Gaza w centrum uwagi

2024-04-12 23:04:07(ost. akt: 2024-04-12 23:07:20)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/Mohammed Saber

Nie otrząsnęliśmy się jeszcze ze śmierci naszego rodaka w Strefie Gazy, ale reakcje światowej opinii publicznej na śmierć wolontariuszy World Central Kitchen są zdecydowane. Nie bez znaczenia jest to, że wolontariusze reprezentowali państwa Zachodu. To tragiczne, ale śmierć Palestyńczyków, nawet liczona w setkach czy tysiącach nie ma takiej siły oddziaływania. Wydarzenia ostatnich tygodni to potwierdziły.
Po drugie, swoje zrobiła postać założyciela World Central Kitchen. José Andrés nie był w Polsce osobą znaną. W Stanach Zjednoczonych hiszpański szef kuchni to celebryta, połączenie Roberta Makłowicza i Magdy Gessler, oczywiście z dodatkiem aktywizmu społecznego. Osobowość telewizyjna i właściciel kilkudziesięciu restauracji, w których stołują się osoby zamożne i wpływowe, czyli dokładnie takie, których opinią zdaje się przejmować premier Izraela. Po raz pierwszy bowiem wydaje się, że postanowił on zrobić krok wstecz w sprawie wojny w Gazie.

Jednocześnie krok do przodu postanowił zrobić prezydent Joe Biden i jego administracja. Politykę bezwarunkowego wsparcia dla Izraela, zastąpiło wsparcie warunkowe, uwzględniające chociażby ochronę ludności cywilnej. Dzieje się to w cieniu amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Biden ma duży problem z wojną w Gazie. Przede wszystkim młode pokolenie wyborców, na których poparcie liczy Biden, utożsamia się ze sprawą palestyńską, widząc w mieszkańcach Gazy ofiary polityki Izraela. To odmienna perspektywa, od tej dominującej w pokoleniu Bidena, która postrzegała Izrael jako małe, ale dzielne i demokratyczne państwo, walczące o przetrwanie we wrogim otoczeniu.

Do pokoleniowej zmiany w postrzeganiu konfliktu izraelsko-palestyńskiego dochodzi jeszcze czynnik społeczności arabskiej i muzułmańskiej w USA. To kwestie rozłączne, bowiem wielu Amerykanów pochodzenia arabskiego to chrześcijanie, a wielu muzułmanów nie ma korzeni arabskich. Ale wszystkich ich łączy solidarność z Palestyńczykami. Te społeczności mogą odegrać kluczowe role w kilku stanach swingujących, czyli takich, które są polem wyborczej bitwy między Trumpem a Bidenem. Oznacza, to że sprawa Gazy cały czas będzie w centrum zainteresowania światowych mediów.

Fot. biuro posła

Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5