Oprogramowanie w systemach telemetrycznych – jak wpływa na sprawność, niezawodność i stabilność architektury komunikacyjnej?

2025-01-09 18:21:40(ost. akt: 2025-01-09 18:23:05)   Artykuł sponsorowany
Nowoczesne systemy telemetryczne znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, bezpieczeństwa krajowego, produkcji, a nawet w logistyce. Technologie związane z IoT (Internet Rzeczy) są stale usprawniane i rozwijane. To samo tyczy się oprogramowania odpowiedzialnego za przetwarzanie, strumieniowanie i analizowanie przechwytywanych danych. A zatem jak zaawansowane oprogramowanie i aplikacje wpływają na efektywność działania systemów telemetrycznych? Dowiedz się więcej!

Czym właściwie jest telemetria i jakie ma znaczenie w kontekście rozwoju rozwiązań IoT?

To technika zdalnego pomiaru i przesyłania danych na odległość. Pozwala na monitorowanie parametrów fizycznych lub chemicznych bez bezpośredniego dostępu do urządzeń. Dzięki temu można kontrolować i analizować działanie systemów w czasie rzeczywistym.

Nowe technologie związane z telemetrią umożliwiają przede wszystkim:

- Monitorowanie pojazdów: Czujniki śledzą prędkość, zużycie paliwa i lokalizację. To pozwala na optymalne planowanie tras i obniża koszty operacyjne.
- Zarządzanie flotą – telemetria analizuje stan techniczny pojazdów i wykrywa usterki. Dzięki temu unikniesz nieplanowanych przestojów w firmie transportowej.
- Inteligentne liczniki energii – dane o zużyciu energii trafiają w czasie rzeczywistym do dostawców. Zyskujesz pełną kontrolę nad rachunkami w domu lub w firmie.
- Monitorowanie środowiska – czujniki i moduły transmisyjne, np. Modbus, rejestrują temperaturę, wilgotność i zanieczyszczenia.
- ]Zdalna opieka medyczna – oprogramowanie gromadzi dane z czujników i urządzeń, a następnie przekazuje informacje o stanie zdrowia pacjenta. Dzięki temu lekarz może działać natychmiast w razie nagłej potrzeby.

W odniesieniu do rozwiązań w ramach IoT telemetria pozwala na efektywniejsze zarządzanie zasobami danych i procesami, np. produkcyjnymi.

Prowadzisz własną firmę produkcyjną, przemysłową lub transportową? Niezależnie od profilu działalności, nowoczesne systemy telemetryczne mogą korzystnie wpłynąć na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. 

Aby to ułatwić, skorzystaj ze wsparcia przy tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania telemetrycznego. Sprawdź: https://www.internetum.com/technology/telemetry-systems/.

Oprogramowanie telemetryczne – jak działa i w jakich branżach znajduje zastosowanie?

Zaawansowane oprogramowanie telemetryczne to rodzaj aplikacji/programów, które odpowiadają za zbieranie, przetwarzanie i przesyłanie informacji z różnych (zdalnych) źródeł. Taki rodzaj oprogramowania znajduje zastosowanie w różnych branżach:

- Przemysł

Oprogramowanie telemetryczne monitoruje stan maszyn i procesów produkcyjnych, zapewniając ich ciągłość. Przykładowo, w przemyśle petrochemicznym systemy śledzą ciśnienie i temperaturę w rurociągach, zapobiegając awariom. W ten sposób zwiększa się efektywność i bezpieczeństwo pracy w dużych zakładach przemysłowych

- Transport

Telemetria w transporcie wspiera zarządzanie flotą pojazdów, dostarczając dane o prędkości, trasach czy zużyciu paliwa. Na przykład firmy autobusowe monitorują swoje pojazdy, aby poprawić punktualność i zoptymalizować koszty eksploatacji.

- Logistyka

Systemy telemetryczne umożliwiają śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Przykładem jest monitorowanie temperatury w chłodniach transportowych, co zapewnia odpowiednie warunki dla produktów spożywczych. Dzięki temu klienci mają gwarancję świeżości dostarczanych towarów.

- Produkcja

Systemy telemetryczne wspierają zautomatyzowane linie produkcyjne, zbierając dane o wydajności i zużyciu surowców. Na przykład w fabrykach samochodów kontroluje jakość produkcji i zapobiega przestojom. To ułatwia szybką reakcję na odchylenia od normy.

- Branża ubezpieczeniowa

Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują telemetrię do analizy zachowań kierowców, np. w programach „pay-as-you-drive”. Systemy zbierają dane o stylu jazdy. To zwiększa przejrzystość i sprawiedliwość w ustalaniu cen polis ubezpieczeniowych.

Telemetria sprawdzi się też w systemach obrony terytorialnej i krajowej, np. w celu śledzenia zasobów, prowadzenia pojazdów bezzałogowych czy nawet inteligentnego sposobu zabezpieczania baz militarnych.

Jak dostosować oprogramowanie telemetryczne do potrzeb przedsiębiorstwa?

Na początek określ cele i wymagania swojego przedsiębiorstwa. To ważne, aby zespół programistów był w stanie stworzyć aplikację, która pozwoli na łatwe zarządzanie zgromadzonymi danymi, np. z czujników telemetrycznych.
Następnie wybierz rozwiązania, które da się zintegrować z istniejącą już infrastrukturą w firmie. To znacznie ułatwi nowe wdrożenie i poprawę efektywności operacyjnej firmy.

Chcesz skutecznie dopasować oprogramowanie telemetryczne do potrzeb swojego biznesu. Skorzystaj z 5 wskazówek:

1. Zidentyfikuj, jakie dane są kluczowe dla Twojej działalności.
2. Znajdź rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom.
3. Upewnij się, że nowe oprogramowanie współpracuje z obecnymi systemami.
4. Zapewnij odpowiednie przeszkolenie zespołu w zakresie obsługi nowego narzędzia.
5. Regularnie oceniaj efektywność systemu i wprowadzaj niezbędne ulepszenia.

Staraj się też współpracować z ekspertami w zakresie software developmentu. Tylko wtedy zyskasz kompleksowe wsparcie technologiczne, które ułatwi przygotowanie niezawodnego systemu telemetrycznego dla przedsiębiorstwa.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B