„Aktywni Błękitni Witają Wiosnę” już jutro

2024-03-14 10:03:28(ost. akt: 2024-03-20 08:23:43)
Łyna w Lidzbarku Warmińskim

Łyna w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Wody Polskie

— To wydarzenie edukacyjne zaplanowane celowo na pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 2024 r., w przeddzień Światowego Dnia Wody. Będzie to jedna z naszych lekcji w terenie: przekażemy uczniom wiedzę z zakresu gospodarki wodnej oraz z zasad bezpiecznego zachowania nad wodą i w wodzie. Ale to tylko część atrakcji… — zachęca Dariusz Wasiela, dyrektor oddziału Wód Polskich w Olsztynie.
Dariusz Wasiela
Fot. archiwum prywatne
Dariusz Wasiela

— Czym zajmują się Wody Polskie?
— Ogólnie gospodarką wodną. Ściślej utrzymaniem cieków i obiektów na tych ciekach, prowadzeniem gospodarki wodą, nadzorem nad konserwacją rzek i zbiorników oraz administrowaniem majątkiem będącym w gestii Zarządu Zlewni w Olsztynie i wydawaniem pozwoleń wodnoprawnych. Przeciwdziałamy m.in. skutkom działania bobrów oraz wywrotom i wyłomom tamującym rzeki. Choć to nie jest naszym zadaniem, podejmujemy działania, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom korzystających z turystyki kajakowej. Dbamy o ich bezpieczeństwo poprzez udrożnienie z wywrotów i wyłomów rzek.

— Ale też inwestujecie…
— Tak. Są inwestycje związane z gospodarką wodną i rocznym utrzymaniem naszych akwenów. Rocznie na obszarze działania Zarządu Zlewni Olsztyn utrzymujemy blisko 800 km rzek i cieków wodnych oraz 18 km wałów przeciwpowodziowych, wydatkując budżet ok. 4,5 miliona zł. Natomiast mówiąc o inwestycjach, największą zrealizowaliśmy w Lidzbarku Warmińskim. Jej celem było zabezpieczenie przed osunięciem skarpy oraz znajdujących się na jej szczycie budynków mieszkalnych i gospodarczych. Skarpa, u której podnóża przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, groziła utratą stabilności wskutek intensywnego oddziaływania erozyjnego wód opadowych i powierzchniowych. Prace objęły usunięcie namulisk i odsypisk, wykonanie konstrukcji zabezpieczenia skarpy wraz z systemem odwodnienia skarpy i kanalizacji deszczowej oraz nasadzeń zieleni. Ten projekt kosztował blisko 3 miliony zł. Kolejną inwestycją była modernizacja trzech stacji pomp, na przykład zmodernizowaliśmy ich automatykę i wymieniliśmy pompy na dwukrotnie wydajniejsze.

— I wszystko to w zgodzie z przyrodą.
— Oczywiście. Cokolwiek robimy, z przyrodą chcemy być jak najbardziej w zgodzie. Nawet dno rzeki kosimy w zgodzie z przyrodą i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

— Ale Wody Polskie to także edukacja, i to bardzo szeroko pojęta.
— Tak. Od pięciu lat prowadzimy program „Aktywni Błękitni”. Warmia i Mazury to naprawdę najpiękniejszy obszar naszego kraju. W ramach tego programu już w 2019 r. zainaugurowaliśmy pierwszy konkurs plastyczny pt. „Mądrze wodą gospodarujesz, zdrowe środowisko zyskujesz”, skierowany do najmłodszych mieszkańców naszego województwa. W 2020 r. Zarząd Zlewni Olsztyn poszedł dalej, rozszerzając tę formułę. Program stał się ogólnopolski: otwieramy go z początkiem każdego roku szkolnego, a kończymy też wraz z ostatnim dzwonkiem przed wakacjami. Tylko w ubiegłym roku szkolnym jako Zarząd Zlewni Olsztyn zrealizowaliśmy 11 wydarzeń: pikników, lekcji otwartych, lekcji w terenie czy tzw. spotkań z ciekawymi ludźmi. To były także zaproszenia na obiekty hydrotechniczne: chociażby w Bartoszycach na Suszycy było otwarte spotkanie na jazie, gdzie wraz ze służbami prezentowaliśmy pierwszą pomoc, ale też pokazywaliśmy, co to takiego ten jaz i do czego służy. Wiele dzieci do tamtej chwili myślało, że jaz to zwykła kładka! Dziś możemy się pochwalić, że warmińsko-mazurskie jest województwem, w którym najwięcej szkół uczestniczy w programie „Aktywni Błękitni”. Możemy się też pochwalić, że w jednym z naszych miast powiatowych, w Lidzbarku Warmińskim, 100 procent szkół i dzieci uczestniczy w tym programie.

