Norbert Marczuk 14. w Backyard Ultra Polska

2022-09-02 08:42:09(ost. akt: 2022-09-02 08:53:41)

Autor zdjęcia: Patrzę Kadrami Aneta Mikulska

Norbert Marczuk wystartował w pierwszej w Polsce edycji biegu Backyard Ultra Polska, który odbył się w miniony weekend na terenie Pałacu w Jabłonnie. Biegacz z Kowali Oleckich pokonał prawie 170 km i zajął 14. miejsce.
Backyard to rodzaj ultramaratonu, który powstał w USA. O każdej pełnej godzinie startują wszyscy zawodnicy i mają do pokonania pętlę o długości 4,167 mili (6.706 km). Jeżeli biegacz pokona pętlę np. w 45 min to ma 15 minut na odpoczynek i o kolejnej pełnej godzinie przystępuje do następnej pętli. Do pokonania jest pętla o długości 4,167 mili czyli 6 km 706 m. Wygrywa ten kto pokona pętlę największą ilość razy.

Trasa prowadziła m.in. ścieżkami parkowymi i leśnymi, a także odcinkami o podłożu asfaltowym i betonowym. Na pierwszą pętlę biegu w Jabłonnie ruszyło 68 zawodników, w tym 15 kobiet.

- Większość z nas nie wie jak biec, gdyż to taki pierwszy bieg w Polsce o takiej formule. Postanowiłem biec swoje - nie za szybko, nie za wolno. Moim celem było być na trasie 24h i biec komfortowo. Plan został wykonany, lecz apetyt rósł. Kolejne okrążenie i problemy żołądkowe skutecznie ostudziły mój entuzjazm. Podziękowałem po 25 okrążeniu mimo utrzymanego 16-minutowego zapasu wypracowanego po każdej rundzie. Kolejne wyzwanie już niedługo. Będzie nim bieg 48h na bieżni mechanicznej - mówi Norbert Marczuk.

Ostatecznie Norbert Marczuk zajął 14. miejsce. W 25 godzin pokonał 167.650 km (25 okrążeń), w tym:
- 20 okrążeń poniżej 40 min,
- 5 okrążeń powyżej 40 min,
- najszybsze okrążenie 35:33 min,
- najwolniejsze okrążenie 46:19 min.

Zwyciężył Piotr Łuszcz, który zaliczył największą liczbę okrążeń (37 pętli) i z wynikiem 249 km ustanowił rekord kraju.

Najlepsza z kobiet, Joanna Deputat zakończyła zmagania po 17:40:57 s. W tym czasie pokonała 25 okrążeń, co dało dystans 167,650 km.