Od "kapsel placu" do "kac ronda". Studenci tworzą mapę Olsztyna

2015-03-15 13:49:08(ost. akt: 2015-03-15 14:38:23)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Skwer pomiędzy akademikami i plażą w Kortowie od dawna znany jest wśród studentów jako "kac rondo". Okazuje się, że studencki slang może przeniknąć także do świata oficjalnego. Od jakiegoś czasu „kac rondo” widnieje jako oficjalna nazwa na Google Maps.
"Kac rondo" to miejsce dobrze znane studentom. Okrągły skwer pomiędzy domami studenckimi nr 1, 7 a plażą to popularne miejsce spotkań. Latem trudno znaleźć tam wolne miejsce. — Dowiedziałem się, co to jest "kac rondo" już drugiego dnia studiów — śmieje się Rafał Kalisz, student Wydziału Nauk Technicznych. — Koledzy mnie tam zaciągnęli. Oczywiście na piwo.

Jak możliwe, że nazwa wywodząca się z kortowskiego slangu trafiła do oficjalnego źródła, jakim są mapy Google? Po prostu, któryś ze studentów postanowił podpisać anonimowy plac na mapie. Serwis tego nie zabrania. — Celem map Google jest jak najdokładniejsze odwzorowanie terenu — wyjaśnia Piotr Zalewski z Biura Prasowego Google. — W przypadku gdy dane miejsce nie ma oficjalnej nazwy, często dodawana jest do niego właśnie nazwa zwyczajowa, dzięki której mapa jest dokładniejsza.

Czy każdy może dowolnie podpisać nienazwany wcześniej element na mapie? Nie do końca. — W przypadku zwyczajowych nazw o zatwierdzeniu zmian decydują moderatorzy Kreatora Map Google, czyli użytkownicy, którzy wcześniej dokonali wielu zatwierdzonych zmian — odpowiada Piotr Zalewski.
Co na to studenci? Nie mają wątpliwości... — To bardzo dobrze świadczy o Google — mówi Mateusz Sobolewski z Wydziału Humanistycznego. — Te mapy są naprawdę bardzo szczegółowe, skoro pojawiają się na nich nawet takie nieoficjalne nazwy. Pierwszoroczniacy, dla których ten termin początkowo może być obcy, będą mieli dzięki temu łatwiej. Ja sam, kiedy pierwszy raz usłyszałem na pierwszym roku ten termin, nie wiedziałem, o jakie miejsce chodzi.

A jak zapatruje się na to sama uczelnia? Czy taka alkoholowa nazwa przystoi miejscu, które powinno być kojarzone z nauką? — O tej sprawie dowiedziałem się od pana — mówi Aleksander Socha, kanclerz UWM. — To nieco zaskakujące, że taka potoczna nazwa znalazła się w oficjalnych mapach Google… Nie jest to najszczęśliwsza nazwa, ale z drugiej strony pewnie jakieś podstawy ma, jakoś wiąże się ze studenckim życiem — śmieje się kanclerz. — Można by to zmienić, rozpisać konkurs na nazwę dla tego miejsca, ale pewnie trudno byłoby wymazać tę zwyczajową nazwę ze świadomości. Sam pamiętam, że dzisiejszy plac Konsulatu Polskiego przez wiele lat nazywano "kapsel placem".

lw

Znacie jakieś inne nazwy popularnych miejsc w Olsztynie?

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. studenci tworzą mapę #1690925 | 81.190.*.* 16 mar 2015 12:42

  a najważniejszymi punktami na mapie będą zapewne wszystkie sklepy monopolowe, oraz kluby otwarte do późnych godzin nocnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #1690621 | 88.156.*.* 15 mar 2015 21:47

  Niejednokrotnie wcześniej wyrażałem i teraz tu potwierdzam moją jak najgorszą opinię o tym czymś, co chyba tylko przez przypadek nazywa się Uniwersytetem / Warmińsko-Mazurskim, niestety /. Nie dość że ta kuźnia przyszłych kadr naszej ojczyzny nie zajmuje miejsca w czołówce rankingu polskich uczelni, to jeszcze na dodatek jej wspaniali słuchacze / nazywani popularnie studentami / robią taki wstyd i wiochę na cały kraj. Na szczęście nie jestem absolwentem tego konglomeratu czyli połączenia pomieszania z poplątaniem, ale i tak jest mi przykro z samego faktu życia w mieście - siedzibie wylęgarni takich pomysłów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. ART Olsztyn #1690515 | 217.99.*.* 15 mar 2015 20:01

   "Kac Rondo" - nazwa zwyczajowa zgłoszona po raz pierwszy w roku 1991 podczas żakinady (obecnie Kortowiada) przez Maćka z Technologii Żywności (obecnie Wydział Nauki o Żywności). Chyba za tą nazwę powinien dostać teraz jakieś dywidendy :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Santosbył kiedyś #1690455 | 88.156.*.* 15 mar 2015 18:59

    kiedyś przy dworcu i na Dajtkach Wrzos ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. gośc #1690414 | 89.228.*.* 15 mar 2015 18:14

    poza kac rondem to i kwaśny park i ryba :)

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5