15 sekund, dzięki którym olecki zamek odzyskał dawny blask

2023-10-30 14:51:42(ost. akt: 2023-10-30 14:46:26)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum Starostwa Powiatowego w Olecku

31 października 2023 r. kończy się realizacja projektu „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy”. W ramach działań inwestycyjnych wyremontowano olecki zamek, który odzyskał dawny blask.
Projekt „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy” był realizowany przez Powiat Olecki od 1 listopada 2019 r. przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Wartość projektu wyniosła 653 394 euro, a dofinansowanie 588 055 euro (90%). Jego głównym celem był rozwój turystyki transgranicznej poprzez lepsze wykorzystanie obiektów zabytkowych do promowania dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Obrazek w tresci

W ramach działań inwestycyjnych wyremontowano neogotycki zamek. Są tam pomieszczenia szkolne, a na poddaszu znajduje się Izba Muzealna prowadzona przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych ZAMEK. W obiekcie wymieniono wszystkie okna i instalację elektryczną oraz odnowiono drzwi zewnętrzne. Wyremontowano 16 sal dydaktycznych, korytarze, klatki schodowe, łazienki, aulę i pomieszczenia na poddaszu. Odrestaurowano ceglaną elewację Zamku i przyległego zabytkowego budynku warsztatów szkolnych. Wzmocniono kamienne mury i konstrukcję dachu Zamku oraz wymieniono pokrycie dachowe na tzw. budynku BW. Na obu obiektach wymieniono obróbki blacharskie i orynnowanie. Wartość wykonanych robót remontowo-budowlanych wyniosła ponad 2,35 mln zł.

Obrazek w tresci

Jednak projekt, to nie tylko działania inwestycyjne. W latach 2020-2022 zorganizowano wyjazdy studyjne, telekonferencje, spotkania on-line i wymiany dobrych praktyk z młodzieżą z Rosji. Wydano także ulotki, folder i książkę pt. „Dzieje oleckiego zamku. Zamek i jego legendy”. Do szkoły zakupiono nowoczesne wyposażenie telekonferencyjne, meble, gabloty na eksponaty, kamery, lunetę, oprogramowanie i sprzęt. Izba Muzealna wzbogaciła się także o profesjonalne gabloty i miniaturowe makiety dawnego i obecnego zamku.
W 2023 r. zrealizowano także dodatkowe działania na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Do szkolnego internatu, w którym przebywali zakupiono 30 łóżek, pościel i zastawę do stołówki. Kupiono także sprzęt komputerowy umożliwiający dzieciom naukę zdalną oraz ułatwiający kontakt z bliskimi, którzy pozostali na Ukrainie.

Obrazek w tresci

Niniejszy artykuł został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego artykułu ponosi Powiat Olecki i w żadnym wypadku nie może on być uważany za odzwierciedlający oficjalne stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5