Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzi Olecko

2023-03-15 19:03:56(ost. akt: 2023-03-15 19:22:12)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W sobotę 18 marca o godz. 13 w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku odbędzie się spotkanie z wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Prawdopodobnie podczas wizyty w Olecko wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosi, że w Olecku powstanie jednostka wojskowa.

Dzień wcześniej - w piątek 17 marca Mariusz Błaszczak będzie gościem pierwszych Wojskowych Targów Służby i Pracy w Olsztynie.

W czasie Targów od godz. 9.00 do 18.00 będzie można sprawdzić możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP, od Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej po Służbę Zawodową. Każdy będzie mógł porozmawiać osobiście z rekruterem, studentami uczelni wojskowych i żołnierzami różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Dowiedzieć się jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby, wynagrodzenia i profity. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej będą mogli poznać ofertę jednostek i instytucji wojskowych.

W czasie Wojskowych Targów Służby i Pracy w kompleksie koszarowym przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie między godz. 9.00 a 18.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in.:
• koreańską armatohaubicę K9 Thunder;
• czołg K2;
• przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD;
• wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA;
• armatohaubicę samobieżną KRAB;
• czołg Leopard 2A5;
• kołowy transporter opancerzony ROSOMAK;
• wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk.
a także pokazy wyszkolenia żołnierzy, sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy i medycy pola walki, musztrę i występ orkiestry wojskowej z Giżycka.
Swój profesjonalizm zaprezentują żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Służby Zdrowia, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Możliwości studiowania na uczelniach wojskowych zaprezentują podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Akademii Sztuki Wojennej.
17 marca o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa kilkuset żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez cały dzień czynna będzie bezpłatna strzelnica i baza paintball. Będzie można spróbować swoich sił na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym chętni zrobią podstawowe badania diagnostyczne. Nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka. Wojskowi kucharze będą ją podawać z pieczonym na miejscu żołnierskim chlebem.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5