Faworyt już na czele peletonu

2024-06-30 17:44:51(ost. akt: 2024-06-30 19:37:00)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Kolarstwo\\\ Francuz Kevin Vauquelin wygrał w Bolonii po samotnym finiszu drugi etap Tour de France. Żółtą koszulkę lidera wywalczył 14. na mecie faworyt wyścigu Słoweniec Tadej Pogacar. Pierwszy etap wygrał także Francuz – Romain Bardet.
Vauquelin wyprzedził o 36 sekund pierwszego z towarzyszy ucieczki Norwega Jonasa Abrahamsena (Uno-X) oraz o 49 sekund swojego rodaka Quentina Pachera (Groupama-FDJ).

Pogacar linię mety minął ponad dwie minuty później, jadąc w małej grupie razem ze swoim najgroźniejszym rywalem Duńczykiem Jonasem Vingegaardem (Visma), a także z Belgiem Remco Evenepoelem (Soudal Quick-Step) i z Ekwadorczykiem Richardem Carapazem (EF Education-EasyPost).

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) stracił do zwycięzcy niedzielnego etapu ponad 18 minut.
Vauquelin pożegnał towarzyszy ucieczki na podjeździe San Luca i samotnie podążał do mety po pierwszy w historii triumf etapowy na Tour de France dla ekipy Arkea. „To był idealny dzień” – cieszył się w Bolonii 23-latek z Normandii.
To drugie zwycięstwo dla Francji w ciągu dwóch dni, po sukcesie w sobotę Romaina Bardeta. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 1968 roku, gdy dwa etapy, dzień po dniu, wygrał Charly Grosskost.

Już po dwóch dniach prowadzenie w wyścigu objął Pogacar, który walczy o trzeci triumf w Tour de France. W klasyfikacji generalnej Słoweniec ma taki sam łączny czas, co Evenepoel, Vingegaard i Carapaz, a wyprzedza ich lepszą sumą miejsc na dwóch etapach.
Dotychczasowy lider, Francuz Romain Bardet (DSM-firmenich), dojechał do mety 21 sekund po grupie Pogacara i spadł na 5. miejsce, tracąc do czołowej czwórki 6 sekund.