Narodowe Czytanie w skate parku w Olecku

2022-09-02 09:54:31(ost. akt: 2022-09-02 10:05:38)
Przed rokiem czytany był dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Przed rokiem czytany był dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W sobotę 3 września o godz. 11:00 na polanie przy skate parku w Olecku rozpocznie się 11. odsłona Narodowego Czytania. W tym roku lekturą będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana przez przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Akcję kontynuuje para prezydencja Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, która w tym roku wybrała lekturę "Ballady i Romanse", w dwusetną rocznicę wydania zbioru poezji Adama Mickiewicza.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5