Zamach

2024-03-30 16:41:13(ost. akt: 2024-03-30 16:43:29)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

W piątek 22 marca przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Atak terrorystyczny na podmoskiewskie centrum kongresowo-handlowe przypominał sceny z filmu akcji, i to pośledniej kategorii. Jednak nie wszyscy powinni być zaskoczeni. Państwo rosyjskie zostało ostrzeżone przez zachodnie służby o możliwości przeprowadzenia zamachu podczas imprez masowych przez organizacje terrorystyczne.
Jak widać, rosyjskie służby to ostrzeżenie zignorowały. Nie doszło do intensyfikacji działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Sceny z centrum Crocus City Hall pokazują słabość państwa, która jest niszcząca dla wizerunku mocarstwa atomowego.
ISIS zemściło się na Rosji za ich politykę realizowaną w Syrii w celu ochrony prezydenta Baszara Al-Asada. W syryjskiej wojnie domowej wiele stron walczyło ze sobą. Bardzo istotna była jednak rywalizacja Asada chroniącego mniejszościowe grupy szyitów i alawitów z ISIS, którego członkowie byli sunnitami wyznającymi skrajnie fundamentalistyczną wersję islamu. Jak wiemy, Asad się utrzymał. ISIS zostało pokonane. Ale przetrwało w uśpieniu i postanowiło się zemścić na Rosji.
W Polsce skupiamy się, co zrozumiałe, na aspekcie ukraińskim. Zastanawiamy się, jak zamach może zostać wykorzystany do patriotycznej mobilizacji w Rosji i wyprowadzenia groźnego uderzenia w Ukrainę. Póki co Rosjanie chyba zrezygnowali z rozprzestrzeniania wersji, że sprawcami zamachu byłaby strona ukraińska. Propaganda próbuje insynuować ukraiński parasol nad sprawcami, nie przedstawiając żadnych dowodów.
Fot. biuro posła
W innych państwach świata niepokój budzi nie tylko rozwój sytuacji w Ukrainie, ale również odrodzenie ISIS. We Francji za kilka miesięcy odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Włosi martwią się zamachami islamistów w czasie Wielkanocy. Wiele państw na Bliskim Wschodzie również ociera zimny pot z czoła. Zamachy pod Moskwą pokazują, że świat jest niezwykle złożony. Federacja Rosyjska pokazała słabość – to fakt. Ale konsekwencje zamachu pod Moskwą mogą zatoczyć znacznie szersze kręgi, niż może nam się pierwotnie wydawać.

Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5