek od mostu do Dywit pokonujemy ścieżką wiodącą obok (dosłownie) drogi 51. Szkoda, że władza nie pomyślała, żeby od mostu do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach położyć coś dla rowerzystów.

Przed GOKiem zjeżdżamy na chodnik, zsiadamy z roweru i przechodzimy na drugą stronę ulicy. Kto chce może wcześniej obejrzeć stojący niedaleko kościół z 1897 roku. Przed nami 5 kilometrów do kościoła w Brąswałdzie4-9 km Dywity - Brąswałd

Piękna droga, ale trzeba się trochę namęczyć, bo zaraz za Dywitami musimy jechać pod sporą górkę. Ale sama droga i widoki wynagrodzą nam ten wysiłek. Zresztą potem jest już z górki.


Przydrożny krzyż. W tym miejscu w 1935 roku zginął nieszczęśliwie 26-letni Anton Taplick.
Aleja drzew przy drodze Dywity - Brąswałd

Widok na kościół w Brąswałdzie

Kapliczka przy drodze Dywity - Brąswałd

Wjeżdżamy do Brąswałdu. Do wsi jedziemy w prawo, w lewo prowadzi droga do elektrowni na Łynie.

Brąswałd to stara warmińska wieś założona w 1367 roku. Góruje nad nim zbudowany w 1897 roku kościół. W kościele zachowała się polichromia z 1912 r. ze scenami dotyczącymi dziejów Polski i Warmii.
Przed kościołem stoi pomnik księdza Walentego Baczewskiego, który w latach 1894 - 1928 był proboszczem w Brąswałdzie a jednocześnie jednym z najważniejszych działaczy polskich w Prusach. To także jego zasługa, że Warmiacy z Brąswałdu uważali się w większości za Polaków. Jego grób zachował się na cmentarzu w Brąswałdzie.

Z kolei w sieniach kościoła można zobaczyć krzyż z niezachowanego grobu księdza Franciszka Kaupowicza (1799-1871), który prowadził pierwszą na Warmii bibliotekę polskich książek.

Przed kościołem kapliczka z 1786 roku.

Kapliczka z 1786 roku w Brąswałdzie9-12 km Brąswałd - tama na Łynie

Wracamy do początku wsi i skręcamy w prawo. Po prawej mijamy piękny budynek, siedzibę leśnictwa Redykajny. Tutaj widok na budynek z góry. Obok kapliczka bodaj z 2002 roku. Jako, że jest całkiem nowa, to nie powinno nikogo zaskoczyć, że kiedy się do niej zbliżymy to zaczyna grać:
Jedziemy szutrem prosto i dojeżdżamy do elektrowni wodnej na Łynie zbudowanej w 1936 roku (nowy budynek,stare urządzenia)

Elektrownia wodna na Łynie (Brąswałd)


Za elektrownią skręcamy w lewo i po około 600 metrach, na rozwidleniu, odbijamy w lewo drogą w dół w stronę Łyny. (jeżeli dojechaliście do działek po lewej, tzn., że przejechaliście zjazd) Dojeżdżamy do tamy.


12-16,5 km Tama na Łynie - Redykajny (Osada Kozacka Ataman)


Za tamą skręcamy w lewo. Jedziemy wzdłuż Łyny. Po chwili odbijamy od Łyny w prawo i na poniższym rozjeździe znowu w prawo. Jesteśmy na drodze do Redykajn.Przecinamy szutrową, szeroką drogę (przy znaku zakazującym jazdy ciężarówkom, ten szutr to przedłużenie ulicy Łukasiewicza)
Mijamy po lewej strzelnicę myśliwską i wjeżdżamy do Redykajn. Jedziemy prosto Bażantową, potem skręcamy w lewo w Przepiórczą i dojeżdżamy szutrem do hotelowego parkingu. Przejeżdżamy do prosto i na drodze skręcamy w prawo. Po prawej mijamy most kolejowy i kierujemy się na Osadę Kozacką Ataman (znak).

16,5-20,5 km Osada Ataman-jezioro Długie

Dojeżdżamy do Osady i jeziora Tyrsko. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż jeziora. Dojeżdżamy do plaży.

Odbijamy od jeziora i jedziemy prosto (zielony i czarny szlak). Właściwie to zsiadamy z roweru i pchamy go pod stromą górkę. Potem szutrem dojeżdżamy do ulicy Żbiczej. Zjeżdżamy po kocich łbach do Hozjusza
Skręcamy w prawo i za chwile przed przejazdem kolejowym w lewo. Jedziemy drogą zbudowana z płyt betonowych wzdłuż torów kolejowych.
Drga z Redykajn do Likus


Kiedy ta droga się kończy skręcamy w lewo, na drogę szutrową. Dojeżdżamy do słupka "47" i skręcamy w prawo. Stamtąd mamy jeszcze kilometr do wysuniętego najbardziej na północ brzegu jeziora Długiego.

Igor Hrywna


Rowerowa Obwodnica Olsztyna. Tak nazwałem opisy tras wokół Olsztyna, które tworzą symboliczną obwodnicę.Biegasz? Pływasz? Jeździsz na rowerze? Ćwiczysz? Zrób zdjęcie i napisz o swojej aktywności! Podziel się też smacznym posiłkiem, podziel się przepisem! A może zrzuciłaś/-łeś zbędne kilogramy? Pokaż swoje zdjęcia i motywuj innych do działania! Pisz do mnie! Monika Nowakowska

Pochwal się tym, co robisz:

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IH #1823488 | 31.61.*.* 27 wrz 2015 10:51

  1. Zaćma jakaś umysłowa mnie ogarnęła. Most jest oczywiście na Wadągu. 2. Do Velo: Ten kawałek jechałem z Google. Przejechałem zjazd w lewo, o którym piszę, bo tak podpowiadało Google. Potem zaczęły się ogrodzone działki i Google kazało mu mi skręcić w lewo. Ścieżka tam była, ale przed nią była zamknięta brama z napisem "Teren prywatny" i stało coś o złych psach. Więc zawróciłem do rozjazdu.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Redakcyjo #1823351 | 89.228.*.* 26 wrz 2015 23:54

  W którym miejscu Dywit znajduje się most na Łyną, skoro nie ma jej tam w ogóle? To jest Wadąg mistrzowie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Velo #1823149 | 37.47.*.* 26 wrz 2015 17:37

  Mapa Googla pokazuje inną drogę przez Łynę. Nie przez tamę, ale trochę dalej

  odpowiedz na ten komentarz

 4. 1 #1823037 | 31.61.*.* 26 wrz 2015 13:21

  mapka: http://mojemazury.wm.pl/szlak/165/Rowero wa-obwodnica-Olsztyna-6-CEiK-Olsztyn-Dyw ity-Braswald-Redykajny-jezioro-Dlugie-Ol sztyn

  odpowiedz na ten komentarz

 5. chętnie bym pojeździł #1823028 | 88.156.*.* 26 wrz 2015 12:54

  może jakaś mapka do wydruku albo do nawigacji

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5