Olsztyn zmianami i kulturą stoi

2014-10-17 17:05:22(ost. akt: 2014-10-17 17:14:05)
Spoglądając na ostatnie cztery lata, w czasie których radykalnie zmieniła się miejska przestrzeń, nie można zapomnieć o rewitalizacji nie tylko parków, ale także cennych pod względem historycznym miejsc. Drugie życie zyskały m.in. zdegradowane technicznie zabytkowe budynki. Oto przegląd najważniejszych tego typu inwestycji w mieście. Także prywatnych.

Tartak Raphaelsohnów
Zdecydowanie jedna z najbardziej spektakularnych rewitalizacji w Olsztynie. Za ponad 5 mln zł udało się odrestaurować budynek tartaczny, który był w katastrofalnym stanie. Inwestycję przy wsparciu środków unijnych rozpoczęto w 2012 r. Jej głównym założeniem — obok poprawy stanu technicznego budynku — było przystosowaniu go do funkcji muzealnej. Efektem było uroczyste otwarcie we wtorek Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. Uratowanie Tartaku Raphaelsohnów było ważne jeszcze z innego powodu: dawny budynek przemysłowy leży w samym sercu miasta, tuż obok malowniczego — oddanego latem tego roku — parku Centralnego. Nowe muzeum może być więc świetnym uzupełnieniem weekendowych spacerów w tej części miasta.


Ulica Wyzwolenia 30
Budynek usytuowany tuż obok ratusza. Chociaż jeszcze kilka lat temu co najwyżej straszył swoim wyglądem, teraz jest jednym z najładniejszych zabytkowych obiektów w centrum. Budynek (jego historia sięga XIX w.) przez większość czasu służył oświacie. Przynajmniej do czasu, kiedy jeszcze pozwalał na to jego stan techniczny. Rewitalizacja dawnej szkoły żeńskiej zakończyła się w 2011 r. i kosztowała ponad 13,1 mln zł. Dziś budynek jest częścią ratuszowego kompleksu i odbywają się w nim przede wszystkim sesje Rady Miasta oraz spotkania poszczególnych komisji.


Planetarium i Obserwatorium
4,6 mln zł — tyle kosztowała modernizacja tych „kosmicznych” obiektów (inwestycję zakończono w 2012 r.). Dzięki tym pieniądzom Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zyskały przede wszystkim nowoczesną aparaturę porównywaną przez specjalistów do tej wykorzystywanej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jeszcze kilka lat temu dzięki analogowemu sprzętowi wielbiciele gwiazd i kosmosu mogli obserwować jego piękno z Ziemi. Nowa aparatura tworzy wrażenie, jakbyśmy polecieli w kierunku gwiazd. Wszystko dlatego, że urządzenia pozwalają na wyświetlenie ruchomych obrazów nieba. Podczas seansu można na przykład odbyć podróż na którąś z planet lub gwiazd. Słowem, dzięki nowoczesnym projektorom możemy stać się aktywnymi uczestnikami tychże seansów.


Biblioteka Planeta 11
Inwestycje dotyczące kultury i rewitalizacji zabytków objęły również bardzo popularne wśród mieszkańców miejsce, czyli Multimedialną Bibliotekę Młodych Planeta 11 — miejsce szeroko pojętej informacji, nauki i rozrywki. O tym, jak potrzebna była ta inwestycja, najlepiej świadczą liczby: przez 10 lat (Planeta 11 istnieje od 3 września 2004 r.) działalności biblioteki odnotowano ok. 2 mln wypożyczeń. Modernizację wraz z zakupem nowoczesnego wyposażenia zakończono we wrześniu. Koszt — ok. 270 tys. zł.


Koszary Park
Prywatne inwestycje dały nowe życie pięknym olsztyńskim budynkom pokoszarowym. Kompleks „Koszary Park” znajduje się między ulicami Artyleryjską, Monte Casino oraz Kuronia. To zespół pochodzących z XIX w. budynków po koszarach wojskowych, które zostały przystosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Znajdują się w nich m.in. pasaże handlowe, usługowe, biura i lokale typu loft. Odnowienie koszar kosztowało ok. 16 mln zł (ok. 6 mln pochodziło z Unii Europejskiej).


Casablanka
Zdecydowanie jedna z architektonicznych perełek i jeden z symboli olsztyńskiej starówki. Wybudowany jeszcze przed pierwszą wojną światową budynek pełnił kiedyś m.in. funkcję klubu garnizonowego. Po opuszczeniu willi przez wojskowych budynek zaczął jednak coraz bardziej niszczeć. Jego rozpad zatrzymał się w 2011 r. dzięki prywatnemu właścicielowi. Rewitalizacja Casablanki pod okiem konserwatora zabytków przebiegała tak, aby zachować charakterystyczne dla epoki detale oraz aby przywrócić wnętrzom ich pierwotny charakter. Dziś w Casablance mieści się restauracja, a jej otoczenie należy do ulubionych miejsc spacerowych wśród olsztynian.