— Czyli tak naprawdę „Aktywni Błękitni” to program oparty na współpracy.
— Tak. Współpraca to priorytet. Stale współpracujemy ze starostwami powiatowymi, wójtami i burmistrzami. W tym miejscu chciałbym podziękować, bo ta współpraca z Biurem Promocji Urzędu Miasta Olsztyna i z dyrektorem Krzysztofem Otolińskim oraz z Andrzejem Abako, starostą olsztyńskim, jest naprawdę rewelacyjna. Chciałbym też pochwalić Jacka Wiśniowskiego — burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, który jeśli chodzi o te inicjatywy, które razem realizujemy, stanowi wzór do naśladowania. Także Andrzej Dycha, Zbigniew Nadolny, Ryszard Niedziółka, Jarosław Kowalski — dzięki tym samorządowcom nasz program działa i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

— Dzieci zyskują nowe doświadczenia…
— Mogą spróbować swoich sił na kajakach. Albo zobaczyć, jak działa stacja pomp. Raz otworzyliśmy nawet podziemie stacji, dzięki czemu dzieci mogły zobaczyć, jak konkretnie te pompy tam na dole pracują. W programie uczestniczyły wtedy m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie. Tamten sukces spowodował, że w tej samej SP 25 odbyła się wojewódzka inauguracja programu „Aktywni Błękitni”. Na miejsce sprowadziliśmy przynajmniej 12 partnerów, łącznie z alpinistami wysokogórskimi, płetwonurkami, którzy pływają po oceanach i wykonują najcięższe prace. Byli z nami także specjaliści z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc. Szkolimy też dzieci z udzielania pierwszej pomocy. Od zdrowej żywności przez wodę mogliśmy zaprezentować, co żyje w wodzie, i co robić, by nie niszczyć zbiorników i ten dobry stan zachować jak najdłużej. W ramach takich spotkań prowadzimy też nasze słynne wodne koło fortuny.

Z Jackiem Wiśniowskim, burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego
Fot. archiwum prywatne
Z Jackiem Wiśniowskim, burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego

— No, a teraz szykujecie państwo akcję „Aktywni Błękitni Witają Wiosnę”.
— Tak, to wydarzenie edukacyjne zaplanowane celowo na pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 2024 r., w przeddzień Światowego Dnia Wody. Będzie to jedna z naszych lekcji w terenie: przekażemy uczniom wiedzę z zakresu gospodarki wodnej oraz z zasad bezpiecznego zachowania nad wodą i w wodzie. Zwrócimy ich uwagę na oszczędzanie i magazynowanie wody, opowiemy, jak ważną rolę pełni woda w przyrodzie, czym jest susza i jak przeciwdziałać jej skutkom. Celem tego wydarzenia jest podniesienie świadomości na temat wielkiego znaczenia obecności wody w naszym życiu oraz propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia. A wszystko to w formie praktycznych zabaw i konkursów dla dzieci i młodzieży, tak by jak najwięcej wyniosły. Dodatkowo przewidziany jest pokaz ratownictwa medycznego wraz z nauką udzielania pierwszej pomocy, pokaz wyposażenia i sprzętu służb policji, straży pożarnej, pokaz maszyn i sprzętów rolniczych. Przedstawimy edukację w kontekście ograniczania marnowania żywności, świadomej i zrównoważonej konsumpcji, znaczenia picia wody, prawidłowej segregacji opakowań, prawidłowych nawykach żywieniowych. „Wisienką na torcie” będzie wiedza o dogoterapii wraz z zasadami bezpiecznego zachowania wobec obcego i agresywnego psa oraz dzikiego zwierzęcia w lesie. Pokażemy, że nieodpowiednie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Maluchy będą miały okazję pomalowania twarzy przez animatorów, a dla chętnych osób przewidziany jest rajd kajakowy na 100 m po rzece Łyna. Przedstawiciele wielu instytucji wystawią stoiska informacyjne z grami, zabawami edukacyjnymi i nagrodami. A poza tym chcemy też docenić wysiłek pedagogów i dyrektorów szkół z Lidzbarka Warmińskiego.

— Ale to znowu silna współpraca.
— Tak. W tym wydarzeniu weźmie udział 16 partnerów. Organizatorami wydarzenia są Zarząd Zlewni PGW Wody Polskie w Olsztynie i Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim. Partnerami: policja, Safe Help, straż pożarna, PWiK Lidzbark Warmiński, Bank Żywności w Olsztynie, WIJHARS, PSR Olsztyn, WSSE Olsztyn, Europe Direct Olsztyn, Europe Direct Warmia i Mazury, kajaki-olsztyn.pl, kajaki olsztynek.pl, Canum-amicus FCI szkoła dla psów i inne instytucje. Na koniec dziękuję „Wszystkim Dobrym Serduszkom”, które działają ze mną na rzecz edukacji i środowiska! Pamiętajcie: woda to życie, ale i żywioł!

— Kiedy i gdzie dokładnie?
— Rozpoczynamy 21 marca o godz. 10.00 w Amfiteatrze nad Łyną koło Lidzbarskiego Domu Kultury.


Magdalena Maria Bukowiecka

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B