Asystentka prezydenta Olsztyna ds. estetyzacji odchodzi

2012-07-12 18:31:12(ost. akt: 2016-04-20 16:41:31)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Marcelina Chodyniecka-Kuberska, która zajmowała się do tej pory estetyzacją Olsztyna, żegna się ze stanowiskiem. Asystentka prezydenta do spraw estetyzacji pragnęła ujednolicić kolory i uporządkować przestrzeń publiczną w Olsztynie, walczyła też z olsztyńskimi "żółtymi barierkami" . Teraz chce zając się własnymi projektami i pracą artystyczną.
Marcelina Chodyniecka-Kuberska, asystentka prezydenta do spraw estetyzacji, odchodzi z ratusza. — Nie wiem, kiedy to będzie, ale ogłosiła taki zamiar — mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

— Powiedziała, że chce się zająć pracą artystyczną i własnymi projektami. Na pewno przed odejście Marcelina Chodyniecka-Kuberska zakończy projekty, które zaczęła, takie jak System Informacji
Miejskiej, kodeks estetyzacji czy wybór miejskich mebli.

Prezydent zapowiada, że stanowisko asystentki utrzyma. I będzie się starał je wzmocnić o dodatkową osobę do pomocy. — Bo sprawa estetyzacji miasta do poważne i szerokie zadanie — stwierdził. Z Marceliną Chodyniecką-Kuberską nie udało nam się skontaktować.


Marcelina Chodyniecką-Kuberską, była min. odpowiedzialna za System Informacji Miejskiej w Olsztynie. Był on pierwszym elementem miejskiego programu estetyzacji, który został stworzony w 2011 roku. W założeniu SIM miał służyć poprawie informacji w Olsztynie.

Elementem SIM są powstałe od 2011 w Olsztynie mapy kierunkowskazy, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach i tablice z numerami domów i ulic. SIM w całości ma zostać wprowadzony w ciągu kilkunastu lat i będzie kosztował około 6 mln zł.

Pierwsze efekty wprowadzania zasad kodeksu estetyzacji miasta można było zaobserwować już w 2011 roku. W centrum Olsztyna stanęło 30 grafitowych koszy na śmieci. Zastąpiły znane wszystkim żółte pojemniki zawieszone na słupkach. Odnowione zostały również miejskie toalety.

O projekcie SIM i tym co zakłada możecie przeczytać tutaj: SIM w Olsztynie. Czytelnie, ładnie, kolorowo

Asystentka prezydenta do spraw estetyzacji pracowała też przy zagospodarowaniu brzegów Jeziora Długiego. Dbała o umeblowanie i wytypowanie ścieżek okolicy jeziora. Oprócz tego Marcelina Chodyniecka-Kuberska, walczyła o estetykę Olsztyna.


W listopadzie asystentka prezydenta ds. estetyzacji miasta, i miejski ogrodnik Tekla Żurkowska zaproponowały, by na ogrodzonym łańcuchem i wysypanym żwirem placu przy ulicy Ratuszowej 7 (plac między ratuszem a teatrem) ustawiono ławki w kształcie logo Olsztyna i urządzono minilabirynt z purpurowej wierzby.


Miał być też darmowy dostęp do internetu, a na sąsiadującej z placem zabytkowej kamienicy miał się piąć szybko rosnący chmiel albo ścianę miał przykryć mural. Jednak do pomysłu sceptycznie nastawiony był przewodniczący rady osiedla i syn właściciela działki.
mzg/mor


Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ~xyz #795560 | 81.190.*.* 29 sie 2012 19:57

  Nareszcie! Niech wraca estetyzować Nysę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #745166 | 88.156.*.* 15 lip 2012 21:58

  Uff, nareszcie. Pani Marcelina miała trochę dziwne pomysły. Np. limonkowy kolor jako wyróżnik olsztyńskich tramwajów. Kto normalny wie co to za barwa? Albo nowe kosze do śmieci świeżo ustawiane nad j.Długim-czarne,prymitywnie kwadratowe,po taniości prasowane. Może następca będzie miał więcej zdrowego rozsądku i poczucia realizmu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #744607 | 83.238.*.* 15 lip 2012 11:09

  Jeżeli nie masz tam nikogo znajomego a nawet dobrze pracujesz to i tak jesteś bez szans a wystarczy mieć znajomą i możesz nic nie robić a i tak etat będziesz miał.Trzeba kręcić się przy tych co mają w ratuszu dożywotni staż i już jesteś kimś.Partia Układy ale jeszcze nie zarejestrowana działa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. SALOMON #743772 | 83.11.*.* 14 lip 2012 11:52

  To szkodnik,laik i pozorantka ,do czego się dotknęła to spieprzyła. Tak samo jak poprzedni dyr. od promocji,tylko ten to jeszcze krawiec.Gorąco pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. pepe #743697 | 62.31.*.* 14 lip 2012 10:38

  Zadna strata. Dajcie mi ta robote, ja chetnie popierdze sobie w stole a czasem cos pokoloruje....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (74)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5