Problem ze skierowaniami do specjalistów w Olsztynie
2015-01-18 09:00:00(ost. akt: 2020-12-10 08:49:24)
Przychodzi pacjentka do lekarza i prosi o skierowanie. Nie dostaje go, bo lekarz stwierdza: — To kontynuacja leczenia. Potwierdza to także NFZ. Szpital, w którym pacjentka ma się leczyć, takiego pisma jednak żąda. To nie jest wstęp do dowcipu, ale historia z życia wzięta.
Pani Joanna mieszka w Olsztynku. Choruje. Ma torbiele w oku. Lekarz rodzinny stwierdził, że to mogło być przyczyną naruszenia nerwu trójdzielnego. I wypisał skierowanie do poradni leczenia bólu przewlekłego w szpitalu miejskim w Olsztynie. W sierpniu ubiegłego roku kobieta miała zabiegi z wykorzystaniem akupunktury.
— Zapytałam pielęgniarkę, czy będzie potrzebne dodatkowe skierowanie, jeżeli będę chciała kontynuować zabiegi. Usłyszałam, że tak — opowiada pani Joanna.
Po koniecznej przerwie w zabiegach kobieta poszła ponownie do lekarza rodzinnego po skierowanie. — Lekarz stwierdził, że to dziwne. Zadzwonił do NFZ i zapytał, czy jest ono konieczne. Usłyszał, że nie jest. I odesłał mnie do szpitala bez skierowania — relacjonuje pani Joanna.
Jak zakończyła się sprawa? Oczywiście tym, że w poniedziałek w szpitalu kobieta nie została przyjęta.
O wyjaśnienie poprosiliśmy szpital miejski i olsztyński NFZ. — Ponowne skierowanie do poradni leczenia bólu nie jest konieczne — odpowiada Magdalena Mil, rzeczniczka NFZ. — To kontynuacja leczenia, pacjentka pozostaje cały czas pod stałą opieką poradni. Rację ma lekarz rodzinny.
Co na to szpital? — Pacjentka nie została objęta leczeniem stałym — stwierdza Daria Rodziewicz, rzeczniczka szpitala miejskiego. — Po zakończeniu zabiegów otrzymała list informacyjny o zakończeniu leczenia, który powinien być przekazany lekarzowi rodzinnemu. W zaistniałej sytuacji nie możemy mówić o kontynuacji leczenia.
Rodziewicz dodaje też, że przed każdym cyklem zabiegów konieczna jest konsultacja medyczna, która zakwalifikuje pacjenta do zabiegów. — Pacjent nie może sam domagać się ponownych zabiegów, ponieważ może to zaszkodzić jego zdrowiu. Jeśli w poradni leczenia bólu przewlekłego pacjent jest objęty leczeniem stałym i wymaga stosowania farmakoterapii, lekarze specjaliści nie wymagają kolejnych skierowań — wyjaśnia rzeczniczka szpitala.
MP
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
go #1638176 | 94.254.*.* 18 sty 2015 11:28
Fajny bufecik - aż się guziczki rozeszły :)
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Ludzie ogladajac szklo durnieja, kicha w glow #1638149 | 83.8.*.* 18 sty 2015 10:39
Ludzie niedlugo beda dzwonic po wizyty do szkla kontaktowego, zamiast wstapic najlepiej osobiscie do ---WLASCIWEGO URZEDU,np. wydzialu zdrowia.A mlodzi ludzie sa bezradni, zwlaszcza Ci co sie wyizolowali.Taka sterylizacja umyslu kiedys nazywana byla polmozdzkiem, mozgiem jak u kory, pozniej praniem mozgu.Fakultetow kilka, a w glowie kicha.Niema Rodziny-- nima nic.A Ci co trzymaja sie kupy i rodziny, maja kase i sloniny.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Mat #1638126 | 89.228.*.* 18 sty 2015 10:06
Czy ma ktoś może paragrafy ustawy o tym,że nie ma rejonizacji w leczeniu w przypadku skierowań? pod koniec roku zostałem odesłany z Olsztyna z wojewódzkiego ze złamaniem z przemieszczeniem.Kazano mi się leczyć u znachorów w powiatowym iławskim.
odpowiedz na ten komentarz
grzymowicz #1638122 | 109.154.*.* 18 sty 2015 10:03
Musi odejsc!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
to ja #1638118 | 178.43.*.* 18 sty 2015 09:59
To co ? pani Joanna nie oddała listu karty informacyjnej lekarzowi rodzinnemu i jest takie zamieszanie .Piszę bo jestem pacjentem poradni bólu przewlekłego od bodajże 3 lat i nie mam problemów .Skierowanie ważne jest 1 rok czasem do 2 lat od daty wystawienia (przypadek w tej przychodni) .Czy czasem nie jest wymysł pani pielęgniarki albo (PZ) każdy o swoją zapłatę się dopomina .Tak czy tak pozdrawiam personel poradni bólu przewlekłego .
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz