105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

2023-11-10 23:59:13(ost. akt: 2023-11-11 00:11:01)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność” były mottem niezwykle podniosłej uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się w piątek 10 listopada w Teatrze AGT w Olecku. Przedstawienie przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
Mieszkańcy Olecka zostali zabrani w podróż przez dekady niepodległości, przez burzliwą historię polskiego państwa, na spotkanie z ludźmi, którzy są wzorem do naśladowania, którzy poprzez swoją postawę, pracę i ogromny wysiłek, na stałe wpisali się w historię niepodległej Polski i w naszą pamięć.
Podczas spotkania mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z przeszło stu lat wolności, były to między innymi: czas radości po odzyskaniu niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy powojenne, wybór Polaka na papieża, Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy, obrady Okrągłego Stołu, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej, a także czas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość była niezwykle podniosła i pozwoliła przypomnieć zarówno trudne jak i wspaniałe chwile, które polski naród mógł przeżywać przez ponad wiek.
Pamiętajmy, że wolność jest przede wszystkim prawem jednostki. Wolność jest wielkim dobrem, bez niej bowiem, człowiek nie może realizować się w sposób, odpowiadający jego naturze. Wolność jest światłem, pozwala odpowiedzialnie wybierać cele i drogę, która do niej prowadzi.

W montażu słowno-muzycznym wystąpili:
Anna Stefanowska – prowadząca,
Antonina Wysocka – prowadząca,
Hanna Dziokan – wykonanie utworu „Kolęda Warszawska”,
Hanna Miłun – wykonanie utworu „Miasto 44”,
Lena Grześ, Anastazja Korejwo, Agata Szóstkiewicz, Antonina Wysocka - wykonanie utworu „Uwięziony ptak”,
Marcel Chlebus, Paweł Kulbacki – „Łopocą zwycięskie sztandary” Antoni Madej,
Alicja Konopko – „Zielono mam w głowie” Kazimierz Wierzyński,
Maja Borys, Natasza Borys, Amelia Chalecka, Maria Nowik, Zuzanna Sitkowska, Weronika Skowerenda, Barbara Skowrońska, Maja Wilczewska – występ taneczny,
Bartosz Kawałko – „Który skrzywdziłeś” Czesław Miłosz,
Filip Bednarek, Jan Saulewicz – politycy (NATO),
Rafał Smokowski – Aleksander Kwaśniewski (Unia Europejska),
Aleksandra Zwęglińska, Halina Żukowska, Lena Czaplejewicz – kotyliony,

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku:
Mariolę Zdancewicz, Anettę Borawską, Wiolettę Czaplejewicz, Krystynę Matwiejczyk, Joannę Cichanowicz oraz Jarosława Bagieńskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz Urzędem Miejskim w Olecku.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5