Polski boks wraca na właściwe tory?

2024-05-14 18:54:48(ost. akt: 2024-05-14 19:19:55)

Autor zdjęcia: Facebook/Polski Związek Bokserski

BOKS\\\ 50 zawodników otrzymało stypendia od Polskiego Związku Bokserskiego i Fundacji Polski Boks Olimpijski. Gościem honorowym Gali TOP 50 w Warszawie był Andrzej Gołota.
Polski związek wrócił na właściwe tory. Wszyscy nagrodzeni sportowcy to medaliści mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Z każdej takiej imprezy przywozimy nie jeden, a worek medali. Na ten rok mamy zagwarantowany fundusz stypendialny wynoszący 800 tys. złotych - powiedział prezes Grzegorz Nowaczek.

W gronie wyróżnionych znalazł się Fabian Urbański, który w grudniu ubiegłego roku jako pierwszy Polak w historii zdobył złoty medal w mistrzostwach świata kadetów.
Galę zorganizowano w jednym ze stołecznych hoteli. Centralnym miejscem konferencji był ring bokserski. Niektórzy goście, jak np. Marek Pałus, sekretarz generalny PKOl, przyznali, że po raz pierwszy weszli między liny.
Kadrowiczom przydzielono stypendia na pół roku z opcją przedłużenia wypłat w zależności od wyników. Kadeci otrzymają po 500 zł, juniorzy dwa razy tyle, a seniorzy mogą spodziewać się miesięcznie po 2000 zł.

Julia Szeremeta (57 kg), Aneta Rygielska (66 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg), czyli zawodniczki, które wywalczyły już kwalifikacje olimpijskie, dostały nagrody specjalne wynoszące 30 tys. zł. Pierwsza z nich dodatkowo została obdarowana autem od związkowego sponsora. Dwie pozostałe już są w posiadaniu takich samochodów.

Fot. Facebook/Polski Związek Bokserski

Gościem honorowym wydarzenia był Andrzej Gołota, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu, a gośćmi VIP: Podsekretarz Stanu MSiT - Ireneusz Nalazek, Prezes Suzuki Polska Piotr Dulnik, Prezes Energy System Toruń - Grzegorz Rybiałek, Sekretarz Generalny PKOl - Marek Pałus.

- Piękna inicjatywa, czyli TOP 50 – przyznanie stypendiów sportowych zawodnikom i zawodniczkom, którzy już niedługo mogą osiągnąć znaczące wyniki. Pamiętajmy, że trzy pięściarki mają kwalifikację olimpijską – powiedział wiceminister Ireneusz Nalazek, wyrażając nadzieję, że bokserska reprezentacja wróci z Paryża z medalem.

Ireneusz Nalazek zadeklarował, że resort sfinansuje wyjazd do Tajlandii na ostatni turniej kwalifikacyjny przed igrzyskami.

Wiceprezes PZB Maciej Demel wyraził nadzieję, że projekt w przyszłości przerodzi się w stypendia dla grupy TOP 100, a może i większą liczbę.

- Panowie, trzy dziewczyny już jadą na olimpiadę. Wy musicie też coś robić - stwierdził nieco żartobliwie Andrzej Gołota, który w dorobku ma m.in. brązowy medal olimpijski wywalczony w Seulu (1988).

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5