Liczą na zwrot połowy kosztów

2015-01-06 16:30:00 (ost. akt: 2015-01-06 14:10:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew z Warszawy

— Podobno nowy wójt chce się wycofać z położenia kanalizacji nad jeziorem Gim — zaalarmował nas Sławomir Chlebus z Towarzystwa Przyjaciół Gimu. — To plotki — odpowiada Piotr Płoski.
Gim to jedno z najczystszych jezior w naszym regionie. Położony w gminie Purda, ma charakter wybitnie rekreacyjny. Zwłaszcza północny brzeg jeziora, na którym jest kilka ośrodków wypoczynkowych. Czysta woda i malownicze pejzaże przyciągają nie tylko ludzi z zewnątrz, to także duma miejscowych.

15 lat temu w Nowej Kaletce powstało Towarzystwo Przyjaciół Gimu, które zrzesza miłośników jeziora. Tuż przed świętami skontaktował się z nami jego prezes Sławomir Chlebus, zatroskany losami jeziora. — Były wójt Purdy rozpoczął proces kanalizacji północnego brzegu Jeziora — usłyszeliśmy.

— Powstała dokumentacja, wybrano wykonawcę, zawarto umowę, miała powstać linia kanalizacyjna odbierająca ścieki z ośrodków wypoczynkowych. Ośrodki zadeklarowały nawet partycypację w kosztach, tymczasem chodzą słuchy, że nowy wójt chce się wycofać z tej inwestycji — ma się spotkać z wykonawcą, aby go za odpowiednim odszkodowaniem odwołać. To nie w porządku. Taka inwestycja to spory krok w kierunku ochrony środowiska, a tu nie ma lepszej inwestycji niż ochrona środowiska. Ta gmina żyje z turystyki.
Czyżby nowy wójt gminy Purda miał w budżecie inne priorytety? — zapytaliśmy u źródła.

— To plotki — odpowiada Piotr Płoski. — Rzeczywiście, negocjowaliśmy z wykonawcą, ale wyłącznie przesunięcie terminu rozpoczęcia inwestycji. Po co? Po to, żeby odciążyć budżet inwestycyjny pieniędzmi z nowej perspektywy unijnej. W takiej gminie jak nasza liczy się każda złotówka, a koszt tej inwestycji to 439 tys. zł. Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w przypadku takich projektów gwarantują zwrot minimum połowy tej sumy.

Zdaniem wójta Płoskiego inwestycja powinna rozpocząć się w kwietniu.

Łukasz Wieliczko


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Co z terenami związku niewidomych? #1631262 | 188.147.*.* 11 sty 2015 09:51

  W NW.Kaletce na gratisowym gruncie powstawał wirtualnie ośrodek finansowany przez pomagających Niemców. Kasa była, ośrodka nie ma. Tam prywatne sioło. Jak to się stało?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. lenka #1627497 | 88.156.*.* 7 sty 2015 10:18

  a może wydatkami zajęłoby się CBA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie tylko tam #1627293 | 213.73.*.* 6 sty 2015 23:12

  A w miejscowości Gubity gm. Morąg ponad sześć lat temu burmistrz zafundował mieszkańcom wodociąg( i chwała mu za to) ale już zupełnie zapomniał że do tego potrzebna jest kanalizacja! I dalej jest średniowiecze. Nie liczni na ,policzeni na dwóch palcach mają szamba z prawdziwego zdarzenia, kilku ,,cwaniaków ,, ma szamba bez dna,więc wszystko wsiąka w glebę i szambiarek tu nikt w życiu nie widział.Reszta tzw. tubylców wylewa ścieki na drogę i szcza z za winkla. Tylko czasami znudzona straż miejska wpada znienacka i sprawdza czy pies sąsiadki ,ślepy i stary jamnik nie stoi bez kagańca? Tak że jeszcze jesień średniowiecza rwa w najlepsze i wody jeziora Marąg od ścieków się pienią!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. pogo #1627106 | 77.255.*.* 6 sty 2015 20:14

  kanalizacjia potrzebna jest natychmiast p.Wójcie we wsi Szczęsne!!!!!!!!!!!!!!i w Klewkach .Ochrona Srodowiska niech sprawdzi gdzie częśc szamb jest wylewana i zadba o rzeczkę w Szczęsnym i jezioro w Klewkach!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. han j. #1626942 | 81.190.*.* 6 sty 2015 17:47

  Jak kolega niżej napisał... Ci z urzędu, mogliby się zająć drogami, np. z Butryn do Jeziora... Ogólnie, to dobrze, że jest takie Stowarzyszenie, które dba o to Jezioro, bo tak naprawdę nikt inny by się Nim nie zainteresował...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5