Objazdy pomogą kierowcom dojechać do centrum Olsztyna

2014-08-29 11:04:10(ost. akt: 2014-08-29 11:42:19)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Przebudowa alei Sikorskiego w Olsztynie i budowa wzdłuż niej linii tramwajowej sprawi, że niestety przez pewien czas wyjazd mieszkańców z Pieczewa, Jarot i osiedla Generałów będzie utrudniony. Ale jest dobra wiadomość. Miasto przewidziało objazdy, które pozwolą sprawnie dostać się do centrum Olsztyna. Prace przy drogach zastępczych trwają już w najlepsze.
Za inwestycję na ulicach Witosa, Płoskiego, Tuwima i przede wszystkim alei Sikorskiego odpowiada firma Skanska. To właśnie ona ma za blisko 150 mln zł przebudować ten odcinek i położyć wzdłuż niego linie tramwajowe. Wykonawca ma na to wszystko maksymalnie 400 dni licząc od czasu podpisania umowy z miastem. Ostateczny termin mija więc dokładnie 23 września przyszłego roku.

Połączenie Krasickiego z ulicą Pstrowskiego


Niestety, żeby później mogło być lepiej, najpierw musi być trochę... gorzej. Największym problemem będą zdecydowanie utrudnienia przy wyjeździe ze swoich osiedli mieszkańców Jarot, Pieczewa i Generałów. Dlatego jednym z warunków, jakie przed wykonawcą postawił ratusz, jest wybudowanie w pierwszej kolejności dróg uzupełniających, które tę niedogodność chociaż częściowo zniwelują. Ratusz zapewnia, że prawdopodobnie już od drugiego tygodnia września (zanim rozpoczną się roboty na alei Sikorskiego) kierowcy będą mogli skorzystać z dwóch objazdów.

Pierwszym będzie połączenie ulicy Krasickiego z ulicą Pstrowskiego przez teren byłego poligonu wojskowego i Piękną Górę (w okolicach masztu TV). Kierowcy chcący np. dojechać z Jarot to centrum, będą musieli skręcić z ulicy Krasickiego — kilkaset metrów przez Carrefourem na wysokości Liceum Ogólnokształcącego nr 5 — w prawo w leśną drogę. Obecnie trwa tam budowa ponad 1,5-kilometrowej drogi asfaltowej. Samochodem wyjedziemy aż przy ulicy Pstrowskiego, tuż obok ogródków działkowych i mniej więcej na wysokości tablicy „Olsztyn wita”.

Przez Brzeziny albo przez Bartąg


Kolejny objazd przygotowano przede wszystkim z myślą o mieszkańcach osiedla Generałów, którzy mogą mieć problemy z wyjazdem przez aleję Sikorskiego, gdzie na czas budowy otwarta dla ruchu będzie tylko jedna nitka jezdni. Drugim objazdem w tej części miasta będzie więc połączenie osiedla przez Brzeziny z aleją Warszawską. Przebieg drogi uzupełniającej dokładnie będzie przebiegał od ulicy Generała Maczka (przy Przedszkolu Miejskim nr 5) do ulicy Szostkiewicza. Tam na całej długości tymczasowa droga będzie wyłożona betonowymi płytami. Po ulicy Szostkiewicza kierowcy pojadą jeszcze ulicą Kalinowskiego.

Długość tej trasy to ok. 1,3 kilometra. Tam prace związane z przygotowaniem drogi również już trwają. Kierowcy będą musieli jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: ruch na tym objeździe będzie jednokierunkowy! Przez osiedle Brzeziny będą mogli pojechać wyłącznie w stronę centrum, w drodze powrotnej trzeba będzie skorzystać z alei Sikorskiego, ulicy Krasickiego lub drogi prowadzącej przez dawny poligon.

Olsztynianie z tej części miasta będą mieli jednak jeszcze jedną alternatywę. Będzie nią wyremontowana droga prowadząca od ulicy Bartąskiej przez Bartąg do alei Warszawskiej, którą przystosowano do tego dzięki porozumieniu prezydenta Olsztyna i starosty olsztyńskiego.

erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zuzia #1475486 | 89.228.*.* 2 wrz 2014 22:34

  No to korki na Bartąskiej będą się ciągnęły do samego Zacisza, bo skręcić z Bartąskiej w lewo w Wilczyńskiego o poranku, to prawie cud.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. chimal #1474701 | 81.190.*.* 1 wrz 2014 22:31

  Po co mieszkańcom Jarot objazd przy maszcie TV od Krasickiego do Pstrowskiego a co ma się dziać z Krasickiego , Synów Pułku do Pstrowskiego. Co ten ciąg ulic ma wspólnego z tramwajem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. johndoe #1472982 | 109.95.*.* 30 sie 2014 12:02

  Kolejna Wąwozowa? Nie zdziwię się jak zobaczę na budowie Centbet.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ra #1472954 | 79.188.*.* 30 sie 2014 10:46

  czy ktoś widział jak jest zlokalizowany wyjazd z nowo budowanej Biedronki na ul Bałtyckie za Gutkowem

  odpowiedz na ten komentarz

 5. and #1472800 | 81.190.*.* 29 sie 2014 22:44

  najpierw demolka potem myślenie

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5