Olimpijskie medale do wymiany?

2024-12-29 12:11:08(ost. akt: 2024-12-29 12:11:40)

Autor zdjęcia: Yohann Ndoye Brouard/X

Francuscy pływacy Clement Secchi i Yohann Ndoye Brouard, członkowie brązowej sztafety 4x100 m stylem zmiennym w pływaniu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, skrytykowali jakość medali. Francuzi w mediach społecznościowych opublikowali zdjęcia uszkodzonych trofeów i dodali stosowne uwagi.

"Nie, nie jest to medal pochodzący z ubiegłego stulecia i to z 1924 roku" — napisał Yohann Ndoye Brouard. Przy okazji opublikował zdjęcia dwóch stron medalu, który jest mocno uszkodzony. Jego post nawiązuje do fotografii, które zamieścił jego kolega z drużyny, Clement Secchi. Ten opatrzył swoją relację na Instagramie podpisem „Skóra krokodyla” pod obtłuczonym olimpijskim krążkiem.

Nie są to pierwsze przypadki kwestionowania jakości trofeów olimpijskich. Już w sierpniu, bezpośrednio po zakończonej imprezie, wykonanie medali wywołało krytykę wśród sportowców. Jednym z niezadowolonych był Amerykanin Huston Nyjah, trzeci zawodnik igrzysk w konkurencji street w skateboardingu.

"Medal sprawia wrażenie, jakby wrócił właśnie z wojny" — stwierdził deskorolkarz. Amerykanin w mediach społecznościowych przyznał, że „medale wyglądają niesamowicie, gdy są zupełnie nowe. Ale kiedy go noszę i trochę się pocę lub pozwalam przyjaciołom nosić go przez weekend, wyraźnie widać, że nie jest tak dobrej jakości" — podkreślił.

Uszkodzone medale są systematycznie wymieniane przez Mennicę Paryską i grawerowane w identyczny sposób. Zostały wyprodukowane w liczbie 5084, a zaprojektował je słynny dom jubilerski Chaumet. Każdy z krążków zawiera fragment Wieży Eiffla.

Źródło: PAP

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B