Milioner spod Olsztyna zatrzymany. Chciał zmonopolizować nielegalną dystrybucję filmów w Internecie

2015-05-08 10:59:27(ost. akt: 2015-05-11 15:22:33)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Biznesmen z powiatu Olsztyńskiego prowadzący firmę oferującą usługi internetowe został zatrzymany przez policję z Olsztyna. Jak wynika z ustaleń policjantów i prokuratora od 2010 roku, miał krok po kroku monopolizować w Polsce działalność polegającą na nielegalnej dystrybucji filmów w Internecie.
Kolejne portale łamiące prawa autorskie, które oferowały oglądanie filmów online zostały wyłączone. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie zatrzymali osoby, które usiłowały zmonopolizować nielegalny obrót filmami w sieci.

Historia przestępstwa mogłaby posłużyć za scenariusz do jednego z hollywoodzkich filmów, które udostępniali. Jak wynika z materiału zebranego w śledztwie, podejrzani z Warmii i Mazur oraz Podkarpacia zgromadzili majątek wart wiele milionów złotych. Następnie poprzez obrót pieniędzmi między kontami bankowymi, także poza granicami kraju, inwestowanie w papiery wartościowe, legalizowali środki pochodzące z nielegalnego biznesu. Dystrybutorzy filmów, którzy zgłosili sprawę Policji oszacowali straty na przeszło 60 mln złotych.

Główny podejrzany — Biznesmen spod Olsztyna


Policjanci rozpracowywali grupę przez miesiące. Głównym podejrzanym w śledztwie od początku był Jarosław K., mieszkaniec powiatu olsztyńskiego na co dzień prowadzący firmę oferującą usługi internetowe. Był też właścicielem największego portalu oferującego nielegalną dystrybucję filmów w Polsce.

49-latek, aby ukryć swoją tożsamość założył szereg firm i kont poza granicami kraju, głównie na terenie Księstwa Lichtenstein. Dzięki nim wyprowadzał z Polski środki finansowe. Biznesmen "wypranymi pieniędzmi" inwestował na giełdzie w Warszawie. Oficjalnie robiła to firma zarejestrowana w jednym z krajów na terenie basenu Morza Śródziemnego. Ostatnio ta firma zainwestowała na giełdzie 8 milionów złotych. Policjanci, prokurator oraz Główny Inspektor Informacji Finansowych już zablokowali zainwestowane środki.

Prócz tego u głównego podejrzanego zabezpieczono na poczet grożących kar finansowych luksusową limuzynę marki Jaguar, kilka markowych zegarków wartych po co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych każdy, kilkadziesiąt kart telefonicznych SIM.

Wspólnicy z Elbląga i podkarpacia


Do Jarosława K. dołączyło troje wspólników. 36-latek z Elbląga był odpowiedzialny za stworzenie bazy filmów oferowanych w Internecie i założenie firmy w USA wykorzystywanej do rozliczeń finansowych. Natomiast 27-letnia Joanna W. i 30-letni Marek R. z województwa podkarpackiego, którzy poprzez kontakt mailowy zaoferowali 49-latkowi swoje usługi, zajęli się praniem brudnych pieniędzy – finalnie transferem środków finansowych pochodzących z nielegalnej dystrybucji filmów z kont zagranicznych do Polski.

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Olsztyna i osadzeni w policyjnym areszcie. Zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Zarówno Jarosław K., jak i Radosław O. byli już notowani za naruszenie przepisów prawa autorskiego.

Wspólnicy od prokuratora usłyszeli zarzuty dotyczące nielegalnej dystrybucji filmów w celu osiągnięcia korzyści finansowej i prania brudnych pieniędzy. Ustalenia śledztwa wskazują także na to, że działalność przestępcza była głównym źródłem utrzymania sprawców. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku policyjni eksperci z Zespołu Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zakończyli działalność Kinomaniak.tv popularnego internetowego serwisu filmowego.

W sumie policjanci zabezpieczyli około 150 tysięcy złotych w gotówce, 40 komputerów i dysków, 10 laptopów, dokumentację potwierdzającą relacje finansowe i biznesowe pomiędzy podmiotami w Polsce i za granicą.Zatrzymanie ma związek z zamknięciem portali iitv.info, scs.pl, zalukaj.to.

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. eli #1785303 | 83.9.*.* 29 lip 2015 19:58

  Czas, żeby Izba Skarbowa zainteresowała się innym. Np. takimi co to kupują na umór mieszkania na rodzinę przy okazji piorąc brudne pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. znajomy #1733212 | 94.254.*.* 12 maj 2015 19:20

  Poznałem Jarka osobiście. Ciekawe czy teraz domy podokańcza. Spoko kolega, ale szkoda, że nie wiedziałem, że takie interesy robił moze bym jakiś rabat na pakiet premium dostał??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. slony #1733172 | 164.127.*.* 12 maj 2015 18:33

   Brawo, czuję się już taki bezpieczny. Wprawdzie władzuchna dalej utrudni życie, zedrze kasę i odezwie się po chamsku do prostego człowieczka ale przynajmniej nie pooglądam sobie nic za darmo po ciężkiej orce na spasione mordy śmieci z Wiejskiej. Nie wiem jakim typem człowieka się trzeba urodzić żeby być policjantem ale jakaś selekcja negatywna tam być musi.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. torrentowiec #1731658 | 164.126.*.* 11 maj 2015 02:31

    Ilu z was biega z cudzymi milionami zakopanymi w ogródku. Łapią złodziei a nie patrzą w swoim otoczeniu... Zabójcy, pedofile ci w sutannie w szczególności na wolności i sobie statystyki poprawiają jakimś tam prawem autorskim. Mam nadzieję, że na jesieni PO będzie miła mniej niż 5% progu wyborach do sejmu i senatu. Ukróci się wam wszystko.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

   2. Nick #1731559 | 109.90.*.* 8 maj 2015 21:35

    A moze by tak innych milionerow posprawdzac?

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (21)
    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5