3 marca pobiegną Tropem Wilczym

2024-02-23 00:02:44(ost. akt: 2024-02-23 00:05:52)

Autor zdjęcia: Materiał organizatora

Do 29 lutego trwają internetowe zapisy na Bieg Tropem Wilczym, który odbędzie się w Olsztynie 3 marca. Organizatorzy zapewniają jednak, że zapisać będzie można się tuż przed samym wydarzeniem, które jest dedykowane pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
— Bieg, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w parku Kusocińskiego — zapowiada Jerzy Szmit, prezes fundacji im Piotra Poleskiego, która jest głównym organizatorem biegu w Olsztynie.
Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez organizatora wydarzenia w pierwszym biegu, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, wezmą udział dzieci w wieku do 6 lat oraz między 6 a 9 rokiem życia. Podczas ubiegłorocznego biegu właśnie tej kategorii wiekowej towarzyszyły największe emocje, a rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Pozostałe kategorie biegów to Bieg Rodzinny na dystansie 1963 m — co symbolizuje rok śmierci Józefa Franczaka, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych — oraz bieg sportowy na podwójnym dystansie.

— Do ostatniej minuty w czwartek 29 lutego to oczywiście pakiet startowy będzie można wykupić jeszcze tuż przed rozpoczęciem biegu — zapewnia Jerzy Szmit. — Zeszłoroczna edycja była w wielkim sukcesem, który chcemy powtórzyć w tym roku — dodaje.

Według prezesa Fundacji im Piotra Poleskiego impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wojska i grona sponsorów, którzy wspierają organizatora nie tylko przy fundowaniu nagród dla zwycięzców biegu. Każdy z uczestników — niezależnie od tego, czy znajdzie się na podium, czy też nie — otrzyma między innymi pamiątkowy medal.
— Gorąco zapraszam wszystkich do udziału, również całe rodziny. Bieg tropem wilczym jest okazją nie tylko do uczczenia pamięci tych, którym zawdzięczamy wolność, ale również do tego, żeby pielęgnować więzi, które są tak ważne. Oczywiście bieganie to także zdrowy tryb życia i warto ten nawyk pielęgnować — stwierdza Jerzy Szmit.

Przypomnijmy. W ubiegłorocznym biegu w Olsztynie w kategorii dzieci do lat 6 wzięło udział aż 34 uczestników. W biegu dzieci od lat 6 do 9 uczestniczyło 17 biegaczy. Nie brakowało również miłośników wspólnego biegania. W biegu rodzinnym wzięło udział aż 95 uczestników. W biegu sportowym – 113, spośród których 110 biegaczy ukończyło bieg w parku im. Janusza Kusocińskiego w Olsztynie.

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, choć odbywa się 3 marca, jest ściśle związany z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Historia biegu zaczęła się od biegu zorganizowanego w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W do tej pory rekordowym 2020 roku w biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok. 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. Bieg jest organizowany w wielu mniejszych i większych miejscowościach Warmii i Mazur.
Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5