Budowa ścieżki rowerowej Olecko – Gordejki Małe

2022-11-10 12:13:27(ost. akt: 2022-11-10 12:40:51)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: UM Olecko

Gmina Olecko podpisała z wykonawcą umowę na budowę ścieżki rowerowej. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie nowa trasa dla amatorów dwóch kółek, która będzie biegła z Olecka do Gordejek Małych.
Szlak pieszo-jezdny będzie mierzył blisko 7 kilometrów. Nowa trasa prowadzić będzie przez teren starej wąskotorówki, wzdłuż drogi wojewódzkiej 655 z Olecka w kierunku Giżycka.


Czarnym kolorem zaznaczono przebieg fragmentu trasy ścieżki pieszo – rowerowej.

Inwestycja zakłada budowę czterech miejsc wypoczynku przy ścieżce, tzw. MOR-y (Miejsca Obsługi Rowerzystów wraz z mobilnymi toaletami. Ścieżka będzie pełniła także funkcję edukacyjną. Ustawionych zostanie 10 tablic edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz dwie wiaty. Na szlaku znajdą się miejsca na ognisko, stojaki na rowery. W ramach realizacji projektu nie zabraknie również działań o wymiarze ekologicznym – wzdłuż ścieżki pojawią się budki lęgowe dla ptaków, kosze dla sów i kaczek, a także domki dla owadów. Wszystkie te działania przyczynią się do ochrony różnorodności biologicznej flory i fauny na terenie objętym inwestycji. Na ścieżce zamontowany zostanie monitoring.

Na zakończenie inwestycji zorganizujemy wspólną przejażdżkę rowerową i piknik ekologiczno – edukacyjny, podczas którego zagramy w mobilną grę miejską. Gra zostanie stworzona w ramach realizacji projektu, przy udziale naszej młodzieży — mówi burmistrz Olecka Karol Sobczak. — Mam nadzieję, że zakończenie prac budowlanych nastąpi już w czerwcu 2023 roku, a już w lipcu będziemy mogli wspólnie wybrać się na wycieczkę poza miasto. Liczymy, że nasza ścieżka przyciągnie mieszkańców i turystów, a także będzie stanowiła wspaniałą bazę do prowadzenia zajęć przyrodniczych i ekologicznych przez szkoły z naszej gminy.

Szacowana wartość realizacji projektu opiewa na kwotę 4 882 542,65 zł , z czego 3 939 284,11 zł pochodzi z dofinansowania.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5