Policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych

2023-03-24 09:00:00(ost. akt: 2023-03-24 09:01:53)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Olecko

Podczas ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD) policjanci KPP Olecko nałożyli 15 mandatów karnych i 6 osób pouczyli.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to piesi, kierujący rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego i innymi wspomagającymi ruch.
W ramach środowej akcji funkcjonariusze zwracali uwagę na ich bezpieczeństwo i zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także na zachowanie samych pieszych.

Podczas akcji NURD oleccy policjanci wylegitymowali 25 uczestników ruchu drogowego. Nałożyli 15 mandatów karnych i zastosowali 6 pouczeń. Poddali też 23 kierujących badaniu stanu trzeźwości – wszyscy byli trzeźwi.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani przyczyniają się inni użytkownicy dróg.

Ostrożny pieszy


Jednak niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Pamiętajmy ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.
Źródło: KWP Olsztyn, KPP Olecko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5