Bieg Tropem Wilczym 2025. Pamięć, sport i patriotyzm
2025-02-11 10:57:36(ost. akt: 2025-02-11 11:03:18)
Olsztyn po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej inicjatywy Bieg Tropem Wilczym. Już 2 marca uczestnicy wydarzenia oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym, pokonując historyczne dystanse, a wszystko w rodzinnej atmosferze i duchu sportowej rywalizacji.
Bieg Tropem Wilczym to wydarzenie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, organizowane od 2013 roku. W Olsztynie bieg odbędzie się 2 marca 2025 roku, już po raz trzeci pod patronatem Fundacji im. Piotra Poleskiego. Wsparcia logistycznego imprezie udzieli 16. Dywizja Zmechanizowana. Ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.
Start i meta zlokalizowane będą w Parku im. Janusza Kusocińskiego. Uczestnicy mogą wybrać spośród kilku dystansów: bieg dzieci (300 i 700 m), bieg rodzinny (1,963 km) oraz bieg sportowy (3,926 km), symbolicznie nawiązujących do dat związanych z historią Żołnierzy Niezłomnych.
Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego, podkreśla rosnące zainteresowanie wydarzeniem.
— Po dwóch udanych edycjach mamy nadzieję, że tegoroczna frekwencja będzie rekordowa. Zapewniamy profesjonalną organizację i atmosferę godną bohaterów, których pamięć chcemy uczcić — mówi Jerzy Szmit.
Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że swój udział zarejestrowało już kilkudziesięciu biegaczy. Tradycyjnie największe emocje wzbudza bieg najmłodszych, którzy rywalizują o palmę pierwszeństwa z niezwykłą zaciętością. Są oni dopingowani przez swoich rodziców, którzy często biegną obok trasy, wspierając swoje kilkuletnie pociechy.
Bieg rodzinny jest z kolei najważniejszym startem obok startu profesjonalistów, którzy są znani ze swoich osiągnięć w całym regionie. Wszystko to w patriotycznej oprawie rodzinnego festynu.
Bieg Tropem Wilczym ma wymiar ogólnopolski. W 2025 roku wydarzenie odbędzie się w ponad 400 miastach w całej Polsce, a także poza granicami kraju, m.in. w Londynie, Wilnie i Chicago. Od pierwszej edycji w 2013 roku bieg zyskał status największego biegu pamięci w Polsce, przyciągając dziesiątki tysięcy uczestników.
W 2024 roku, w XII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, udział wzięło około 100 tysięcy osób w 300 miejscowościach w Polsce i na świecie. Bieg upamiętnia Żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Według szacunków historyków, w działania tzw. drugiego podziemia mogło być zaangażowanych nawet 180 tysięcy osób z różnych środowisk politycznych (na podstawie badań Instytutu Pamięci Narodowej). Kilkanaście tysięcy z nich poległo w walkach z Sowietami i komunistycznymi służbami PRL-u, zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
Według szacunków historyków, w działania tzw. drugiego podziemia mogło być zaangażowanych nawet 180 tysięcy osób z różnych środowisk politycznych (na podstawie badań Instytutu Pamięci Narodowej). Kilkanaście tysięcy z nich poległo w walkach z Sowietami i komunistycznymi służbami PRL-u, zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
Zapisy trwają do 27 lutego, a uczestnicy otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką, numerem startowym i medalem. Rejestracji można dokonać online na stronie: https://superczas.pl/tropemwilczymolsztyn.
Opłaty startowe wynoszą od 20 do 60 PLN w zależności od kategorii i terminu zgłoszenia. Pakiet startowy obejmuje numer startowy z agrafkami, pamiątkowy medal na mecie, możliwość skorzystania z bufetu oraz opiekę medyczną.
— Bieg Tropem Wilczym to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim żywa lekcja historii i wyraz patriotyzmu, który łączy pokolenia — stwierdza Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)