Ambasador Litwy wybiera się na pola Grunwaldu
2015-07-15 09:14:43(ost. akt: 2015-07-15 09:19:07)
Wojewoda Marian Podziewski spotkał się z ambasadorem Litwy w Polsce Sarunasem Adomaviciusem. To była pierwsza wizyta dyplomaty w Olsztynie.
Bezpieczeństwo, gospodarka, a także jak najlepsze wykorzystanie funduszy unijnych to były tematy, które wojewoda poruszył na spotkaniu z ambasadorem. — To moja pierwsza wizyta w Olsztynie — mówił litewski dyplomata. — Województwo warmińsko-mazurskie jest bardzo ważne dla stosunków polsko-litewskich — podkreślił.
Dwa lata temu Dywitach koło Olsztyna został otwarty konsulat honorowy Litwy. — To też świadczy o tym, że mamy zamiar wzmacniać naszą współpracę gospodarczą, kulturalną — mówił ambasador. — Dobrze byłoby, aby Olsztyn miał swego partnera na Litwie.
Dyplomata nie zapomniał, że w środę jest 15 lipca. — Święty dzień dla Polski i Litwy — podkreślił Sarunas Adomavicius. — W środę pojadę na Grunwald, oddać hołd naszej historii. Ambasador tylko w telewizji widział coroczną inscenizację bitwy. — I bardzo chciałem być 18 lipca na inscenizacji — mówił. — Ale 19 lipca mamy bardzo ważne uroczystości w Myśliborzu niedaleko Szczecina, gdzie przed wojną w katastrofie lotniczej zginęli nasi piloci, którzy lecieli z Nowego Jorku do Kowna. Ale za rok przyjadę na inscenizację bitwy pod Grunwaldem.
Problemy Polaków na Litwie, jak na przykład oryginalna pisownia polskich nazwisk czy podwójne nazewnictwo, to wciąż nierozwiązane kwestie. Czy jest szansa na ich rozwiązanie? — Sprawa jest w toku. W parlamencie są projekty ustaw. Myślę, że na jesieni parlament powróci do tych kwestii — odparł dyplomata.
Problemy Polaków na Litwie, jak na przykład oryginalna pisownia polskich nazwisk czy podwójne nazewnictwo, to wciąż nierozwiązane kwestie. Czy jest szansa na ich rozwiązanie? — Sprawa jest w toku. W parlamencie są projekty ustaw. Myślę, że na jesieni parlament powróci do tych kwestii — odparł dyplomata.
Obecnie na Warmii i Mazurach mieszka 141 osób, które mają obywatelstwo litewskie. W Polsce jest ok. 10 tys. osób pochodzenia litewskiego. Mieszkają głównie w okolicach Sejn, Puńska i Suwałk.
am
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Lecner #1776717 | 31.175.*.* 15 lip 2015 22:14
Jak mogła nazywać się jego rodzina ze strony ojca? Adomawicze czy Adamowicze? Litwa nie ma swojego języka,i do polskich wyrazów dokładane są jakieś komiczne końcówki. No i cały litewski!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
jez #1776337 | 188.33.*.* 15 lip 2015 12:31
gdyby Litwini w odpowiednim czasie nie zawarli unii z Polską, to dzisiaj byliby nie w UE ale częścią Rosji, pisaliby cyrylicą i mieliby problemy z pisownią własnych nazwisk
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz
czytelnik GO #1776266 | 88.156.*.* 15 lip 2015 10:52
Witamy Pana ambasadora Litwy w Olsztynie. Szkoda, że Litwini tak nas nie witają. Im jakoś nie zależy na współpracy. Nienawiść Litwina do Polaka ogromna. Nie chce mi się już tam jeździć.
Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)