Park Podzamcze i Wysoka Brama
Rewitalizacja malowniczo położonego u stóp olsztyńskiego zamku parku Podzamcze kosztowała 8,5 mln zł. Pracy było sporo, ponieważ park zajmuje około 5,7 ha i podzielony jest aż na trzy sektory. Zdecydowana większość prac została już wykonana. W przyszłości Urząd Miasta planuje połączenie Podzamcza z otwartym w tym roku parkiem Centralnym, a także plantami wzdłuż murów katedralnych przy ul. Pieniężnego. Miasto szuka również sposobu na to, by jak najlepiej wyeksponować obecnie ogrodzony teren przed Wysoką Bramą. Docelowo cenne archeologicznie miejsce ma być atrakcją turystyczną.


Plac Bema
Dwie kamienice leżące przy placu nazywanym dawniej Kopernikus-Platz, to cenne architektonicznie zabytki, a zarazem symbole olsztyńskiego Śródmieścia. Kamienice zostały wzniesione w latach 1902-1903. Od początku charakteryzowały się bogatym wystrojem architektonicznym utrzymanym w stylu neorenesansowym. Uroku wyjątkowej budowli dodają m.in. detale elewacji, stolarka drzwiowa oraz przede wszystkim szpiczaste hełmy wieżyczek. Właścicielami budynków są osoby prywatne. Renowacja zabytków była możliwa także dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Obywatelska Rada Kultury
Rada, której zadaniem jest podpowiadanie władzom miasta najlepszych rozwiązań dotyczących polityki kulturalnej miasta, została powołana jesienią ubiegłego roku. Jej członkami są osoby od lat związane z lokalną kulturą. Jednym z głównych celów Obywatelskiej Rady Kultury jest „zainicjowanie żywej dyskusji na temat miejsca kultury w całokształcie życia Olsztyna oraz stworzenie przestrzeni swobodnej wypowiedzi, tak, aby każdy miał wpływ na kształt naszego wspólnego dobra, jakim jest lokalna społeczność”.
W tym miesiącu zostało podpisane porozumienie z Narodowym Centrum Kultury dotyczące współpracy przy wypracowaniu Strategii Kultury dla Olsztyna. Rada liczy dwunastu członków, którzy pełnią swoje funkcje społecznie.


Olsztyńskie Lato Artystyczne
Organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury seria imprez na stałe weszła już do imprezowego kalendarza stolicy Warmii i Mazur. Podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego każdy (także turyści) znajdzie coś dla siebie. Do najważniejszych wydarzeń należą m.in. Olsztyńskie Noce Bluesowe, Olsztyńskie Koncerty Organowe, Olsztyńska Trzydniówka Teatralna czy Parada Jakubowa. OLA rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy września. Odbywa się na jednej z najbardziej malowniczych scen Olsztyna, jaką jest amfiteatr, oraz na przeróżnych uliczkach i placach starówki. Po raz pierwszy Olsztyńskie Lato Artystyczne zostało zorganizowane w 1996 r. Do 20 urodzin imprezy jest więc tuż-tuż.

erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #1511529 | 203.88.*.* 18 paź 2014 00:50

  Nie widze ani pol slowa o sukcesach urzednikow, a sa bo skoro udalo sie pozyskac inwestorow chcacych wylozyc pieniadze na malo dochodowe ratowanie zabytkow to sa to sukcesy.Porazka sa nowe osiedla -krolikarnie na dodatek w srodku miasta np kolo teatru czy koszmarny blok Versal czy jak mu tam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olo #1511270 | 77.112.*.* 17 paź 2014 20:30

   jakim prawem wymienia sie prywatne inicjatywy jako sukces urzednikow? obłuda straszna

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Inkwizytor #1511207 | 46.186.*.* 17 paź 2014 19:40

    Olsztyn stoi ... w jednym wielkim korku przez idiotyczną inwestycję budowy linii tramwajowej ... powinni dotacje do paliwa przyznać

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. przez ostatnie cztery lata #1511180 | 94.194.*.* 17 paź 2014 19:26

     radykalnie wydłużył się czas przejazdu autem przez miasto

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. abw #1511101 | 88.156.*.* 17 paź 2014 18:18

      Grzymo zaczął kampanię od nadwornego brukowca jak widzę . Zapomnieliscie o dopisku że artykuł sponsoruje urząd miasta.

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (11)
     2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5