Kongres dziennikarzy w Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM

2015-08-18 15:00:00(ost. akt: 2015-08-19 10:33:47)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W kortowskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM odbył się wczoraj kongres dziennikarzy organizowany przez „Gazetę Olsztyńską” i Urząd Marszałkowski. Samorządowcy, pracownicy mediów i nauki rozmawiali o wykorzystaniu i rozwoju szerokopasmowego internetu.
Temat konferencji dotyczył internetu jako szansy wykorzystania potencjału Warmii i Mazur, promocji przedsiębiorczości, rozwoju nowych mediów, budowania nowych platform komunikacji. Aleksander Jazdowski z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego opowiedział o projekcie realizowanym przez warmińsko-mazurski samorząd — sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej.

— Nasze województwo charakteryzuje się taką topografią i gęstością zaludnienia, że niektóre rejony były dotąd pomijane przez operatorów internetowych — mówił przedstawiciel samorządu. Pozytywnym przykładem zmian w dostępie do sieci jest gmina Ostróda. O realizowanych tam projektach opowiedział sekretarz gminy Cezary Wawrzyński. — Ze względu na lasy i jeziora trudno było dotąd dotrzeć z internetem do wszystkich domostw. Teraz to się zmienia — podkreślił. Jesienią zakończy się budowa sieci rozpoczęta wiosną 2014 roku.

Kolejnym prelegentem był Arkadiusz Witczak, który podał przykłady działalności cyfrowych latarników. Latarnicy to wolontariusze, którzy wprowadzają w świat internetu seniorów, dotąd nie korzystających z sieci. Dr Magdalena Żmijkowska, medioznawczyni z UWM, opowiedziała o zmianach w pracy dziennikarzy i w samych mediach, których przyczyną jest szybki rozwój i dostępność internetu.

Zmiany wymuszają m.in. zupełnie inne podejście do kształcenia przyszłych dziennikarzy. Internet daje również ogromne możliwości przedsiębiorcom. Prezentację na ten temat przygotował Bartosz Orliński z GRUPY WM.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5